"התנהלות חמורה וחריגה": מנכ"ל חברה קדישא רעננה לשעבר חויב להחזיר 1.2 מיליון שקל

בית הדין האזורי לעבודה קיבל באופן חלקי את התביעות ההדדיות של חברה קדישא והמנכ"ל לשעבר יואל עזרזר, אך גם השמיע ביקורת קשה על התנהלותו: "פעל בחוסר תום לב בביצוע חוזה העבודה ובניגוד עניינים ממשי לתפקידו ולאינטרסים של העמותה"

אפרת נוימן
יואל עזרזר
יואל עזרזרצילום: מוטי קמחי

בית הדין לעבודה מתח ביקורת קשה על מי שהיה מנכ"ל עמותת חברה קדישא רעננה וסגן ראש עריית רעננה לשעבר, יואל עזרזר. פסק הדין ניתן על ידי בית הדין האזורי לעבודה בתביעה אזרחית שהגישה העמותה נגד עזרזר ובתביעה הנגדית שהגיש עזרזר נגד העמותה.

השופטת אסנת רובוביץ-ברכש קבעה בהסכמת נציגי הציבור כי עזרזר ישיב לעמותה 1.2 מיליון שקל בשל כספים שקיבל במזומן מהעובדים שלא כדין, סכומים שקיבל עבור אחזקת רכב שלא כדין וסכומים ששולמו לו ולבני משפחתו עבור ביטוחי בריאות שלא כדין. היא דחתה תביעות אחרות של העמותה להחזרי כספים. בנוסף, השופטת דחתה את תביעתו הנגדית לפיצויי פיטורים, פדיון חופשה ומענקים, אך גם קבעה כי לא ניתן למנוע ממנו תשלומי פנסיה וקרן השתלמות (בסך כ-1.4 מיליון שקל).

השופטת אסנת רובוביץ-ברכש
השופטת אסנת רובוביץ-ברכשצילום: תומר אפלבאום

השופטת כינתה את התנהלותו של עזרזר "חמורה וחריגה, במיוחד נוכח מעמדו כמנכ"ל העמותה שנים כה רבות, שהוועד המנהל האמין בו בעיניים עצומות. נראה שהנתבע ניצל את מעמדו שלא כדין. מדובר בהתנהלות בתוך גוף ציבורי ובכספי ציבור. שוכנענו כי הנתבע הפר באופן חמור וביודעין את חובת האמון המוגברת החלה עליו, מתוקף יחסי העבודה ותפקידו. מסקנת הדברים היא שהנתבע פעל בחוסר תום לב בביצוע חוזה העבודה ובניגוד עניינים ממשי לתפקידו ולאינטרסים של התובעת".

עמותת חברה קדישא רעננה האחראית על שני בתי עלמין שעומדים לרשות תושבי העיר, ברחוב קלאוזנר ובכפר נחמן. עזרזר החל לעבוד בעמותה בתחילת 1997. ביולי 2013 החלה נגדו חקירה פלילית בחשד לעבירות שוחד מקבלנים שעבדו עם העירייה, אך בהמשך הפרקליטות סגרה את התיק מחוסר ראיות.

בעקבות החקירה הפלילית החל הוועד המנהל לבחון את התנהלות עזרזר בעזרת משרדי רואי חשבון חיצוניים. הבדיקה העלתה התנהלות לא תקינה והוחלט לסיים את העסקתו. בסוף 2013 הגישה העמותה את התביעה לבית הדין לעבודה ועזרזר הגיש תביעה נגדית בה טען כי העמותה חייבת לו כספים בשל הליך פיטוריו שלא נעשה כדין, וכי יש לשלם לו זכויות סוציאליות והטבות שנמנעו ממנו.

שילם לעובדים - וקיבל את הכסף במזומן

השופטת הכריעה כי עזרזר ישיב לעמותה כ-800 אלף שקל לאחר שנתן תוספות שכר לעובדים בסך אלפי שקלים בשנה לעובד והורה להם להעביר לו את הערך הכספי שלהם במזומן. עזרזר טען כי התוספות שולמו באישור הנהלת החשבונות ורואה החשבון והם שימשו עבור מימון טיולים, אך השופטת קבעה כי הוא לא הביא על כך תיעוד מהעובדים. הכסף שימש גם למימון חופשות למשפחתו. בשנים שהעובדים לא יצאו לחופשות המשיך עזרזר לגבות מהעובדים כספים במזומן, וזאת שלא בידיעת רואה החשבון של העמותה. "שוכנענו כי הנתבע קיבל לידיו את כספי המזומן מהעובדים שלא כדין וללא אישור הועד המנהל. כמו כן לא שוכנענו כי הנתבע הרים את  הנטל להוכיח כי אכן עשה במלוא כספים אלו שימוש לצורך מימון חופשות לעובדים", נכתב.

עזרזר גם נדרש להחזיר לעמותה כ-380 אלף שקל בשל שימוש של בני משפחתו ברכב של העמותה, כולל הוצאות דלק, ביטוחים ואחזקה שוטפת. זאת, לאחר שקיבל רכב חדש ולא רכש את הרכב הישן. בנוסף נדרש עזרזר להחזיר 33 אלף שקל ששימשו למימון ביטוח בריאות וביטוח סיעודי לבני משפחתו מכספי העמותה - ללא אישורה.

בין העלמין הצבאי ברעננה
בין העלמין הצבאי ברעננהצילום: דן קינן

טענת חברה קדישא, שלא התקבלה, היתה כי עזרזר נטל לעצמו לאורך השנים שכר נוסף של 1.5 מיליון שקל מעבר לזה שאושר לו על ידי הוועד המנהל - כ-35 אלף שקל ברוטו. השופטת קבעה כי העמותה והוועד המנהל ידעו על השכר שקיבל והזכויות ובחרו שלא לעשות דבר. "הנתבע התנהל באופן חמור בכל הנוגע לאופן בו אישר את תנאי שכרו ובנוגע לאופן בו ניהל את הפרוטוקולים של התובעת ובאופן בו נהג בכספי התובעת, אולם  מאידך לא שוכנענו כי התובעת הרימה את הנטל להוכיח כי הנתבע נטל את שכרו במרמה מבלי שהתובעת ידעה על גובה שכרו", נכתב.

בנוסף, נדחתה התביעה של העמותה לעניין תוספות אחרות שקיבל עזרזר ובהם "פידיון חופשה" או משכורות 13 ו-14, מכיוון שהם הופיעו בתשלומי השכר והדוחות הכספיים. רכיבי תביעה נוספים שלא התקבלו נגעו לטענה על שימוש במוצרי מזון וניקיון מכספי העמותה, רכישת תלושי חג לעובדים שנעשה בהם שימוש אישי שלו ורכישת מכשירי סמארטפון.

"רשלנות וזלזול"

בנוגע לתביעה הנגדית של עזרזר קבעה השופטת כי הוא אינו זכאי לפיצוי בשל היעדר שימוע או עוגמת נפש וכי הוא אינו זכאי לפיצויי פיטורים או למענקים או משכורת 13 ו-14. בהקשר הזה דברי השופטת היו חמורים. "הנתבע לקח לידיו כספים שלא כדין בכל הנוגע לביטוח בריאות לכלל משפחתו במהלך שנים רבות, וכן לקח לידיו כספים מעובדים במזומן  והשתמש ברכב התובעת שלא כדין. מדובר בנטילת כספים ללא רשות במסגרת עמותה שממומנת מכספי ציבור. מעבר לאמור קבענו כי הנתבע לקח לעצמו הטבות רבות ושכר גבוה מבלי שדאג שיהיו החלטות של התובעת בזמן אמת ותוך שהוא משנה פרוטוקולים. עוד קבענו כי הנתבע התנהל בכל הנוגע לכספי התובעת ברשלנות וזלזול ומבלי שטרח לעדכן את ימי החופשה שניצל לאחר שקיבל פדיון ימי חופשה והטבות רבות אחרות".

לכן, היא קבעה, לאור התנהגותו שהיתה בחוסר תום לב ומחדליו של עזרזר שהיו בגבול העליון של החומרה - במיוחד בהתחשב בכך שהוא הפיק תועלת כספית או אחרת מהתנהלותו - מעשיו מהווים הפרת משמעת חמורה ששוללים פיצויי פיטורים, לרבות לרכיב הפיצויים שהופרש עבורו במהלך השנים לקופות הפנסיה, והוא אינו זכאי להודעה מוקדמת. מאחר שאין מקור חוקי לשלילת כספי הגמל וקרן ההשתלמות שהופרשו לטובתו - עזרזר יקבלם. מדובר בסכום של כ-1.4 מיליון שקל.

חברה קדישא רעננה יוצגה על ידי עורכי הדין גדעון רובין וערן שוהם ממשרד רובין שמואלביץ'. עזרזר יוצג על ידי עורכי הדין ירון קוסטליץ ושמחה אלבחרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker