ההשקעה של שגריר ארה"ב ביקב מונטיפיורי הגיעה למשטרה

דיוויד פרידמן השקיע 730 אלף דולר תמורת 25% מהיקב באמצעות חברה שמכר עם מינויו לשגריר ■ הבעלים החדשים תבעו את היקב ומייסדיו בטענות לתרמית ואי קיום התחייבויות - והגישו תלונה במשטרה ■ הנתבעים: התובעת לא מעוניינת בשיקום היקב אלא בפירוקו

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל
אפרת נוימן

האם שגריר ישראל בארה"ב, דיוויד פרידמן, השקיע לפני חמש שנים ביקב מונטיפיורי על סמך מצגי שווא? כך נטען בתביעה שהוגשה לפני חצי שנה בבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי החברה שבאמצעותה השקיע פרידמן, Karraben Wine, ושעלתה אתמול (שלישי) לדיון בבית המשפט.

בתביעה, אשר מכוונת כלפי היקב ושניים משלושת מייסדיו, ארנון גבע ואביו איתן גבע, נטען כי לפרידמן הוצגו מצגי שווא בעת שהשקיע 730 אלף דולר ביקב (25% מהבעלות). כמו כן נטען כי בהמשך זויפו מסמכים בנקאיים ודו"חות כספיים, ונעשו הפרות של ההתחייבויות שניתנו לפרידמן בעת ההשקעה - ובראשן ההתחייבות שהחברה תהיה חופשית מחובות. החברה שדרכה בוצעה ההשקעה כבר אינה בבעלות פרידמן ומשפחתו, והיא נמכרה למשפחת הרשמן לאחר מינויו של פרידמן לשגריר בישראל כדי למנוע ניגודי עניינים בין עסקיו הפרטיים לתפקידו.

בדיון שנערך אתמול בפני השופט נפתלי שילה, אמר עורך דינם של הנתבעים, אבי סגל, כי מצב היקב לא טוב אבל הוא משתפר, וארנון גבע שמנהל אותו לא מקבל משכורת יותר משנה ומקדיש את הונו ומרצו לקדם את היקב. הוא הוסיף כי משפחת הרשמן עשתה עסקה לא טובה עם פרידמן, ומכיוון שלא נעים להם לתבוע אותו הם הגישו את התביעה נגד היקב ומייסדיו.

ארנון גבעצילום: אריאל אריאב

עורך הדין של התובעת, יובל נחמני, אמר בדיון כי התביעה הוגשה כי הנתבעים התחייבו בכתב שחברת היקב תהיה חופשית מכל חוב - והם גם מודים בזה. "להציג את החברה כחברה שנמצאת בתהליך של הבראה הוא לא נכון", אמר. הוא הוסיף כי הוגשה תלונה במשטרה ומתבצעת חקירה. השופט שילה אמר כי הצדדים יעודכנו בתוך ארבעה חודשים בדבר תוצאות חקירת המשטרה.

לפי כתב התביעה, פרידמן ומשפחתו ייסדו את התובעת שמאוגדת בארה"ב. ב-2014 בעלי היקב שיכנעו את פרידמן להשקיע בו, והבטיחו לו כי לאחר ההשקעה החברה תהיה חופשית מחוב ותישאר כזו. לפי הנטען, המצגים שהוצגו לפרידמן אודות פעילות החברה, מצבה העסקי ועתידה הפיננסי לא היו אמת. פרידמן השקיע בשלב זה 600 אלף דולר, התקנון שונה על מנת להגן על ההשקעה ובנו של פרידמן, ג'ייקוב, מונה לדירקטור.

לפי הנטען, בסוף 2016 העניקה התובעת הלוואה של 130 אלף דולר ליקב, ובתחילת 2017 הוצג לפרידמן מצג כוזב נוסף כשנאמר לו שמונטיפיורי זכתה בזיכיון להפעלה מסחרית של תחנת הרוח בימין משה.

יקב מונטיפיוריצילום: אריאל אריאב

לאחר שפרידמן מונה לשגריר, הוא מכר במארס 2017 את Karraben לחברת Mar Wine שהיתה בבעלות משפחת הרשמן, בסכום השקעתו בחברה. בתביעה נכתב כי הוא מסר לרוכשים על יסוד המצגים שקיבל כי העסקים של היקב איתנים. לפי הנטען, בסוף אותה שנה מסר ארנון גבע דו"חות כספיים מזויפים לאריק הרשמן על מנת לקבל ממנו הלוואה לזמן קצר של 75 אלף דולר. "בניגוד למצגי הנתבעים, הלך מצבה הכספי של החברה והידרדר. היא הפסידה מאות אלפי שקלים בשנה, אך הנתבעים המשיכו להסתיר זאת מהנתבעת ומחברי הדירקטוריון", נכתב.

בתביעה נטען כי הנתבעים הפרו את ההתחייבויות שלהם, ובשל כך החוב של היקב הלך ותפח מבלי ליידע את התובעת, בעלת המניות. "כך מצאה עצמה החברה - שכאמור הוצגה לתובעת כעסק בעל תזרים חיובי, שאסור לו לקבל הלוואות ואשראי ללא רשות מפורשת של התובעת - באמצע שנת 2018 עם חוב של כ-2.5 מיליון שקל. זאת בלי לבקש וכמובן בלי לקבל את אישורה של התובעת לדבר, תוך הפרה והסתרה בשיטתיות ונמשכות של ההסכמים". בהמשך, נטען, הנתבעים גם לקחו הלוואות בשוק האפור והחוב תפח ל-3 מיליון שקל.

סכום התביעה מוערך ב-3.1 מיליון שקל. התובעת מבקשת מבית המשפט להצהיר כי הסכם ההשקעה ביקב מבוטל, והחברה נדרשת להחזיר לה את ההשקעה וסכום ההלוואה שניתן לה. כמו כן מתבקשת הרמת מסך בין החברה לבין בעלי מניותיה, וחיוב של ארנון ואיתן גבע לשלם לתובעת את סכומי ההשקעה.

בכתב ההגנה שהוגש על ידי הנתבעים הוכחשו הטענות שבכתב התביעה, ונטען כי לתובעת אין עניין בקיומו של היקב, היא מעדיפה את פירוק החברה על פני חילוצה מקשיים כלכליים - וכי היא אף הכשילה את המשא ומתן בין היקב לבין חברת טמפו להקמת שותפות לשיווק יין. עוד נכתב כי התובעת שירבבה את שמו של איתן גבע כנתבע משיקולים זרים, על אף שהיא יודעת שהטענות לגביו חסרות שחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker