אחרי 13 שנה: בעל השליטה בטי.אר.די הורשע בעבירות דיווח

בית המשפט קבע כי הנאשמים בתיק — בהם ישראל רמות, שהיה בעל שליטה ומנכ"ל — הסתירו הפסדים מהשקעות ספקולטיביות בכספי ההנפקה ■ על צבי דוידוביץ', שהיה מבעלי השליטה, נגזרו לפני כחצי שנה בעסקת טיעון שמונה חודשי מאסר בפועל

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
בניין הבורסה בתל אביב
הריבית הנמוכה לא באה לידי ביטוי במכפילי הרווחצילום: בלומברג

13 שנה אחרי התרחשות האירועים ותשע שנים אחרי שהוגש נגדם כתב אישום, חברת טי.אר.די הציבורית ומבעלי השליטה בה, ישראל רמות, הורשעו אתמול בעבירות של דיווח לפי חוק ניירות ערך — לאחר שהסתירו מציבור המשקיעים הפסדים של כספים שגייסו בהנפקה. הם הורשעו בכל העבירות שיוחסו להם בכתב האישום שהוגש באוגוסט 2010 ונוהל בידי עו"ד עידן שוורץ מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).

בהכרעת הדין, שנתנה השופטת מיכל ברק נבו מבית משפט השלום בתל אביב, נקבע כי ב–2006 החברה, שעסקה בפיתוח ציוד רפואי בתחום רפואת השיניים, ורמות, שהיה מבעלי השליטה וכיהן כמנכ"ל — ביצעו עבירות דיווח מרובות כדי להסתיר פעילות של השקעה ספקולטיבית והפסדים משמעותיים בכספי ההנפקה שגייסה החברה בשנה זו.

טי.אר.די הונפקה ב–2006 וגייסה באג"ח להמרה 42 מיליון שקל. לפי הצהרתה בתשקיף, הכספים גויסו לצורכי פעילות שוטפת או בהתאם להחלטות הדירקטוריון. מיד לאחר ההנפקה, כמעט כל הכספים שגויסו הועברו לתיק השקעות ספקולטיבי. לאחר כמה חודשים החל תיק ההשקעות של החברה להניב הפסד, שהגיע ל–20 מיליון שקל.

השופטת מיכל ברק נבו
השופטת מיכל ברק נבוצילום: אוליבייה פיטוסי

הפעילות הספקולטיבית לא דווחה בדו"חות הכספיים ובדו"ח הדירקטוריון, והחשיפה המהותית של תיק ההשקעות וההפסדים לא דווחו לציבור בדיווח מיידי. רשות ניירות ערך פנתה לחברה בדצמבר 2006, ועקב פנייה זו הודיעה החברה כי הפסידה כמחצית מכספי ההנפקה בהשקעות ספקולטיביות.

נאשמים אחרים בתיק סגרו הסכמי טיעון. צבי דוידוביץ', מבעלי השליטה ונושא משרה בחברה, הורשע בעשר עבירות דיווח מטעה בכוונה להטעות משקיע סביר, ונגזרו עליו לפני כחצי שנה שמונה חודשי מאסר בפועל וקנס של 10,000 שקל. מיקי ברזל, ששימש יועץ לנושאי המשרה בחברה, הורשע ב–2016 בשני עבירות דיווח מטעה בכוונה להטעות משקיע סביר, ונגזרו עליו ארבעה חודשי עבודות שירות וקנס של 140 אלף שקל.

עוה"ד גיל דחוח וגלית רוטנברג, המייצגים את טי.אר.די ורמות, מסרו כי ישקלו ערעור: "השאלה האמיתית היא מה המשמעות הציבורית של ההכרעה הזו, ואם עדיין יש אינטרס ציבורי באכיפה כיום, כשחלפו 13 שנה מהאירועים, והנאשמים המרכזיים הם כבני 70".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker