"בשטרות ירוק בבנק": כתב אישום נגד קבלן של תע"א ובנו בשני אישומי שוחד

כתב האישום שהוגש נגד האב ובנו מתייחס לשני ניסיונות לשחד בכירים בתעשייה האווירית תמורת אישור הזמנות עבודה ■ חוקרי המשטרה הצליחו לתעד את אחת הישיבות שבה נשמע האב מציע את השוחד לבכיר

גור מגידו
גור מגידו
מפעל מזל"טים והשבחת מטוסים
מפעל מזל"טים והשבחת מטוסים של התעשייה האוויריתצילום: אייל טואג

כתב אישום הוגש הבוקר (ב') בגין ניסיון לשחד שני עובדי ציבור בתעשיה האווירית. הנאשמים הם שלום אחרק, בעלי חברת דיוק שבבי - ספקית של התעשייה האווירית - ובנו של אחרק עומר להט.

באישום הראשון בכתב האישום נטען כי בסוף 2017, במסגרת פגישת עבודה בין אחרק לבין א"פ, ששימש מנהל הספקים בתחום הרכבות האלקטרוניות בחטיבת מערכות לחימה משולבות (מל"מ) בתעשיה האווירית, הציע אחרק לא"פ לתת לו מתנה. לאחר שסורב, שלח אחרק לביתו של א"פ מחשב נייד וזר פרחים. א"פ דיווח על האירוע לממונה עליו וכעבור כמה ימים נשלח המחשב הנייד עם שליח, חזרה לאחרק.

באישום השני, נטען כי אחרק ולהט ניסו לשחד את א"ק, ששימש כראש תחום רכש וקבלנות משנה בחטיבה, וחתימתו נדרשת כחלק מאישור הזמנות עבודה מקבלני המשנה של מל"מ. כתב האישום מתאר פגישה שהתרחשה במאי 2018 במשרדו של אחרק, שבמסגרתה הציע אחרק לא"ק שוחד בסך 20 אלף דולר בתוספת "עמלה" של 2% מכל הזמנה שתקבל חברתו.

דולרים
דולריםצילום: LM Otero/אי־פי

א"ק דיווח על האירוע לממונים עליו ולמשטרה. ביחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל) הנחו את א"ק להמשיך ולדון בהצעת השוחד עם אחרק תוך כדי שהחוקרים מתעדים את מעשה השוחד. בפגישה נוספת באוגוסט 2018, אליה הגיע א"ק בתיאום עם המשטרה, תועד אחרק חוזר על ההצעה. "מה שאמרתי זה עומד חי וקיים", אמר אחרק. "בטח. בשטרות ירוק, ירוק בבנק, אין לך מה לדאוג". באותה הזדמנות הוא שיפר את ההצעה לא"ק, שכעת עמדה לפי האישום על 2.5% מכל הזמנה שתבצע מל"מ מחברתו.

בהמשך נשלח להט על ידי אביו להביא את הכסף במזומן ומשך מחשבון הבנק של אחרק שמונה משיכות של 8,000 שקל (סכום שלפי האישום היה ידוע לו שאינו מדליק "נורה אדומה" אצל הבנק לפי חוק איסור הלבנת הון). הבן אף המיר את הכספים לדולרים בשתי מנות ולבסוף, בפגישה במשרדי החברה של אחרק באוגוסט 2018, מסר אחרק לא"ק שקית ובה כ-19 אלף דולר במזומן, תוך שהבטיח "אצלי יהיה לך לילדה בית".

אחרק נעצר בהמשך, נחקר והיום גם הועמד לדין בעבירות של נתינת שוחד. כתב האישום הוגש בידי עורכי הדין מעין כהן ושמעון חוג'ה מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker