סוף לפרשת פסגות: העליון קיצר את עונשי המאסר של אדרי ובן דוד

בית המשפט העליון דחה הבוקר את ערעורם של דוד אדרי, לשעבר סמנכ"ל הברוקראז' בפסגות, ושי בן דוד ששימש מנהל חדר הברוקראז' בבית ההשקעות - אך קיצר את עונשם בשנה ובשמונה חודשים, בהתאמה

גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי בן דוד (מימין) ודוד אדריצילום: מוטי מילרוד ועופר וקנין
גור מגידו

בית המשפט העליון דחה הבוקר (שלישי) את ערעורם של דוד אדרי, לשעבר סמנכ"ל הברוקראז' בבית ההשקעות פסגות, ושי בן דוד ששימש מנהל חדר הברוקראז' - ואישרר את הרשעת השניים מדצמבר 2016 בבית המשפט המחוזי בתל אביב בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ותרמית בניירות ערך. עם זאת, השופטים עוזי פוגלמן, נעם סולברג ויעל וילנר קיצרו את עונשם של השניים.

בתחילת 2017 החליט שופט בית המשפט המחוזי כבוב להטיל על אדרי עונש חמור של ארבע וחצי שנות מאסר בפועל וקנס של 4.5 מיליון שקל; ועל בן דוד שנתיים וחצי מאסר וקנס של 1.75 מיליון שקל. עונשו של אדרי קוצר בשנה לשלוש וחצי שנות מאסר, ועונשו של בן דוד קוצר בשמונה חודשים ל-22 חודשים.

במרכז הפרשה עומד הניסיון להריץ כמה איגרות חוב ב-2007. האישום הראשון והמרכזי עוסק במכרז ההחלף של משרד האוצר, שבמסגרתו המדינה רוכשת מחדש איגרות חוב שהנפיקה טרם מועד פרעונן, משיקולים שונים כמו תזרים מזומנים. השניים הורשעו בכך שפעלו במשותף כדי להשפיע על שערי האג"ח הממשלתיות שהשתתפו במכרז בימים שקדמו למכרז, וביצעו עסקות רבות בהיקפים גדולים מתוך מטרה להשפיע על השער, באופן שיגדיל את התמורה שתקבל פסגות במכרז.

אדרי ובן דוד הורשעו גם בכך שביצעו עסקות שנועדו להעלות באופן מעושה את שער האג"ח של דלק נדל"ן, לצורך יצירת רווחים לתיק הנוסטרו של פסגות. אדרי הורשע גם בהשפעה בתרמית על שערי איגרות חוב אחרות באמצעות חשבון הנוסטרו של פסגות - מתוך מטרה לגרוף רווחים אישיים, מאחר שהחזיק במקביל באותן איגרות חוב בחשבונו הפרטי. 

טענתם של השניים בערעור היא כי במרכז פעילות המסחר שלהם באיגרת החוב עמד רציונל כלכלי, ולא רצון להשפיע על שער המניה באמצעות ביצוע פעולות מסחר בהיקפים חריגים. ואולם, חלק גדול מההרשעה מבוסס על הקלטות משיחות שקיימו השניים שעה שביצעו את הפעולות (השיחות הוקלטו בהתאם לכללים שחייבו זאת), אשר הוכיחו את כוונתם.

השופט חאלד כבובצילום: עופר וקנין

השופט כבוב מבית המשפט המחוזי סבר שהשיחות - שכללו התבטאויות כמו "הרגנו את השוק", "נלחמנו עם מאות מיליונים" או "בסוף ניצחנו" - מבססות כוונה ברורה להשפיע על שער האג"ח, להבדיל מכוונה לגיטימית לסחור באג"ח לצורך גריפת רווחים. "ביטויים 'מלחמתיים' אלה מלמדים על כוונה להשפיע על השער... ואף התהדרות לאחר מעשה", פסק כבוב – ובהקשר לשיחה אחרת, קבע כי היא מעידה על "תוכנית על" שנרקמה להשפעה על האג"ח הממשלתי. אדרי טען בערעור, באמצעות עורכות הדין נוית נגב ואיריס ניב סבאג, כי הכוונה לרמות ולהריץ את איגרות החוב אינה יכולה להיקבע לפי חריפות הלשון. "קשה להלום כי מי שמתבטא באופן 'חריף' יהיה אשם בעבירה, בעוד מי שדרך התבטאותו מתונה יותר - יימצא זכאי".

בן דוד, שיוצג על ידי עו"ד ירון קוסטליץ, טען בין היתר כי "לא נחצה הקו, הדק מן הדק, המבחין בין פעילות לגיטימית שמבצע שחקן דומיננטי בשוק ההון על מנת להשיא רווחיו כדת וכדין, לבין פעילות מרמתית-פלילית של השפעה באופן מלאכותי על שער ניירות ערך". שופטי העליון דחו את הטענות, תוך שקבעו שלא נפל פגם בפרשנות שכבוב נתן לשיחות, ושאכן – עולה מהן "תוכנית על" להרצת האג"ח. 

באשר לערעור על גזר הדין, שקלו השופטים את השיקולים בעד ונגד החמרה בענישה. השופט פוגלמן, שכתב את הפרק שעסק בענישה בפסק הדין, קבע כי "במעשיהם באישום הראשון, פגעו המערערים באוצר המדינה וגרפו רווחים – לפסגות וכנגזר מכך לכיסם – על חשבון הציבור הרחב ותוך פגיעה באינטרס הציבורי בניהול החוב הממשלתי באופן יעיל". השופט הדגיש במיוחד את האישום השלישי שבו הורשע אדרי בכך שניצל את מעמדו בפסגות כדי לעשות לביתו.

מנגד עמד פוגלמן על כך שהפעולות נעשו בכספי הנוסטרו של פסגות, דבר שחומרתו נמוכה מביצוע תרמית בכספי הציבור, וכן צייין כי משך הזמן הרב מביצוע המעשים ועד להכרעה בערעור – כ-12 שנה – הוא שיקול לקצר את עונשם של הנאשמים. בית המשפט העליון החליט לא להתערב בגובה הקנסות שהוטלו על השניים בגזר הדין של בית המשפט המחוזי. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker