"שיקולים זרים": הפרקליטים עתרו לבית הדין לעבודה נגד נציב שירות המדינה

בבקשה שהגיש ארגון הפרקליטים לבית הדין לעבודה בירושלים, בעקבות הקפאת המכרז לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה לעניינים כלכליים, נטען: "מהתנהלות נציב שירות המדינה נודף ריח של התערבות משיקולים לא ענייניים באיושה של המשרה"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ
נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץצילום: אוליבייה פיטוסי
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

לפני כמה שבועות פירסמה רויטל חובל ב"הארץ" כי נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, הורה להקפיא את התכנסותה של ועדת המינויים לבחירת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים כלכליים - ביום שבו היתה אמורה להתכנס ולבחור את המועמד לתפקיד.

הקפאת המכרז בוצעה בעקבות מכתב אנונימי ששלחו כמה פרקליטים אל נציב שירות המדינה, שבו נטען כי המכרז תפור ונועד לקדם לתפקיד את פרקליטת מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי - הפרקליטה שמלווה את תיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

היום (ד') נודע ל-TheMarker כי ארגון הפרקליטים הגיש בקשה בפני בית הדין האזורי לעבודה בירושלים לכנס את ועדת הבוחנים, כדי לקדם את הליכי המכרז ולמעשה להוביל לכך שייבחר משנה לפרקליט המדינה שיטפל בכל התיקים הכלכליים. המשרה לא מאוישת מאז פרישתו לגמלאות של המשנה הקודם, עו"ד יהודה שפר, לפני כ-16 חודשים.

המכרז לאיוש משרה זו פורסם ב-5 ביוני - שלושה ימים לאחר שנתניהו הודיע כי הוא מפטר את שרת המשפטים איילת שקד - וזו, בין היתר, הסיבה שבמכתב האנונימי נטען כי מדובר במכרז תפור. זהו מכרז פנימי שאליו יכלו לגשת רק פרקליטים מתוך שירות המדינה.

ליאת בן ארי
ליאת בן אריצילום: תומר אפלבאום

בבקשה שהוגשה בפני בית הדין לעבודה בירושלים לא חסך ארגון הפרקליטים במלים קשות וכתב כי "מהפרסומים המגמתיים ומהתנהלות נציב שירות המדינה נודף ריח של התערבות משיקולים לא ענייניים באיושה של המשרה הבכירה והרגישה - על מנת לסכל את הליכי איושה".

לנספחים של התביעה צורפו חליפת מכתבים בין נציב שירות המדינה לבין מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, בנושא המכרז. על סמך מכתב הפרקליטים האנונימי, שגם הוא צורף לתביעה, שואל הנציב את מנכ"לית משרד המשפטים מדוע המכרז נערך בעיתוי שבו התחלפו שרי המשפטים - איילת שקד ואמיר אוחנה.

פלמור השיבה כי נושא המכרז עלה בשיח בינה לבין היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה כמה שבועות לפני ששקד סיימה את תפקידה, אך פרסום המכרז התעכב כמה שבועות בגלל שיח שהתקיים בין הנהלת משרד המשפטים לבין הממונה על השכר בנוגע להיבטים השונים של המשרה.

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור
מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמורצילום: עופר וקנין

בנוגע לטענה שהופיעה במכתב הפרקליטים האנונימי לפיה המכרז נתפר עבור עו"ד בן ארי, כתבה פלמור כי "טענה זו נעדרת יסוד או תימוכין כלשהם. כל פרקליט זכאי להתמודד לתפקיד, ואכן שישה מועמדים הגישו את מועמדותם למכרז. בהיעדר נימוק ענייני לפנייה האנונימית, דומה כי היא נועדה לייצר אפקט הפוך ולנסות למנוע את אפשרות בחירתה של בן ארי על ידי הרתעת ועדת הבוחנים מבחירה בה - גם אם היא תימצא המתאימה ביותר לתפקיד".

יו"ר ארגון הפרקליטים, עו"ד אורית קורין, ציינה כי ההחלטה להקפיא את הליכי המכרז על ידי הנציב נעשתה בניגוד לכללי המינהל התקין, והתחושה היא כי הוא פעל בחוסר סמכות ומשיקולים זרים. "כארגון היציג של הפרקליטים בשירות המדינה נעשה כל שניתן על מנת להוציא לפועל מכרזים למינויים בכירים במשרד המשפטים, ונילחם נגד הפגיעה בקידום הפרקליטים, בשכרם ובתנאי העסקתם בכל הדרגים והמשרות בדירוג הפרקליטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker