עורכי הדין, רואי החשבון ויועצי המס: כסף שנכנס לבנק הוא לא מזומן

בחלוף חצי שנה מכניסת החוק לצמצום השימוש במזומן לתוקף, שלחו לשכת עו"ד ולשכת רו"ח השגות לרשות המסים ■ לטענתן, הפרשנות שלפיה הפקדת מזומן בחשבון הבנק של נותן שירות כמוה כתשלום במזומן - היא שגויה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
עו"ד אבי חימי - יו"ר הלשכה הנבחר
עו"ד אבי חימי - יו"ר הלשכה הנבחרצילום: מוטי מילרוד
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

במסגרת שולחן עגול שמקיימת רשות המסים, העבירו לשכת עורכי הדין, לשכת רואי החשבון ולשכת יועצי המס השגות על הוראות החוק לצמצום השימוש במזומן - שלהן השלכות קשות מבחינת עורכי הדין ורואי החשבון.

השולחן העגול נועד לבחון את השלכות כניסתו של החוק לתוקף לפני כחצי שנה, כחלק מהמאבק בהון השחור. במסגרת המהלך מעבירים הגופים הרלוונטיים לרשות המסים משוב על הוראות החוק וביצוען.

על מכתב ההשגות חתומים, בין היתר, ראש לשכת עו"ד הנבחר אבי חימי, נשיאת לשכת רואי החשבון איריס שטרק ונשיא לשכת יועצי המס בישראל ירון גינדי.

במרכז הטענה שראשי הלשכות מציגים יש התייחסות לעמדתה של רשות המסים, שלפיה הפקדת כסף מזומן בחשבון בנק על ידי צד לעסקה – כמוה כתשלום במזומן.

על כך כתבו ראשי הלשכות: "פרשנות זו לטעמנו אינה נתמכת בתכלית החקיקה ואף לא בלשונה. הפקדת מזומן ישירות לחשבון הבנק של ה'מקבל' מביאה לכך שכסף מזומן שנעשה בו שימוש מחוץ למערכת הבנקאית, ייכנס למערכת הדיווח הבנקאית והחשבונאית. לכן ההפקדה מצמצמת בהכרח את היקף המזומן המצוי אצל הציבור - דבר המגשים את התכלית העיקרית של החוק".

בהמשך נכתב כי לדעת נציגי עוה"ד ורואי החשבון "הפרשנות של רשות המסים בסוגיה זו מהווה גזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה, מעבר לכפייה שלא כדין על הגורם המשלם לביצוע התשלום דרך חשבון הבנק שלו. פרשנות הרשות יוצרת הלכה למעשה תמריץ שלילי לצמצום השימוש במזומן על ידי הציבור".

נושא נוסף שהלשכות ביקשו להבהיר את עמדתן לגביו הוא הפרקטיקה של השארת צ'ק פתוח של הלקוח אצל מי שמייצג אותו - עורך דין, רואה חשבון או יועץ מס, לצורך תשלום לרשויות. הלשכות טוענות כי השארת צ'קים ריקים, ללא ציון גובה הסכום המיועד לתשלומי מסים – אינו מהווה הפרה של החוק. זאת בשל מה שהם מכנים "המצב הפרקטי" בשטח - כאשר בעת מסירת ההמחאות לא ידוע לצדדים מהו הסכום שצריך להיות רשום על הצ'ק.

החוק מטיל מגבלות משמעותיות על תשלום שכר טרחה במזומן

החוק לצמצום השימוש במזומן, שנועד להגביל את השימוש במזומן ובצ'קים סחירים, נכנס לתוקף בתחילת ינואר. החוק אמור לסייע במאבק בפעילות פלילית של פשיעה חמורה, העלמות מס, הלבנת הון ומימון טרור.

החלק המרכזי של החוק נוגע להגבלות בשימוש בכסף מזומן ובצ'קים – החלות הן על אנשים פרטיים והן על עסקים - וגם על בעלי מקצועות חופשיים כמו רואי חשבון ועורכי דין.

לגבי עורכי דין ורואי חשבון הוטלה בחוק גם מגבלה מיוחדת, שקובעת שאינם רשאים לקבל במזומן סכום גבוה מ-11 אלף שקל מעסקים ו-50 אלף שקל מאדם פרטי במסגרת קנייה או מכירה של מקרקעין או קנייה או מכירה של עסק. לגבי שכר הטרחה של עורכי הדין ורואי החשבון אין קביעות מיוחדות - וחלות המגבלות החלות על כל עוסק.

במסגרת המגבלות הכלליות החוק מחריג עסקות מתחת ל-11 אלף שקל מהמגבלות. בעסקות עם עוסק (כולל עו"ד ורו"ח) ששוויין מעל 11 אלף שקל ניתן לשלם במזומן רק 10% ממחיר העסקה או 11 אלף שקל, לפי הנמוך. בין אנשים פרטיים החוק חל על עסקות ששוויין מעל ל-50 אלף שקל, ומגבלת המזומן היא 10% מהעסקה או 50 אלף שקל, לפי הנמוך.

מרשות המסים נמסר: "רשות המסים מקיימת באופן שוטף שולחן עגול בהשתתפות נציגי הלשכות, שבו נידונים ומתבררים כלל הנושאים שהן מעלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker