נסגר תיק החקירה נגד גינדי והמעורבים בקריסת המרפסות בחדרה

בסוף 2106 זומנו לשימוע 15 מעורבים בפרשה, ובהם מנהלי חברת גינדי וחברת מליבו ■ לפי מכתבי השימוע, המרפסת קרסה עקב כשל כפיפה, אשר נבע ממיעוט מוטות ברזל עליונים בקורות שנשאו אותה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרפסות שקרסו בבניין גינדי בחדרה ב-2013
אפרת נוימן

חמש שנים וחצי לאחר שקרסו המרפסות בקומה השמינית באחד משני המבנים שנכללו בפרוייקט "גינדי פארק חדרה", ולאחר ש-15 מעורבים בפרשה זומנו לשימוע, הודיעה היום (ה') הפרקליטות על סגירת תיק החקירה בעניין כל המעורבים במקרה.

ב-23 בדצמבר 2013 קרסו המרפסות. שלוש שנים לאחר מכן נשלחו מכתבי שימוע לפני הגשת כתב אישום לחברה היזמית, גינדי יזום ופיתוח; למנהליה בעת הרלוונטית, כפיר ומנור גינדי, אייל פרידמן, אורי לוי; לעובדים נוספים מטעמה; לחברה המבצעת, מליבו בנייה; למנהל מליבו, אמיר נחום; לעובדים מטעם מליבו; לחברת הבנייה אל ראסלן, שביצעה בפועל את הבניה, ולמנהל מטעמה; למתכנן השלד ולאדריכל הבניין. כעת נסגרו תיקי החקירה נגד כולם. 

מהפרקליטות נמסר כי "בחינה מעמיקה של נסיבות האירוע ומכלול השיקולים הרלוונטיים הביאו את הפרקליטות למסקנה כי נוכח מצב המשפטי הקיים כיום, בין היתר לאור תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה והיעדר סעיף עונשי ייעודי לתופעת הבנייה הרשלנית, לא ניתן להעמיד לדין פלילי במקרה זה בגין עבירות מתחום התכנון והבניה.

"תמונת הראיות בתיק העלתה מציאות קשה ומדאיגה בענף הבינוי בישראל. מבנה הענף מאפשר לכל חוליה בשרשרת להתנער מאחריותה לכשלים מהותיים בבנייה. למרות זאת, וחרף הרצון למצוא מענה בדין הפלילי לאירוע מסוג זה, כדי להעניש את האחראים ולהרתיע אחרים העוסקים בענף הבנייה, הרי שלא נמצא מענה הולם בדין הפלילי לתופעה, וכיום המענה לה מצוי בתחומים אחרים של המשפט".

ביחס לחשודים עליהם חל חוק המהנדסים והאדריכלים (ובהם גינדי), הוחלט על העברת הנושא לבחינתה של תובעת ועדת האתיקה לפי חוק זה, אם יש מקום להעמדה לדין משמעתי.

על פי מכתבי השימוע, באותו יום קרסה המרפסת בקומה 8 בבניין המזרחי מבין שני הבניינים בפרוייקט, וגרמה גם לקריסת המרפסת בקומה 7. מרפסת קומה 8, שגודלה 57 מ"ר ועשויה מבטון מזוין בעובי 18 ס"מ, התנתקה לגמרי מהבניין ונפלה לגינה בקומת הקרקע. מרפסת קומה 7 נותרה תלויה על בלימה בחזית המבנה. לא היו נפגעים. 

המרפסת קרסה עקב כשל כפיפה, אשר נבע ממיעוט מוטות ברזל עליונים בקורות שנשאו אותה. את המרפסת נשאו 4 קורות. לפי תכנית הקונסטרוקציה של הבניין, בקורות אלה היו אמורים להיות 30 מוטות ברזל. עם זאת, בפועל היו רק ארבעה מוטות ברזל, מתוכם אחד לא עוגן בקיר המבנה ושניים עוגנו בקיר, אך לא היו בתוך הקורה.

את גינדי ונושאי המשרה ייצגו עוה"ד משה מזור וארז לוי ממשרד גולדפרב זליגמן. מזור מסר כי: "אנו מברכים את הפרקליטות על ההחלטה בדבר סגירת התיק. מהרגע הראשון היה ברור שלא לחברה ולא לנושאי המשרה בה הייתה אחריות כלשהי ביחס לאירוע קריסת המרפסת".

עו״ד עודד סבוראי, שייצג את מנכ״ל מליבו בנייה בע״מ, אמיר נחום, התייחס להחלטה: ״לא היה ספק כי התיק נגד מר נחום צריך להיסגר, וזאת מכיוון שלא נפל רבב בהתנהלותו. אנו מביעים סיפוק מקבלת מלוא הטענות שהעלינו בשימוע״.

עורכי הדין חדוה באום וגלעד באום המייצגים את חברת מליבו בנייה בע"מ מסרו: "אנו שמחים כי בסופו של יום הגיעה הפרקליטות למסקנה כי לא נפל דופי בהתנהלות החברה, ואין במקרה זה סעיף מתאים בחוק לצורך העמדה לדין פלילי. לאחר שש שנים הוסרה לבסוף העננה הפלילית מעל החברה, אולם בעקבות האירוע החברה נקלעה לקשיים ונאלצה להימכר. החברה נמצאת כיום בבעלות חדשה ואין לה כל קשר לאירועים שהובילו לקריסת המרפסת והיא מתנהלת על פי תקני בטיחות מחמירים."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker