בר רפאלי מערערת: קבעתי את מושבי בארה"ב לצד דיקפריו באותן שנים

באפריל נפסק כי על רפאלי לשלם 8 מיליון שקל לרשות המסים, בגין הכנסותיה ב-2010-2009 ■ בערעור נכתב: "רפאלי היתה ידועתו בציבור של דיקפריו. הזוגיות היתה יציבה וארכה כשש שנים - שנות דור בחוג של הידוענים"

בר רפאלי וליאונרדו דיקפריו, ב-2010
בר רפאלי וליאונרדו דיקפריו, ב-2010צילום: AP
TheMarker

הדוגמנית בר רפאלי הגישה הבוקר (ה') ערעור על פסק הדין שניתן נגדה בבית המשפט המחוזי באפריל האחרון. בית המשפט המחוזי מרכז דחה את ערעורה של רפאלי על שומת המס שהוצאה לה ל-2010-2009, ופסק כי עליה לשלם 8 מיליון שקל לרשות המסים בגין הכנסותיה באותה התקופה. בערעור, טוענת רפאלי כי בניגוד לפסיקת בית המשפט, מרכז חייה בתקופה המדוברת היה בארה"ב, שם קיימה תא משפחתי עם השחקן לאונרדו דיקפריו.

לפי החוק החל בישראל, תושבתו של אדם לצורכי מס נבחנת ראשית באמצעות מה שמכונה "המבחן הכמותי". מדובר בחזקה, הניתנת לסתירה, לפיה אם הנישום בילה את מרבית השנה בישראל – מרכז חייו בישראל. את המבחן הזה ניתן לסתור באמצעות הוכחת מרכז החיים המהותי  – הנמדד לפי השאלות היכן נמצאת משפחתו של האדם, מקום עבודתו, חייו החברתיים ועוד.

השופט שמואל בורנשטין מבית המשפט המחוזי קבע כי רפאלי לא הציגה כל אינדיקציה ממשית לכך שניתקה או התכוונה לנתק במהלך השנים האלה את זיקת התושבות שלה לישראל. "המסקנה המתבקשת ממכלול הראיות שהוצגו בפני היא כי מרכז חייה של המערערת הוא בישראל - ולפיכך היא תושבת ישראל בשנות המס שבערעור על כל המשתמע מכך לעניין מיסוי הכנסותיה".

השופט קבע כי לפי המבחן הכמותי קמה חזקה שרפאלי היתה תושבת ישראל ב-2009. לדבריו, חזקה זו אמנם אינה מתקיימת ב-2010, אך מספר ימי השהייה שלה בישראל לעומת מדינות אחרות, מספר הביקורים שלה בישראל ופרקי הזמן ששהתה בארץ בכל פעם – יש בהם אינדיקציה כי מרכז חייה הוא בישראל.

בנוגע למבחן המהותי, השופט קבע כי המסקנה שעולה מהראיות היא כי לא היה לרפאלי בית קבע בארה"ב, אלא בישראל בלבד. הוא ציין כי בית הוריה של רפאלי בהוד השרון עונה על ההגדרה של בית קבע מאחר שהיא ניהלה בבית זה שגרת חיים כשהגיעה לישראל, ואף נהגה לארח בו חברות.

הוא הוסיף כי גם הדירה במגדלי YOO שנשכרה על שם אחיה והדירה במגדל W שנשכרה על שם אמה עמדו לרשותה כשהגיעה לישראל. מנגד, הוא קבע כי קיים חלל ראייתי בנוגע לנסיבות מגוריה בביתו של דיקפריו בלוס אנג'לס, וממילא רפאלי לא הוכיחה כי מדובר בבית קבע שלה.

רפאלי טוענת בערעור לבית המשפט העליון, שהוגש באמצעות עורכי הדין פיני רובין, שגית אוחנה לבנה וליאור שרעבי ממשרד גורניצקי ושות', כי עזבה את ישראל, וקבעה את מושבה בארה"ב לצד בן זוגה המפורסם. "במושגי הדין הישראלי רפאלי היתה ידועתו בציבור והוא היה ידועה בציבור. הזוגיות של השניים היתה יציבה וארכה כמעט שש שנים (עד ל-2011), שהן שנות דור בחוג של הידוענים", נכתב בערעור.

עוד נטען כי העובדה שלא היה לרפאלי בית קבע בישראל, ובעת ששהתה בישראל התגוררה דווקא אצל הוריה – מעידה דווקא על היותה מבקרת מזדמנת בארץ, דבר המחזק כביכול את הטענה כי מרכז חייה היה דווקא בארה"ב. "רק טבעי הדבר שכל אימת שרפאלי ביקרה בישראל, העדיפו הוריה שתשהה בביתם. קשה לדמיין סיטואציה טבעית אחרת. הדבר אינו גורע כהוא זה מגדיעת מרכז חייה הישראליים", נטען.

במקביל למחלוקת האזרחית מתנהל נגד רפאלי והוריה הליך באפיק הפלילי. הפרקליטות הודיעה בדצמבר האחרון על שימוע לרפאלי לפני הגשת כתב אישום. ההליך הפלילי עוסק בשאלה של הסתרת מידע והצגת מידע כוזב לרשויות המס גם בשנים אליהן מתייחס הערעור האזרחי. במידה ורפאלי היתה זוכה בהליך האזרחי והיה נקבע כי היא לא היתה תושבת ישראל בשנים אלה, גם הקרקע מתחת להליך הפלילי בנוגע לאותן שנים היתה נשמטת. כעת תידרש הפרקליטות להוכיח כי רפאלי עשתה פעולות בכוונה להסתיר את הזיקות שלה לארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker