פרקליטו של נתניהו: "ניתן להדוף את שלוש הפרשות שבהן הוא חשוד"

לדברי עו"ד פיני רובין, כל עוד שכר הטרחה מצד ראש הממשלה לא הוסדר - הוא לא יעיין בתיקי החקירה. "פנייתו של נתניהו לוועדת ההיתרים מוצדקת, זו עבודת ענק" ■ משה לדור התייחס לפרשת 2000 באופן היפותטי: "יש כאן שוחד הדדי"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
כנס לשכת עורכי הדין
כנס לשכת עורכי הדיןצילום: פוטו מרסלו
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

"הכנה לשימוע היא עבודת ענק. מדובר בחומר שמחייב עבודת ענק של חודשים ארוכים, של צוותים של עורכי דין, דברים כאלה אי אפשר לעשות ללא גיבוי כספי משמעותי, לא ללקוח טיפוסי וגם לא ללקוח אמיד, ואני לא אומר שנתניהו אמיד. לכן טבעי שפונים לוועדת ההיתרים כדי שחברים נטולי אינטרסים יוכלו לסייע לו". כך הסביר עו"ד פיני רובין, מפרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו, בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין שמתקיים באילת. זאת לאחר שנשאל אם בקשתו של נתניהו לוועדת ההיתרים מוצדקת.

את הפאנל בנושא היחסים בין הון-שלטון לעיתון הנחה ברוך קרא (חדשות 13) בהשתתפות עו"ד אבי חימי, יו"ר לשכת עורכי הדין הזמני, משה לדור, לשעבר פרקליט המדינה, שמעון ריקלין מערוץ 20, ג'ודי שלום ניר מוזס, אשת התקשורת המחזיקה מניות בקבוצת ידיעות אחרונות, וכן מיכל רוזן-עוזר שמייצגת את איריס אלוביץ' בתיק 4000 (פרשת וואלה בזק).

הפאנל היה סוער למדי ומדי פעם נשמעו קריאות מהקהל ומחיאות כפיים. אירוע חריג נרשם כאשר במהלך הדיון פרץ אדם אל מול מרכז הבמה וניסה להסות את קרא. רק בהתערבות מאבטח השיח המשיך כסדרו. 

פיני רובין: לא מייצג את נתניהו כי טרם שילם שכר טרחה

הפאנל נפתח בשאלה אל עו"ד פיני רובין, אם הוא מוכן להתייחס לתיקים שבהם חשוד ראש הממשלה בנימין נתניהו. רובין השיב כי לפני שהוא מבטיח את שכר הטרחה שהוא מקבל מנתניהו, הוא אינו מייצג את ראש הממשלה, ולכן לדבריו הוא טרם עיין בתיקי החקירה כל עוד נושא שכר הטרחה טרם הוסדר.

בהמשך התייחס רובין לתיקי החקירות של נתניהו ואמר: "אני חושב ומקווה שיש טענות טובות כדי להדוף ובוודאי לרדד את כתב החשדות עד כדי איונו. לשם כך צריך לעשות עבודת הכנה. אני אומר את הדברים בזהירות, מאחר שלא קראתי את חומרי החקירה. אני חושב שיש דרכים להדוף את כל שלוש הפרשיות, ואני מקווה שתהיה הזדמנות לכך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ועו"ד פיני רובין
ראש הממשלה בנימין נתניהו ועו"ד פיני רוביןצילום: אייל טואג ומוטי מילרוד

קרא: חתמת על מחאת המשפטנים נגד החקיקה שאמורה להיות בממשלה הבאה – שינוי חוק החסינות ופסקת ההתגברות. זה מהלך שמן הסתם חשבת שרה"מ לא יאהב?

רובין: "זה מהלך שמשקף את דעתי כאזרח במדינת ישראל. לא צריכים להביא פסקת התגברות לפני שמנהלים שיח עמוק ונוקב בין הרשויות השונות. הפסקה אינה תועבה ואיני מתנגד לה באופן עקרוני, רק שזה יהיה בעיתוי הנכון ומהטעמים הנכונים".

שוחד הדדי

בהמשך שאל קרא את פרקליט המדינה לשעבר משה לדור אם היה מגיש כתב אישום על עבירות שוחד תמורת סיקור הוגן בתקשורת.

לדור: "יש קושי עם הפאנל הזה, הוא עוסק בתיקים שעדיין לא הוכרע בהם דבר. כדי לעקוף את הקושי אני מתעלם מהתיקים בפועל, אבל כן אתמקד בשיח הציבורי המלווה אותנו בשנתיים האחרונות".

בלשונו הציורית החליט לדור שלא לדבר על תיקי נתניהו אלא לתת משל כאילו הפגישות בין מוזס לנתניהו נערכו במדינה אחרת: "נניח שבמדינה מסוימת יש עיתון שקוראים לו העיתון של המדינה, והוא העיתון הנפוץ ביותר במדינה ולבעלי העיתון עסקי העיתונות מאוד משתלמים כספית. לפתע פתאום, באותה מדינה מקימים עיתון שמחלקים אותו בחינם. כך רואה פתאום הבעלים של העיתון הנפוץ במדינה שהכנסותיו יורדות בצורה משמעותית. לכן הוא מבקש להיפגש עם רה"מ, על אף היריבות שיש ביניהם שנים ארוכות. 

"אותו בעלי עיתון נפגש עם רה"מ ואומר לו, 'אם אתה מוכן כמנהיג אותה מדינה להטיל את כל כובד משקלך להזיז את המפגע שנקרא העיתון המתחרה'". כאן הגיע לדור לנמשל: "כאשר אומרים לפוליטיקאי – עד היום אתה מקבל סיקור שלילי ופוגע בסיכוי שלך להיבחר כראש ממשלה, ואם אני אחליף את אופי הסיקור ומעתה ואילך אחליף את כיוון הכותרות, התמונות, ואכוון את העיתון בתפנית? השאלה היא אם זאת טובת הנאה? התשובה היא כן. אם מדובר בראש ממשלה, זה גדול לאין ערוך. זה שווה המון. במדינה מתוקנת אסור לאפשר לניגוד עניינים כל כך מובהק להשתלט על המנהיג. אם סיפור הראיות שהבאתי כאן הוא נכון, יש כאן שוחד הדדי".

לשמע הדברים האלה אמר שמעון ריקלין דברים חריפים שעליהם התנצל באופן אישי לאחר מכן: "אני לא מאמין למילה אחת שלך (לדור. ב.א.) יש לי שני ילדים בצה"ל, אתם במערכת המשפט התעקשתם לעשות את עם ישראל לחבר מושבעים בבחירות האחרונות. 70 מנדטים אמרו לכם שהם לא מאמינים שנתניהו מושחת. אני רואה שהעיתון הגדול במדינה לוקח סיעה סיעה ומאיים עליה, וציפי לבני אומרת שהיועץ המשפטי של העיתון אישר את חוק ישראל היום. האדם היחיד שהתנגד לחוק הוא נתניהו והוא זה שמועמד לדין. נוצרה כאן ברית לא קדושה בין חלקים בתקשורת ישראל, פרקליטות ובכירים, שהם לכאורה מייצגים את האינטרס הישראלי".

מיכל רוזן-עוזר
מיכל רוזן-עוזר צילום: פוטו מרסלו

אין תקדים לשוחד באמצעות סיקור אוהד

קרא: מה התובנות של הסנגורית שמייצגת את הגב' איריס אלוביץ' בתיק 2000?

רוזן-עוזר: "אני רוצה לדבר על השאלה האמיתית - האם יחסי תקשורת פוליטיקה צריכים להיות מנוהלים על ידי נורמות פליליות? אין תקדים בעולם להעמדה לדין על יחסי שוחד בין פוליטיקאים לתקשורת, אני לא מכירה כזה.

"בתיק 4000 אין הסכם של יחסי תן וקח. לא תמצא את זה בכתב החשדות. השיח הפלילי הוא שיח של רובריקות מסודרות ומהונדסות. בשנים של פסיקה ניסחו מה זה שוחד ומהם יחסי תן וקח. העולם שלנו מורכב מהרבה מאוד יחסים של נתינה ולקיחה, 90% מההתנהלות האישית. מהרגע שבו מתחילים לדבר ברובריקות כאלה מי שנפגע זה הדין הפלילי שמדדלים אותו".

לאחר דבריה של רוזן-עוזר פנה רובין לקרא: "אתה בוודאי חווית שאיש ציבור הדליף לך משהו שלא היה צריך להדליף לך. אתה קיבלת מתנה אם כך. אתה גם נתת לו מתנה בגלל שהוא רצה לפרסם את הידיעה אבל הוא עובד ציבור".

קרא: "גם בתיק 2000 וגם בתיק 4000 לא עוסקים בתגמול מקורות, אלא בתגמול כספי באמצעות הטבות רגולטוריות".

רובין: "אתה מבין שמי שהדליף לך, נתן לך טובת הנאה כספית. הוא העלה לך את המשכורת. בזה שנתתי לך ידיעה, הפכו אותך לטאלנט. אנו עלולים לשחוק את הערך המוגן של התקשורת גם הוא ערך מוגן חשוב. לו כל אמירה עלולה לגלוש לעבירה פלילית, יש לנו בעיה".

לקראת סוף הפאנל אמר יו"ר לשכת עורכי הדין הזמני, עו"ד אבי חימי, כי "מי שיפגע בבג"ץ פוגע בדמוקרטיה. לא נאפשר פגיעה בעליון". לגבי חוק החסינות אמר: "חוק פרסונלי הוא חוק שגוי ולא צודק. חוק החסינות הוא חוק שגוי". הוא אף התייחס לדברים החריפים שהטיח שמעון ריקלין בפרקליט המדינה לשעבר לדור, וביקש ממנו להתנצל. ריקלין נענה לבקשה זו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker