אחרי תשעה חודשים בלבד: איתי שטרום צפוי להשתחרר מהכלא בחודש הבא

על שטרום נגזרו שנתיים מאסר, אך הנשיא רובי ריבלין קיצר את עונש המאסר במסגרת מתווה החנינות לחגיגות שנת ה-70 למדינה ■ הוא הורשע בהרצת מניות אי.די.בי ביחד עם נוחי דנקנר שמרצה עונש של שלוש שנות מאסר

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרום
איתי שטרוםצילום: עופר וקנין

איתי שטרום, שהורשע בהרצת מניות אי.די.בי ביחד עם נוחי דנקנר, ישתחרר באמצע יולי אחרי ריצוי של תשעה חודשים, במקום שנתיים שנגזרו עליו. נשיא המדינה, רובי ריבלין, קיצר את עונש המאסר שהוטל עליו, כך שיוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים שתשקול את שחרורו. דנקנר מרצה בימים אלה עונש מאסר של שלוש שנים שנגזר עליו.

ההחלטה התקבלה במסגרת מתווה שנת ה-70, ועל פי המאפיינים שנקבעו בו, לפיו קוצרו מאסרים של מי שנדון לעונש מאסר ראשון של עד שנתיים וריצה לפחות שליש ממאסרו.

שטרום החל לרצות את עונש המאסר באוקטובר 2018, חודשיים אחרי שהרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון (ניל הנדל, ג'ורג' קרא ודוד מינץ) דחה את הערעור שהגיש על הרשעתו ועל גזר הדין של שופט בית המשפט הכלכלי חאלד כבוב, וגזר עליו עונש של שנתיים מאסר בפועל - במקום שנת מאסר שגזר עליו כבוב.

כחודש לאחר כניסתו לכלא, פנה שטרום בבקשת חנינה לנשיא. הוא ביקש לקצר את עונשו לשליש מהתקופה שנגזרה עליו. בין הנימוקים שעליהם הוא התבסס: נסיבות אישיות שהשתנו, ועשייה ביטחונית לטובת מדינת ישראל.

בקשת החנינה, שהוגשה באמצעות עורכות הדין איריס ניב סבאג ונוית נגב, נסמכת על מתווה החנינות המיוחד שגיבש ריבלין יחד עם שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד. המתווה מבוסס על שיקולי חסד ורחמים. במסגרת המתווה, השימוש בסמכות החנינה יהיה רחב מן הרגיל, ויינתן משקל מיוחד למאפיינים ולנסיבות אישיות ומשפחתיות, וכן לתהליכי טיפול ושיקום.

במרכז הפרשה שבה הורשעו דנקנר ושטרום עומדים שלושה ימים בפברואר 2012. במהלך אותם ימים הם פעלו בניגוד לחוק, כדי להגדיל את היקפי המסחר במניות אי.די.בי, ולהעלות את שוויין לקראת הנפקת מניות החברה בבורסה. ההנפקה זכתה לכינוי "הנפקת החברים", מפני שרבים מהמשתתפים בה נחשבו לחברים של דנקנר, או לפחות לחברים במועדון האלפיון העליון.

שטרום ניסה להתלות ברקע הביטחוני שלו כבר בדיונים בבית המשפט המחוזי. בשלב הטיעונים לעונש, הגיע למסור עדות אופי לטובתו הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז, ששטרום היה המאבטח שלו. "איתי הוא מלח הארץ הזאת. אין שאלה ביחס לתרומה שלו לביטחון מדינת ישראל", אמר מופז בעדותו.

שטרום עצמו פרץ בבכי כשנעמד על הדוכן בשלב הטיעונים לעונש. "אני לא טייקון, לא הגעתי לעולם עם כפית של כסף בפה", אמר. "כל מה שבניתי היה בעבודה קשה מאוד שלי ושל אשתי במשך שנים רבות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker