עו"ד צביקה אגמון: "אנחנו לא רוצים מדינה שיש בה אנשים שחסינים מהחוק"

"אנחנו מגיעים לנקודת קיצון - וזה ישפיע על מעמדה הציבורי, המדיני והכלכלי של המדינה", אמר עו"ד אגמון בראיון ל-TheMarker. הערב התכנסו עורכי דין בכירים במחאה נגד מה שהם מכנים "מעשים שנועדו למוטט את שלטון החוק"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנס של עורכי הדין, היום
הכנס של עורכי הדין, היוםצילום: מוטי מילרוד

עו"ד צביקה אגמון, מבכירי עורכי הדין בישראל, משמיע דברי ביקורת חריפים על התוכנית המסתמנת של קואליציית נתניהו, הצפויה לכלול מתן חסינות לראש הממשלה בהחלטה בכנסת — לפי חוק החסינות הקיים או בחקיקת חוק חסינות בנוסח חדש — ובמקביל, לקדם חקיקה מרחיבה של פסקת התגברות, שלא תאפשר ביקורת של בג"ץ על ההחלטה.

"אנחנו מגיעים לנקודת קיצון. זאת תהיה טעות נוראה ופגיעה משמעותית בערכים הכי בסיסיים של חברה", אומר אגמון. "מדיווחים שנשמעו עד כה עולה כי פסקת ההתגברות המתגבשת היא חלק מצמצום הבקרה של בית המשפט גם על החלטות מנהליות, ולא רק על חקיקה, כך שההחלטה לא להסיר חסינות תהיה חסינה מביקורת שיפוטית. חברי כנסת יוכלו להימלט מעולו של הדין וזה לא מתקבל על הדעת".

אגמון הוא אחד מעשרות תומכים במחאה של עורכי דין נגד מה שהם מכנים "מעשים שנועדו למוטט את שלטון החוק". הערב נערך במשרד גולדפרב זליגמן מפגש של עשרות עורכי דין שתומכים במחאה נגד מה שהם מכנים "מעשים שנועדו למוטט את שלטון החוק". את המפגש יזם עורך דין צביקה בר-נתן ממשרד גולדפרב-זליגמן ובו נוכחים בין היתר גם השופט בדימוס עדי זרנקין, דורי קלגסבלד, דודי תדמור, רלי לשם (ממשרד מיתר), אלקס הרטמן (ממשרד ש.הורוביץ), איתן מעוז, אודי סול (ממשרד הרצוג פוקס נאמן), גיורא ארדינסט, צביקה פירון, ראש הלשכה הנוכחי אבי חימי, נגה רובינשטיין, ברק טל, רם ז'אן ורונן עדיני.

דודי תדמור אמר במפגש: עולם המשפט לא ראה התכנסות כזאת . מדובר בשעת חירום". אהרון מיכאלי מגולדפרב: "אנחנו לא רוצים לקום בוקר אחד ולגלות ששלטון החוק נשבר כמו אגרטל ולא ניתן לאיחוי". יורי נחושתן: "צריך לחבר כוחות בצורה אופטימלית ולנצל את היתרון היחסי שלנו". רלי לשם: "יש פה אנשים שלוקח חודש לקבוע איתם פגישה והם התכנסו. אנחנו נלחמים על עקרון יסוד של השיטה הדמוקרטית. הרשות המבצעת מבקשת לדרוס את השופטת וכל מי ששלטון החוק יקר לו חייב לצאת במאבק".

לימור זר גוטמן: "אני בדרך כלל לא מעורבת בעניינים פוליטיים אבל זאת החובה שלנו להגן על שלטון החוק, על זכויות האדם והדמוקרטיה. איל רוזובסקי: "יש תחושה שיש כוונה לעלות עם d9 על בית המשפט העליון ועלינו לעצור זאת". שירה דונביץ: "אנחנו מייצגים הרבה אנשים בישראל שזאת ההרגשה שלהם שצריך לעשות מעשה".

עו"ד צביקה אגמון. "חברי כנסת יוכלו להימלט מעולו של הדין וזה לא מתקבל על הדעת" צילום: יורם רשף

ציון אמיר אמר: "יש תחושת חירום. כל אחד עשה מאמץ להגיע והתגייס להגן על שלטון החוק. זאת תולדה בין היתר של לשכה ששתקה במשך שנים ולא מילאה את תפקידה". לדבריו התפרצו כמה מהנוכחים שאמרו לו "להפסיק עם נאום הבחירות".

דורי קלגסבלד: "על הפרק כמה נקודות - חקיקה פרסונלית, חסינות פרלמנטרית שלא נועדה להגן על הרשות המבצעת מהשופטת, ולא ייתכן שתהיה חסינות להחלטות הכנסת. אלה הנקודות שצריך להתאחד סביבן. רוני ברקמן: צריך להסביר את זה לציבור, מה המשמעות של הפגיעה בשלטון החוק. אנחנו מבינים כי אנחנו משפטנים.

אלי זהר: "אנחנו מדברים בקול ברור. הרעיון שאפשר להוציא אותנו להורג בלי יכולת לערער הוא מסר יותר חזק מכל דבר אחר. זה קרב על הבית בשביל ילדי ונכדי".

לדברי אגמון (שלא נכח במפגש הערב): "הולכים לעשות מהלך כפול ולייצר תיקון שיצמצם את סמכות ההתערבות של בג"ץ בהחלטות הכנסת. יוצרים משחק סגור. הכנסת לא תסיר את החסינות — ובג"ץ יימנע מביקורת. המשמעות היא שכל חבר כנסת יהיה חסין מהעמדה לדין בכל שנות פעילותו, וזה מצב לא תקין. הכנסת תיהפך למקום מקלט לעבריינים", מזהיר אגמון.

האם למהלכי החקיקה האלה תהיה השפעה על הכלכלה? אגמון סבור כי גם אם לא ניתן להצביע על קשר ישיר ופגיעה כלכלית, הרי בסופו של דבר האטרקטיביות של המדינה להשקעות זרות ולסחר עם מדינות אחרות, היא אוסף של הרבה נקודות. "כשבעלי השררה חסינים מפני החוק הפלילי, זה לא מוסיף נקודות למדינה. התמונה נראית רע, יש אנשים מעל החוק. אין לי ספק שזה ישפיע על מעמדה הציבורי המדיני והכלכלי של המדינה. טוב, זה לא יעשה לנו", הוא אומר.

בית המשפט העליוןצילום: מארק ישראל סלם

אגמון, שהוא השותף המייסד והעומד בראש משרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', סבור כי יש חוסר הבנה בציבור בנוגע למהלכים המתגבשים. "צריך להסביר לציבור בצורה פשוטה מה עומד להתרחש. אף אחד לא ירצה מדינה שבה נבחרי ציבור חסינים מהחוק הפלילי. אם את זה נצליח להעביר, נצליח גם להוריד את המהלכים האלה מסדר היום. אני מקווה שהציבור יביע עמדה. כמובילי דעה, ולא חשוב אם מצד ימין או משמאל, המסר שאני רוצה להעביר עם חברי בתקשורת, במדיה החברתית ובכל דרך אחרת, היא שאנחנו לא רוצים מדינה שיש בה אנשים שחסינים מעולו של החוק".

לדברי אגמון, הנושא הזה עולה לדיון בכל שיח מקדים שהוא מנהל עם קולגות ועם לקוחות. "זה מדאיג את מרבית האנשים שעמם אני בא במגע".

את המחאה יזם עו"ד צביקה בר נתן, שותף וראש מחלקת ליטיגציה מסחרית ובינלאומית בגולדפרב, שפירסם בשבוע שעבר מכתב שבו נכתב כי "במסגרת המשא ומתן הקואליציוני מתגבשות הסכמות על חקיקה נרחבת של חוקים אשר חותרים תחת הביקורת השיפוטית של בג"ץ על מעשי חקיקה ועל פעולות מינהליות ושלטוניות. ביקורתו של בג"ץ הינה המגן העיקרי של שלטון החוק במובנו המהותי ושל מדינת ישראל כדמוקרטיה ליברלית. עלינו להתארגן בשנית ביתר שאת ולגבש התנגדות ומחאה משמעותיים כנגד הגנת השלטון על עצמו ועל שרידותו במחיר של כרסום מסוכן ביסודות קיומנו. מציע לקיים כינוס מחאה דחוף על מנת לגבש דרכי פעולה חריפות ואופרטיוויות המתחייבים מהיותנו משפטנים ועורכי דין פעילים בישראל".

לדברי בר נתן, "אנחנו במאבק על ליבת הערכים של כולנו. אם לא נגן בתוקף על מערכת שלטון החוק ועל ערכי היסוד שלנו כדמוקרטיה ליברלית איש לא יעשה זאת. אין מדובר פה על ימין ושמאל, ולחלוטין לא מדובר במאבק של אוהדי השלטון הנוכחי או מתנגדיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker