חברת EDF הצרפתית תובעת את רשות מקרקעי ישראל

החברה תובעת את הרשות על סך 25 מיליון שקל, בטענה שהיא מסרבת להשיב לה כספים בגין מכרז שבו זכתה החברה - אך לא יצא לפועל במתכונתו המקורית בשל התנהלות הרשות

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
עדיאל שמרון, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל
עדיאל שמרון, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראלצילום: מוטי מילרוד
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

חברת EDF הצרפתית, המייצרת חשמל סולארי, תובעת את רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) על סך 25 מיליון שקל. לטענתה החברה הרשות מסרבת להשיב לה כספים בגין מכרז שבו זכתה, אך לבסוף לא יצא לפועל במתכונתו המקורית בשל התנהלות רמ"י. לטענת EDF יש בידיה באסמכתאות לכך שרמ"י התחייבה להחזיר לה מיליוני שקלים, אבל היא מסרבת לעשות כך, בטענה שהחוזה נחתם "בחוסר סמכות, ובטעות בתום לב".

באוקטובר 2011 פירסמה רמ"י מכרז להקמת מתקן לייצור חשמל סולארי על שטח של 140 דונם בסמוך למצפה רמון. החברה שזכתה במכרז, פארק סולארי מצפה רמון, פועלת תחת זרוע האנרגיות המתחדשות של חברת החשמל הלאומית הצרפתית EDF. בגין זכייתה, התחייבה החברה להעביר 30.1 מיליון שקל לרמ"י.

לאחר שזכתה במכרז, פנתה החברה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה של מצפה רמון על מנת לקבל היתר בנייה עבור הפאנלים הסולאריים. לאחר שהמועצה המקומית ביקשה לקבל חוות דעת משפטית בנושא, התברר כי המועצה עצמה מייעדת 40 דונם מהשטח בו זכתה החברה להקמת שכונות מגורים. המועצה טענה בפני החברה כי היא התנגדה למכרז, וכי רמ"י פירסמה אותו בניגוד לרצונה. לדברי החברה, המועצה סירבה לתת לה את היתר הבנייה בשל כך.

בחברה התלוננו שרמ"י הציגה בפניהם מצג שווא וכי בפועל לא ניתן יהיה לבנות על כל השטח שהוצע במכרז. בתיאום עם רמ"י, הסכימה החברה לוותר על 40 הדונמים, ובגינם יושב לחברה הסכום היחסי בגין הקרקע החסרה. בין הצדדים נחתם תיקון לחוזה הפיתוח בגינם יושב לחברה סכום של כ-8 מיליון שקל.

"לאחר חתימה על הסכם הפיתוח המתוקן, התנערה רמ"י מהם, עצרה את תהליך השבת הכספים והודיעה לתובעת, כי היא מסרבת להשיב את התמורה היחסית לרבות התמורה לגביה סוכם, תוך שהיא נשענת על טענות בעלמא לפיהן התיקון לחוזה הפיתוח נחתם ב'טעות, בתום לב ובחוסר סמכות'", נכתב בכתב התביעה שהגישה החברה אתמול (א') לבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

כעת, תובעת החברה סכום של כ-25 מיליון שקל לאחר שלדבריה זה הנזק שנגרם לה בגין צמצום שטח הזכייה ל-100 דונם. החברה טוענת כי נאלצה לרכוש פאנלים סולאריים שונים מאלו שתוכננו, ושהיא נדרשה לתכנן מחדש את המתקן. בנוסף, היא טוענת כי הם נאלצו לבצע עבודות עפר חריגות בשטח המצומצם על מנת להכשירו לבניית המתקן. יתר על כן, כך טוענת החברה, בשל צמצום השטח נגרמה להם ירידה ברווח התפעולי בשל הצללה שנוצרה בעקבות צפיפות הפאנלים הסולאריים, כפי שהונחו, בשטח המצוצמם.

מרמ"י נמסר בתגובה כי "התביעה נתקבלה הבוקר במשרדנו ונגיב בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker