מפרקת ביו-עוז משכה את התביעה נגד ראשי החברה; השופטת: "לא נפל פגם בהתנהלותם"

שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחתה היום בקשה שהגישה מפרקת חברת ביו־עוז, קרן רייכבך-סגל, נגד שלושה בכירים לשעבר בחברה - בטענה שהבריחו נכסים שהיו שייכים לחברה בפירוק לחברה חדשה שהקימו

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חממה של מורפלורה, שרכשה את הקניין הרוחני של ביו־עוז
חממה של מורפלורה, שרכשה את הקניין הרוחני של ביו־עוזצילום: תומר אפלבאום

שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע שרה דברת דחתה היום (ב') בקשה שהגישה מפרקת חברת ביו־עוז, קרן רייכבך-סגל, נגד שלושה בכירים לשעבר בחברה בטענה שהבריחו נכסים שהיו שייכים לחברה בפירוק, לחברה חדשה שהקימו. 

רייכבך־סגל טענה בבקשה שהגישה בתחילת 2018, כי המנכ"ל לשעבר גל ירדן, ניצן פלדי שכיהן כמנהל הטכנולוגי בחברה, ואייל בן חנוך ששימש דירקטור בביו-עוז – לקחו ידע שהיה שייך לחברה ועשו בו שימוש כדי להקים את חברת ביולוג'יקס, שנמכרה לבסוף לענקית החקלאות מונסנטו תמורת כ–100 מיליון דולר.

ביו־עוז, שהוקמה ב-1996 על ידי קיבוץ נחל עוז, פיתחה טכנולוגיית חיסון לצמחים. ייחודו של הפיתוח היה בכך שהגן המוחדר לצמחים לא גורר שינוי בדורות הבאים של הצמח, אלא משפיע רק על הצמח שאליו הוא מוחדר.

ב–2005 עוד תלו תקוות גדולות בחברה שפעלה מקיבוץ יד מרדכי, שניסתה לגייס כסף בבורסה של לונדון והתעניינה לאחר מכן בהנפקה בתל אביב, אך לבסוף קרסה החברה ובתחילת 2008 נכנסה לפירוק.

המפרקת טענה כי ירדן, בן חנוך ופלדי, הסבו את הידע של החברה לטובת ביולוג'יקס, שעסקה בטיפול בתופעת היעלמותם של של דבורים שפוגעת בייצור דבש, ובהאבקת גידולים חקלאיים. בכירי החברה לשעבר טענו שמדובר בטענות מופרכות, וכי אין קשר בין הטכנולוגיות.

לאחר שהצדדים הגישו סיכומים בבקשה, הגיעו המפרקת והנתבעים להסכמה על משיכת התביעה ללא צו להוצאות. זאת, לאור רמזים עבים של שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, דברת, לגבי הסיכויים של התביעה.

בדיון בבקשת התביעה טען פלדי כי בעקבות פרסום ידיעה אודות הבקשה של המפרקת ב-TheMarker, הוא מתקשה בגיוס כספים למיזמים שהוא מקדם. בעקבות דבריו ציינה השופטת דברת בפסק הדין שדחה סופית את התביעה, כי "למען הסר ספק, אני מבהירה כי לא נפל כל פגם בהתנהלותם של המשיבים לאורך כל הדרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker