סמוטריץ': "במקום לעשות בדק בית - מערכת המשפט מטיחה אש וגופרית במבקריה"

יו"ר האיחוד הלאומי הגיע במפתיע לפאנל בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין שעסק בטענה כי המשפט הפלילי משמש כלי לחיסולים פוליטיים ■ השופט בדימוס דוד רוזן אמר: "נעשו טעויות, ונגרם עוול - אבל אין רדיפה פוליטית בישראל"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילת
ח"כ בצלאל סמוטריץ' בכנס לשכת עורכי הדין באילתצילום: ליאב פלד

הכנס של לשכת עורכי הדין באילת שנערך היום (ב'), כמה שבועות לפני הבחירות בלשכה ובאווירה הפוליטית המתוחה, מוציא מהדוברים ומהקהל קולות מעניינים. כך למשל, ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיע לנאום בפאנל שעסק בשאלת המשפט הפלילי ככלי לחיסול חשבונות פוליטיים.

עו"ד רז נזרי בכנס לשכת עורכי הדין
עו"ד רז נזרי בכנס לשכת עורכי הדיןצילום: ליאב פלד

את הפאנל הנחתה דנה וייס מחדשות 12 והשתתפו בו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני ציבורים חוקתיים, עו"ד רז נזרי; נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן; עו"ד אלי זהר יו"ר ממשרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן; עו"ד אורי קורב, לשעבר מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות מחוז ירושלים וכיום שותף ומנהל במשרד טולצ'ינסקי שטרן; עו"ד טל שפירא ממשרד עורכי הדין שפירא כפרי בר-זיק; ואבי בניהו, דובר צה"ל לשעבר וכיום מנכ"ל ובעלים של בניהו ייעוץ אסטרטגי.

"אי אפשר לנהל דיאלוג כשצד אחד מייחס מניעים זרים לכל מי שמתנגד לו"

סמוטריץ' אמר כי "כותרת כזו לפאנל לא היתה עולה על הדעת לפני כמה שנים. אנחנו צריכים למצוא אומץ לתקן את הטעון תיקון ולתת מענה למערכת היחסים העדינה שבין רשויות החוק - לא באמצעות השתקת הדיון, אלא על ידי שהמערכת תדע להסתכל פנימה ולערוך חשבונות.

"התבצרותה העיקשת של המערכת בעמדתה, בלי רצון לנהל דיאלוג, פוגע בה בעצמה, בציבור ובאמון שלו במערכת. דיאלוג אמיתי לא יכול להתקיים כשצד אחד בטוח בצדקתו ורואה בכל ביקורת איום לקיומו. הטחת אש וגופרית על המבקרים וזעקות שבר פופוליסטיות - אין בהן נכונות לבדק הבית המתבקש".

סמוטריץ' הוסיף ושאל: "בכמה מקרים באחרונה טענה המדינה לצמצום סמכות? כמעט כל היועצים המשפטיים לממשלה מונו לשופטים לאחר כהונתם. תקופת הצינון הנדרשת מקצינים היא כפולה מזו של יועץ משפטי שמבקש להתמנות לשופט. אולי התרגלנו לזהות האינטרסים שבמסגרתה הממשלה היא הגורם היחיד שלא ניתנת לו הזכות היסודית לקבל את יומה בבית המשפט. בעיניי אין כאן שני צדדים אלא אחד - טובת מדינת ישראל. הרפורמה שאנחנו שואפים לקדם תקרה, בין אם בקדנציה הזו או בעוד שלושה-ארבעה חודשים. 'איומים', 'מאבק חסר פשרות' - אלה סיסמאות חסרות פשר. אי אפשר לנהל דיאלוג כשצד אחד דופק על השולחן ומייחס מניעים זרים לכל מי שמתנגד לו".

השופט לשעבר דוד רוזן בכנס לשכת עורכי הדין
השופט לשעבר דוד רוזן בכנס לשכת עורכי הדיןצילום: ליאב פלד

הופעתו של סמוטריץ' בפאנל התקבלה בהפתעה, שכן שמו לא הופיע בתוכנייה. עם זאת, סמוטריץ' והלשכה אמרו כי הגעתו של יו"ר האיחוד הלאומי נעשה ביוזמתה של הלשכה, והסיבה לכך ששמו לא הופיע בתוכנייה היא שאישורו ניתן לאחר שזו כבר הוזמנה.

"אין רדיפה פוליטית בישראל"

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים ציבוריים-חוקתיים, התייחס לשאלת המנחה שלפיה אולי יש להתחשב בתוצאות הבחירות האחרונות כשמנהלים את תיקי נתניהו: "ב-2005-2004, כשהתקיים הליך פלילי נגד ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, גם לו היה רוב בכנסת. הניסיון לתלות קשר ישיר בין השניים הוא בעל סתירה פנימית. אני לא מקל ראש בטענה שבתי המשפט נכנסים לתוך העולם הפוליטי. מה שקרה בכנסת הוא שההליך הפוליטי נכנס לבתי המשפט. הליך פלילי לעולם יתנהל בתוך מערכת משפטית-פלילית. אני לא חושב שכל דבר זה קץ הדמוקרטיה. אפשר לעשות שינויים, כולל פסקת התגברות ברוב מסוים. ההבדל הוא האם יש רצון לרסן או לרסק את המערכת, והתחושה הכללית היא שאכן יש רצון בריסוק".

השופט בדימוס דוד רוזן התייחס לשאלה שריחפה מעל ראשם של הדוברים השונים: האם הפרקליטות מנהלת רדיפה פוליטית? רוזן, ששפט את השרים לשעבר אביגדור קהלני ויעקב נאמן, התייחס במפורש למשפטיהם של השניים:

אהוד אולמרט ועורך דינו אלי זהר
אהוד אולמרט ועורך דינו אלי זהרצילום: אוליבייה פיטוסי

"במשפטים האלה האשימו את הפרקליטות ברדיפה פוליטית, ואני הייתי השופט שזיכה אותם. אני השופט שקבע בפסק הדין שהמדינה שגתה שגיאות דרמטיות. אך מכאן ועד רדיפה פוליטית זה לא רק מרחק - זה 'עד ירכתי הארץ'. טעויות דרמטיות היו - אבל לא רדיפה פוליטית. ישבתי בתיק וכתבתי את פסק הדין, ואני יכול לדבר בביטחון רב - להבדיל מאחרים - ולהגיד שלא היתה רדיפה פוליטית. כן גרמו עוול, אבל אין גוף שלא עושה טעויות. אני עושה טעויות כשופט, גם בית המשפט העליון עושה טעויות. אבל מכאן ועד לייחס שיקולים זרים - המרחק רב".

רוזן התייחס גם לסברה שהיו שיקולים זרים בהחלטת הפרקליטות להגיש כתבי אישום: "לא אפול מהכיסא אם אגלה שהיו שיקולים זרים. בגלל הסיבה הזאת קיימת נציבות הביקורת. אם תעלה סברה שהשיקולים של הפרקליטות לא היו שיקולים עניינים - אני לא אעצור"

"הפוליטיקאים הם שתופרים תיק למערכת המשפט - והם יסודיים בכך"

אלי זהר, שייצג את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, התייחס לדבריו של רוזן ואמר: "מבלי להיכנס לעניינו של אולמרט ולדברים שנאמרו על ידו, אני מקבל את דברי השופט בדימוס רוזן שיכולות להיות טעויות. כשמדובר בראש ממשלה הטעות היא קרובה לפטאלית, כמו עדות מוקדמת והפיכת עניינו של ראש הממשלה - מטעמים בלתי מוצדקים בעליל - להצגה הטובה ביותר בעיר, שמאלצת אותו להתפטר. במקרים כאלה אתה מוציא מהטעות את תום הלב ואומר שיש בה משהו מרושע.

"כשהפרקליטות מציגה תמונת מצב שאינה נכונה - גם שישה שופטים ירשיעו בסוף. אבל האמירה שבפרקליטות תופרים תיקים מטעמים פוליטיים אינה נכונה לדעתי. להפך: הפוליטיקאים תופרים תיק למערכת המשפט - והם מאוד יסודיים בכך. יש שצועקים 'נתניהו קיבל רוב'. הוא לא קיבל רוב, יש לו קבוצת תומכים. היום מדברים על 'רוב מדומה', שרוצה לתת לו חסינות״.

אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים לשעבר אמר במושב: "חייבים לעשות הבחנה בין הדברים. אין רדיפה פוליטית, זה ברור, אבל זה לא אומר שאין שגיאות. המערכת טועה, כמו שכל המערכות טועות, וגם משרד המשפטים טועה. התשובה לכותרת הפאנל היא כן (המשפט הפלילי הפך כלי לחיסול חשבונות פוליטיים; ב"א), אבל לא מערכת המשפט היא זו שמשתמשת בכלי הזה - אלא משתמשים בה כדי לנגח". קורב הוסיף כי לדעתו "יש צורך בהרבה איזונים ובלמים. לא יכול להיות חוק צרפתי בלי תחימת קדנציה".

לשאלה אם לא היה נכון לנהל את תיק אולמרט במהלך כהונתו ענה קורב: "כל מקרה לגופו. הסיבה שאתה מתחיל להרהר בזה היא שמדובר בפרשות שאורכות שנים רבות - אבל במקרה של אולמרט זה ארך זמן קצר. זהר טען בתגובה כי המשפט הקצר שאולמרט זכה לו היה כזה "רק משום שהוא התפטר - אחרת גם אצלו זה היה לוקח שנים".

על סדר היום