כך חסכו מרפאות טרם זכויות סוציאליות מעובדים

בית הדין הארצי לעבודה אישר כי תביעה שהגיש עובד לשעבר נגד טרם תוכר כתביעה ייצוגית ■ העובד טען: פיצלו את שכרי כדי לחסוך בתשלום זכויות סוציאליות

אפרת נוימן
מרפאות טרם
מרפאת "טרם" בדרום תל-אביבצילום: עופר וקנין

עובד לשעבר ברשת המרפאות טרם רשם הצלחה בתביעה שהגיש נגדה. בית הדין הארצי לעבודה אישר באחרונה כי תביעה שהגיש העובד ובה נטען כי טרם מפצלת שכר במטרה לחסוך תשלום של זכויות סוציאליות ואינה מאפשרת ימי חופשה כדין – תנוהל כתביעה ייצוגית. הפיצוי המוערך על ידי התובע מסתכם ב-6-5 מיליון שקל. 

טרם היא חברה פרטית העוסקת בתפעול רשת מרכזים רפואיים לרפואה דחופה בפרישה ארצית. היא מעסיקה עובדי צוות מרפאה בתפקידים שונים, ובהם רופאים, אחיות, פרמדיקים וחובשים. התובע, איתי שוורץ, הועסק על ידי טרם כפרמדיק (כיום הוא סטודנט לרפואה) בשתי תקופות שונות. שכר הבסיס שלו היה כ-26.5 שקל לשעה, והוסכם כי יקבל תוספת ערב של 6.9 שקלים על כל שעה בין 18:00 ל-24:00, ותוספת לילה ושבת של 13.5 שקל לשעה מחצות ובשבת. כמו כן, הוסכם כי לכל שעת עבודה יצטרף 1.5 שקל שהוגדר בתלוש כ"תוספת פרוצדורות".

לפי הנטען בבקשה לייצוגית שהגיש שוורץ ב-2016 באמצעות עו"ד אורי בן יוחנה, טרם פיצלה את השכר לשעה באופן מלאכותי ופסול, באמצעות "תוספת פרוצדורות" שלא נחשבו לחלק משכר הבסיס, ולכן לא הופרשו לגביהן זכויות סוציאליות (פנסיה ופיצויי פיטורים). מנגד, טרם טענה כי התוספת הייתה מותנית בהסמכה ייעודית וביצוע פרוצדורות רפואיות מסוימות, ולכן אין זה נחשב לחלק משכר היסוד.

על מנת לנהל תביעה ייצוגית, שבה אדם יחיד תובע בשם קבוצה של נפגעים, נדרש אישור של בית המשפט. כלומר, התובע עבר את הרף הראשון וכעת ידונו בתביעה לגופה. ואולם בפועל, במקרים רבים אישור הבקשה מקדם משא ומתן להסכם פשרה לפיצוי הקבוצה.

בית הדין הארצי לעבודה
בית הדין הארצי לעבודהצילום: שירן גרנות

השופטת אסנת רובוביץ-ברכש קיבלה באוגוסט 2018, בהסכמת נציגי הציבור, את הבקשה בנוגע לעילה זו. היא ציינה כי טרם לא הסבירה על אילו פרוצדורות מדובר בתוספת פרוצדורות, ולא הוצגה כל ראיה לרישום או מעקב של קיום התנאים המצטברים שהובילה לתשלום או היעדר תשלום תוספת השכר.

בנוסף, התקבלה טענה של שוורץ הנוגעת לתשלום עבור ימי החופשה. טרם צברה עבור שוורץ פדיון חופשה בשווי יום, לפי חלקיות משרתו באותו חודש, פדיון שערכו ירד מצבירת ימי החופשה. שוורץ טען כי הוא זכאי לתמורת חופשה שנתית ללא הפחתת הסכומים ששולמו לו בכל חודש בגין חופשה. לדברי השופטת, אין מניעה לבצע מעקב מסודר אחר ימי החופשה בפועל, ולשלם את דמי החופשה בהתאם לניצול, במועד הניצול, וככל שלא היה ניצול לשלם פדיון חופשה שנתית בהתאם להוראות הדין.

איתי שוורץ
איתי שוורץ. הגיש תביעה נגד רשת מרפאות טרם

עם זאת, השופטת דחתה את טענתו של שוורץ שלפיה טרם לא שילמה לעובדיה תשלום בגין שעות נוספות, למרות שיבוצם בעבודה הכוללת שעות נוספות ומשמרת לילה. היא קבעה כי לא הוכח כי טרם פעלה באופן שיטתי לאי תשלום שעות נוספות, אף ששוורץ הציג את תלושי השכר שלו ושל חמישה עובדים נוספים. 

טרם הגישה בקשת רשות ערעור לבית הדין הארצי לעבודה. לפני כשבועיים ניתן פסק דין שלפיו הצדדים הסכימו על תיקון בהגדרת הקבוצה (בנוגע לעילת החופשה) והערעור נמחק.

עו"ד בן-יוחנה, המנהל את המחלקה המסחרית במשרד ד"ר י. וינרוט ושות', שייצג את שוורץ מסר: "מדובר בפסק דין חשוב. עד היום מעסיקים רבים ניסו לגרוע מזכויות בסיסיות של עובדיהם באמצעות פיצול שכר היסוד שלהם, תוך שימוש ב'תוספות' מלאכותיות כאלה ואחרות, ולמנוע מעובדיהם לצאת לחופשה, בתמורה לכסף שאין בו דבר אלא לסייע לעובדים אלה להישחק, וזאת תוך שימוש בתירוצים שונים. אני קורא לכל עובדי טרם בעבר ובעתיד הנמנים על חברי הקבוצות המיוצגות, לפנות אלינו בהקדם על מנת לברר ולמצות את זכויותיהם".

מעוה"ד נועם רונן ומאיה רכניץ ממשרד גורניצקי ושות' ומעו"ד אמיר זוהר, המייצגים את "טרם", נמסר בתגובה: "בתום דיון ארוך, ביה"ד הארצי קיבל את ערעורנו ביחס להגדרת הקבוצה והחזיר את הדיון לביה"ד האזורי, תוך שהוא קובע קווים מנחים להמשך התובענה לגופה, שעולים בקנה אחד עם עמדות טרם כפי שהובאו בבקשת רשות הערעור. משכך, ברור היה שטרם לא תעמוד על יתר בקשת רשות הערעור. יוזכר, שביה"ד האזורי כבר דחה את אחת משלוש העילות שהובאו בפניו והמבקש לא ערער על כך בעצמו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker