בכירי כיל קיבלו בונוסים ב-21 מיליון ש' לאחר שיפוץ תוצאות - וישיבו רק 6.6 מיליון ש'

בתביעה שהגיש בעל מניות בחברה נטען כי הדו"חות הכספיים של כיל שופצו כדי לחלק בונוסים לבכירים ■ ואולם הסדר הפשרה קובע כי הבכירים - ובהם היו"ר לשעבר והמנכ"ל לשעבר - ישיבו רק חלק קטן מהכסף

גור מגידו
גור מגידו
ניר גלעד
ניר גלעדצילום: ליאור מזרחי

שורה של נושאי משרה בכיל - ובהם היו"ר לשעבר, ניר גלעד, והמנכ"ל לשעבר, סטפן בורגס - ישיבו לחברה כ-6.6 מיליון שקל שקיבלו באמצעות "מתיחת פנים" שנערכה לתוצאות הכספיות של החברה, במטרה לשלם להם בונוסים. זאת, בעקבות פשרה בהליך תביעה נגזרת שהגיש בעל המניות, רונן שיירי, באמצעות עורכי הדין רונן עדיני ואפי שאשא.

הסכום שיושב הוא רק חלק מבונוסים בסך כ-21 מיליון שקל (5.5 מיליון דולר) שקיבלו, על בסיס התאמות שבוצעו בשורת הרווח הנקי של החברה ב-2015-2014, שאיפשרו את מתן הבונוסים.

ביחס ל-2014 ניתנו הבונוסים על סמך התאמות ביותר 300 מיליון דולר בשורת הרווח הנקי, שהוציאו מכלל החישוב אירועים שהוגדרו "חד פעמיים", כמו הוצאות על יועצים שרשמו את מניות החברה למסחר בבורסה בניו יורק, השפעת שביתות בחברות מקבוצת כיל, הוצאות מס חד פעמיות, והפרשה בגין פסק הבוררות על התמלוגים שמשלמת כיל למדינה.

סטפן בורגס
סטפן בורגסצילום: עופר וקנין

לטענת התובע, הדירקטוריון היה מודע לכך שכל ההתאמות נעשו באופן מעושה, מתוך מטרה להגיע לרווח נקי "מתואם" של 723 מיליון דולר, שאיפשר את תשלום הבונוסים לבכירים באותה שנה.

ב-2015, הפער בין הרווח הנקי המדווח לזה ה"מתואם" היה 190 מיליון דולר. מרבית הסכום מיוחס לאירוע שלדעת הדירקטוריון לא היה צריך לבוא לידי ביטוי בתגמול למנהלים - שביתת עובדי החברה.

בזכות ההתאמות מעוררות השאלות האלה - המנכ"ל לשעבר, סטפן בורגס, גרף בונוס של 1.5 מיליון דולר, יו"ר החברה גלעד נהנה מבונוס של 228 אלף דולר על חשבון בעלי המניות וארבעה בכירים נוספים: המשנים למנכ"ל, אשר גרינבאום ודני חן, מנכ"ל חברת הבת כיל דשנים, ניסים אדר, ומנכ"ל חברת הבת כיל מוצרים תעשייתיים, צ'רלי ווידהאס, קיבלו סכומים שבין 349 ל-590 אלף דולר כל אחד.

הפשרה תאפשר לבכירים לשמור את מרבית הבונוס ששולם להם. מתוך כ-6.6 מיליון שקל, חלק שמגיע לכ-3.5 מיליון שקל יגיע מפוליסת הביטוח של הדירקטורים. את שאר הכסף יוציאו הבכירים מכיסם. התובע יקבל גמול של 375 אלף שקל ועורכי דינו יקבלו 1.5 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום