מנדלבליט לתנועה לאיכות השלטון: "תיק יועמ"ש הביטוח הלאומי יועבר לטיפול משמעתי"

באיחור של יותר משנתיים ובעקבות פנייה לבג"ץ, מנדלבליט הודיע כי יועמ"ש הביטוח הלאומי, עמוס רוזנצוויג, יועבר לטיפול משמעתי בנציבות שירות המדינה - כבר בימים הקרובים

טלי חרותי-סובר
מנדלבליט, בשבוע שעבר. צפוי להתעסק רק בשאלת ניגוד העניינים עם פרטרידג'
אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי-סובר

במאי האחרון עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. התנועה דרשה כי מנדלבליט יגיש קובלנה משמעתית או יפתח בחקירה פלילית בעניינו של יועמ"ש המוסד לביטוח לאומי, עו"ד עמוס רוזנצוויג. העתירה הוגשה בעקבות דו"ח מבקר המדינה שפורסם ב-16 במאי 2017, ובו תת פרק העוסק במוסד לביטוח לאומי ובטיפולו בתביעות נגד צד שלישי - ״תביעות שיבוב״.

בדו"ח הצטיירה תמונה עגומה, שלפיה הביטוח הלאומי לא מיצה את מלוא הפוטנציאל הטמון בזכותו לשיבוב מחברות הביטוח באופן שהביא להפסדי עתק לקופה הציבורית, בסכומים המסתכמים לכדי מאות מיליוני שקלים על חשבון הציבור. בפרט, הופנו חיצי הביקורת בדו"ח כלפי הסכם שערך הביטוח הלאומי עם חברת "אליהו ביטוח", ונקבע כי יועמ"ש הביטוח הלאומי, רוזנצוויג, שהוביל את ההתקשרות בהסכם עם חברת אליהו ביטוח, פעל שלא לפי כללי המינהל התקין ובמצב של חשש לניגוד עניינים, באופן שעולה, לעמדת המבקר, לכדי עבירת משמעת לכל הפחות.

בסמוך לפרסום הדו"ח העביר מבקר המדינה את חומרי הבדיקה ליועמ"ש, על מנת שיבחן האם רוזנצוויג ביצע עבירה משמעתית או עבירה פלילית. לפי הוראת החוק, על היועמ"ש היה להודיע למבקר ולוועדה לענייני ביקורת המדינה, תוך שישה חודשים מהיום שהועבר אליו העניין, על דרך טיפולו בנושא – כלומר בנובמבר 2017. אך נכון לחודש מאי 2019, טרם הודיע היועמ"ש על אופן הטיפול בעניינו של רוזנצוויג, ועל כן עתרה התנועה לבג"ץ.

החשש היה כי על הנושא תחול התיישנות. בתגובה לעתירת התנועה, השיב מנדלבליט כי לטעמו לא חלה התיישנות על מעשיו של רוזנצוויג במישור המשמעתי, והודיע כי התיק יועבר לאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה "בימים הקרובים". בשל הודעתו של היועמ"ש כי קיבל החלטה על דרך הפעולה בפרשה, התייתרה עתירת התנועה בנושא ונמחקה.

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: "פסק הדין מהווה ניצחון של שומרי הסף, ואבן דרך נוספת במיצוי הדין עם הגורמים במערכת הציבורית, שעל פניו עושים בשל הציבור כבשלהם, פועלים במצב של ניגוד עניינים ופוגעים באמון הציבור ברשויות השלטון. אנו נעקוב אחר ביצוע החלטתו של היועמ"ש - העברת התיק להליך משמעתי - על מנת לוודא שאכן נערכת בחינה משמעתית ראויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker