על רקע פרשת חוק הפרוות, פנייה לאדלשטיין: "השעה את אנשי גלעד לובינג מפעילות בכנסת"

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת הזכירה בפנייתה כי בעקבות תחקיר בתוכנית עובדה ב-2012, הושעו אנשי המשרד מפעילות בכנסת ■ שני השותפים בחברת הלובינג והמנכ"ל לשעבר נחקרו במשטרה

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר גלעד
אמיר גלעדצילום: סיון פרג'

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת פנתה היום (א') ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בדרישה להשעות את היתר הפעילות של חברת "גלעד לובינג" העומדת במרכז החקירה הפלילית שהחלה בשבוע שעבר. שני השותפים בחברה, אמיר גלעד ואריאל סנדר, וכן המנכ"ל לשעבר, עמית אבנר, נחקרו בשבוע שעבר במשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) ביחידת להב 433 של המשטרה. השלושה נחשדים בתיווך לשוחד סביב פעילות החברה לבלימת חקירת חוק הפרוות, בשירותיה של פדרציית הפרוונים הבינלאומית IFTF.

כפי שחשף תחקיר של התוכנית "מבט שני" מ-2015, המאמצים של משרד הלובינג כללו בין היתר את הטסתם של ארבעה ח"כים לפחות לביקורים בדנמרק, ובהם נערכו להם סיורים בתצוגות אופנה ובמפעלי פרווה – זאת, שעה שחברי הכנסת מסרו לוועדת האתיקה של הכנסת דיווח כוזב לכאורה לגבי מטרת הביקור והגורם המזמין.

חברי הכנסת לשעבר, פאינה קירשנבאום (הנאשמת המרכזית בתיק ישראל ביתנו); אליעזר מנחם מוזס (יהדות התורה); אמנון כהן (ש"ס); וכרמל שאמה-הכהן (הליכוד), המכהן כיום ראש העיר רמת גן - הצהירו בפני הוועדה ב-2011 וב-2012 כי הוזמנו לטיסה על ידי ארגון הקהילה היהודית בדנמרק, שעה שהמזמינים והמממנים היו הלקוחות של "גלעד לובינג", שנציגיה אף נלוו לטיסות.

שלילה קודמת

תיקון לחוק הכנסת מ-2008 המוכר בשם "חוק השדלנים", קובע כי לוביסט המבקש לפעול בכנסת נדרש להיתר לכך מוועדה מיוחדת בראשות יו"ר הכנסת. סעיף 69 (ב) לחוק קובע כי במקרה שבו לוביסט נחקר בחקירה פלילית הנוגעת לפעילותו, הוועדה רשאית לשלול ממנו את היתר הפעילות שלו כלוביסט, כמו גם של אנשים נוספים בחברת הלובינג שבמסגרתה הוא פועל.

אריאל סנדר, יו"ר גלעד יחסי ממשל ולובינגצילום: סיון פרג'

במכתב הפנייה לאדלשטיין, שעליו חתום שבי גטניו, מנכ"ל העמותה, מוזכר כי בעקבות תחקיר ששודר בתוכנית עובדה ב-2012, הושעו אנשי המשרד מפעילות, בנימוק שמהתחקיר "עלתה תמונה קשה ביותר באשר לאופן שבו תופשים אנשי גלעד את עבודת הלובינג בכנסת ואת יחסיהם עם חברי הכנסת".

בעבר הושעתה אורית לרנר, מנכ"לית משותפת במשרד הלובינג אימפקט, לחצי שנה מפעילות בכנסת, וזאת על רקע העמדתו לדין של עובד המשרד סטיבן לוי במעורבות באחת מעסקות השוחד שעמדו במרכז פרשת ישראל ביתנו. לוי הורשע ב-2018 במסגרת הסדר טיעון בסעיף של הפרת אמונים בתאגיד בשל חלקו בפרשה. אדלשטיין וחברי ועדת ההיתרים ללוביסטים נימקו את החלטתם בכך שלרנר נושאת באחריות הכוללת למעשי לוי, שהיה כפוף לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום