מנדלבליט: המידע על ההסכם הקואליציוני לא מהווה תשתית לחקירת שוחד

היועץ המשפטי לממשלה בדק את הטענה של יו"ר מרצ בנושא והחליט שלא לתת הוראות לראשי הסיעות בעניין זה ■ בית המשפט העליון קבע בעבר כי מתן טובת הנאה אישית לצד בהסכם קואליציוני מהווה עבירת שוחד

גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועמ"ש מנדלבליט
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליטצילום: ניר קידר

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיב היום (ה') לראשונה לחשש שהמשא ומתן הקואליציוני מגלם עסקת חסינות בתמורה לתיקים - כלומר עסקה העשויה להתגלות כעסקת שוחד.

בית המשפט העליון קבע בעבר כי מתן טובת הנאה אישית לצד בהסכם קואליציוני מהווה עבירת שוחד. כעת, פנו מספר גופים ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיתערב במשא ומתן ושיפתח בחקירה פלילית בעניין.

מנדלבליט, באמצעות עוזרו הבכיר עו"ד גיל לימון, הגיב לפניה של יו"ר מרצ תמר זנדברג בנושא ומסר כי הוא "לא מנחה את חברי הכנסת במסגרת כובעם הפוליטי, שעה שהם אינם מפעילים סמכויות שלטוניות כחלק מתפקידים ממשלתיים שבהם הם נושאים", ולכן החליט שלא לתת לראשי הסיעות הוראות בעניין ההסכם הקואליציוני.

עוד נכתב כי "מובן כי לאחר הקמת הממשלה החדשה, יידרשו חבריה להימנע מכל פעולה שלטונית המעמידה אותם בניגוד עניינים". לימון הזכיר במכתב כי על הסיעות לפרסם את ההסכמים הקואליציוניים ביניהן במלואם בהתאם לחוק והוסיף ציטוט מפסק דין של בית המשפט העליון שקבע כי התערבות בהסכם קואליציוני תיעשה רק במקרה קיצוני שבו ההסכם כולל התניות הנושאות "סממני שחיתות או השחתה, בעיקר בתחומי הממון וטוהר המידות".

היועץ נמנע, ככל הנראה במכוון, מלקבוע עמדה בנוגע לסוגיה האם התחייבות לחסן את ראש הממשלה מהעמדה לדין בתמורה למינוי לתפקידים בממשלה עולה כדי השחתה, המצדיקה התערבות או ביטול של חלקים בהסכם. כך גם נמנע מלהתייחס למשמעות הפלילית של הדברים.

מנדלבליט הוסיף כי במשרד המשפטים התקיימה התייעצות בימים האחרונים, שלה היה שותף פרקליט המדינה שי ניצן, בשאלה אם יש לפתוח בחקירה לנוכח הדיווחים על עסקת חסינות תמורת תיקים. "לא נמצא כי המידע הקיים מבסס תשתית עובדתית המצדיקה פתיחה בחקירה פלילית", מסר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker