חיות במתקפה על שר המשפטים אוחנה: "השקפת עולם משפטית חסרת אחריות"

נשיאת בית המשפט העליון הגיבה בחריפות לדבריו של השר הנכנס, ולפיהם לא חייבים לכבד פסיקות של בית המשפט: "יש לראות בחומרה את העובדה שביום השבעתו בוחר שר משפטים לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים, בינה ובין אנרכיה – הדרך קצרה"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אסתר חיות ואמיר אוחנה
אסתר חיות ואמיר אוחנהצילום: מרק ישראל סלם, תומר אפלבאום

שר המשפטים אמיר אוחנה הצליח לחולל מהומה לאחר שחשף טפח ממשנתו בנוגע למערכת שעליה הופקד זה עתה. נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות התייחסה הבוקר (ה') לדבריו, והבהירה כי יש לראותם בחומרה.

בהשתלמות לנשיאים וסגני נשיאים של בתי משפט במעלה החמישה אמרה חיות: "בעקבות ראיון ששודר אתמול עם שר המשפטים, חשוב לי לומר כי בעיני יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים וחסרת אחריות, ולפיה לא את כל פסקי הדין הניתנים על ידי בית משפט חייבים לכבד. במלים אחרות, כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה".

דבריו של אוחנה שודרו בראיון לעמית סגל בחברת החדשות של ערוץ 12. לשאלתו של סגל, "האם אתה עומד מאחורי דברים שאמרת - 'האם כל פסיקה של בג"ץ צריך לקיים? לא בהכרח'?", השיב אוחנה: "טלי חתואל עליה השלום גרה בגוש קטיף. היא הגיעה לציר כיסופים ונורתה על ידי מחבלים שהגיעו עד הציר. התברר שהמחבלים הגיעו עד ציר כיסופים בחסות כמה מבנים שנבנו בפאתי חאן יונס. הצבא זיהה את המבנים הללו כסכנה ביטחונית. ובג"ץ למרות שאין לו מומחיות, החליט למנוע את ההריסה הזאת".

לשמע התשובה הזאת הקשה סגל על אוחנה ושאל: "אז אתה אומר שגם אם בג"ץ פוסק במקרים מסוימים, שר המשפטים החדש של מדינת ישראל אומר, לא חייבים לקיים את ההחלטות של בג"ץ".

אוחנה השיב: "אני אומר שהשיקול העליון צריך להיות שמירת חיי אזרחים, כן. אני אומר זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker