"שיעור סרטן גבוה ב-22%": בקשה לתביעה ייצוגית הוגשה נגד מפעלים במפרץ חיפה

הבקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה נגד כ-30 חברות ומפעלים, ובהם חיפה כימיקלים, חברת החשמל ונשר מפעלי מלט ■ זוהי הבקשה הראשונה המוגשת בישראל לאישור תביעה נגד נזק המוני שנגרם למי שנחשף לאותו הנזק

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפרץ חיפהצילום: מורן מעיין

עמותת אזרחים למען הסביבה הגישה השבוע בקשה לאישור תביעה ייצוגית בבית המשפט המחוזי בירושלים נגד עשרות מפעלים וחברות הכימיקלים ובתי הזיקוק השונים שפועלים במפרץ חיפה. העמותה טוענת כי החברות התרשלו והפרו, בין היתר, את הוראות חוק אוויר נקי וגרמו לחלק מתושבי חיפה לחלות בסרטן הריאות. זו הבקשה הראשונה המוגשת בישראל לאישור תביעה נגד נזק המוני שנגרם למי שנחשף אליו.

הבקשה הוגשה נגד כ-30 חברות ומפעלים, ובהם חיפה כימיקלים, חברת החשמל ונשר מפעלי מלט. בבקשה לא ננקב מספר מדויק של תובעים ובשמם של כל אדם ששהה בנפת חיפה יותר משנתיים במהלך חייו והתגלה אצלו סרטן ריאות או סרטן מסוג לימפומה.

העמותה גם לא נקבה בסך הפיצוי הכספי שאותו היא דורשת, ובמקום זאת היא מבקשת מבית המשפט למנות ממונה או ועדה שתפקידם יהיה לקבוע את סכום הפיצוי שישולם לכל חבר קבוצה. הפיצוי המרכזי שמבקשת העמותה הוא בגין הוצאות רפואיות בהווה ובעתיד וכן פיצוי בעקבות אובדן כושר השתכרות.

ואולם העמותה אינה מסתפקת בפיצוי על הנזקים שנגרמו בעבר, לכאורה, לתושבי חיפה, אלא היא דורשת מבית המשפט להצהיר כי החשיפה לאוויר בעיר עלולה לגרום לעודף תחלואה גם בעתיד. לדרישה זו יש משמעות שכן היא עלולה להוביל לכל הפחות לנקיטת אמצעי זהירות מצד החברות.

הפגנה נגד זיהום האוויר במפרץ חיפהצילום: רמי שלוש

העמותה צירפה לבקשה דו"חות רפואיים, שלפיהם בהשוואה לממוצע הארצי, שיעור התחלואה בסרטן ריאות בחיפה לגברים גבוה ב-22% בממוצע לעומת באזורים אחרים בישראל, ואילו שיעור התחלואה של נשים גבוה ב-15% בממוצע.

בסיום הבקשה נכתב כי "מדובר במקרה קשה ביותר - פעילות המשיבות הובילה לתחלואה בסרטן ריאות בקרב תושבי מפרץ חיפה במשך שנים רבות. התושבים סבלו מנזקים קשים ולא זכו לסעד, בזמן שהמשיבות ממשיכות לזהם באין מפריע. הגיעה העת להטיל על המשיבות אחריות לנזקי הגוף שהן גרמו. למרבה הצער, חלק מחברי הקבוצה כבר לא יזכו לסעד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker