די לפחד: אסור ששלושה חשודים בפלילים יהפכו את ישראל לדיקטטורה

לחברי הכנסת וליועץ המשפטי לממשלה נותרו עשרה ימים. ישראל אינה מדינת גמדים. נתן אשל ויריב לוין לא ינהלו אותה. ישראל גדולה על שניהם, והמפעל הלאומי הזה לא ייכרך בגורלו של אדם אחד

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: תמונה מעובדת / ציל

ביום שישי אחר הצהריים פירסמה סיעת הליכוד הודעה שלפיה חוק החסינות לא ייכלל בהסכמים הקואליציוניים המתגבשים. ניתן לשער כי את ההודעה החריגה הניעו שני קטליזטורים: הפרסום ביום חמישי ב-TheMarker, שלפיו יצירת זיקה בין חלוקת תיקים לבין הבטחת טובת הנאה לגורם המחלק עשויה להיחשב עסקת שוחד - וכבר נרשמו לכך שני תקדימים (שהסתיימו בהרשעה); וכן ההסתייגות הפומבית שביטא באותו ערב ח"כ גדעון סער (חדשות 12) מאישור חסינות אישית בחקיקה.

החשש מפני סחף אופוזיציוני פנים־סיעתי, והחשש מפני התערבות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט במשא ומתן הקואליציוני - הבקיעו ככל הנראה את הזחיחות שבה נהג עד אז ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך גם החשש כי מנדלבליט יגיש כתב אישום בתיק 1000, ללא שימוע - הוא שהביא בשבוע שעבר את נתניהו להפסיק את משחק "החתול והעכבר" עם שליחיו של היועמ"ש, ולאסוף את חומרי החקירה נגדו.

במלים אחרות, נתניהו משלב בין "שיטת מצליח" לבין טקטיקת "All In". הוא מעקם את הכללים, בודק כל העת את הגבולות - ואז מהמר בגדול על כך שיריביו יעלימו עין או שימצמצו ראשונים. לנוכח שרשרת ארוכה של הצלחות, ההליכה על הקצה נהפכה אצלו לסוג של שעשוע. הביטחון העצמי שהוא מפגין, תוך זריעת טרור בדמות התחשבנות עתידית לכאורה, מאפשרים לו לפרוץ קווים אדומים, ואז להגדיר אותם מחדש. אם נותנים לך — לא תיקח? 

דרעי בוועידת השלטון המקומי לחדשנות, בפברואר. "מי שמצביע ליכוד פוגע קשות בש"ס ובמר"ן", אמר
אריה דרעיצילום: תומר אפלבאום

חסינות, התגברות, נשיאות — בכל יום מפריחה סביבת נתניהו דרך מילוט אחרת שנבחנת עבורו. אף אחד לא יודע אם זאת תצלח, אבל כמה כבר עולה לנסות? כל עוד איש לא מתנדב לעצור, אפשר להתקדם ולהזיז את הקווים האדומים מעט יותר. 

האחריות מוטלת על שומרי הסף  

הלקח מהתנהלות נתניהו בשבוע שעבר הוא שהמפתח לעצירת השיגעון שאופף את סדר היום הציבורי בשבועות האחרונים נמצא כל העת בידי הגורמים המרסנים והמאזנים במערכת הפוליטית והמשפטית בישראל. אם כל שומר סף יעשה את המוטל עליו, לפי חוק, די יהיה בכך כדי להפסיק את מחול השדים המבזה שמחליש אותנו ומבאיש את ריחנו בעולם. 

חברי הכנסת, ובכללם חברי סיעת הליכוד, אינם טיפשים. הם יודעים היטב שהכפפת הרשות השופטת לרשויות המבצעת/המחוקקת משמעה הרס הדמוקרטיה הישראלית הצעירה, קריעת החברה המקומית והרס כלכלתה. והם הרי זוכרים על מה נשבעו אמונים רק לפני שבועיים. כך גם אנשי משרד המשפטים ולשכת היועץ המשפטי לממשלה יודעים היטב כי מעורבות נאשם בהטיית כללי האכיפה נגדו אינה רק פסולה, אלא גם נגועה לכאורה בשיבוש מהלכי משפט.  

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יעקב ליצמן
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם יעקב ליצמןצילום: אוליבייה פיטוסי

אז מדוע היועץ מנדלבליט לא מונע מנתניהו, מאריה דרעי ומיעקב ליצמן לעסוק בהצרת ידי מערכת אכיפת החוק - ועוד באופן רטרואקטיבי? ומדוע חברי הכנסת עדיין לא מצהירים שלא יכהנו בכנסת שתתיר פוליטיזציה של מערכת המשפט? 

מספיק עם הפחדנות. לא נתן אשל ולא יריב לוין אחראים על גורלה של המדינה. ישראל גדולה על שניהם, והמפעל הלאומי הזה לא ייכרך בגורלו של אדם אחד. זה לא יקרה.  
הכוח נמצא בידי כל אחד מחברי הכנסת, פקידי הממשל ושופטי בתי המשפט - והם שאחראים על שרידותה של ישראל ועל הדאגה לשלום אזרחיה. הרושם כאילו כולנו גמדים בחצרו של ענק הוא תוצר של שקר תודעתי תלוש אחיזה במציאות.

כפי שהסבירו באחרונה סער, השרה לשעבר לימור לבנת, פרופ' דניאל פרידמן וד"ר אביעד בקשי - סוגיית החסינות או פסקת התגברות מורחבת אינה שאלה פוליטית של ימין או שמאל. וכפי שהסבירו מעל דפים אלה שורה של אנשי אקדמיה ומומחי משפט אחרים - שאלות ההתגברות והחסינות אינן רק פוליטיות, אלא גם כלכליות, והן נושאות זיקה ישירה לשרידותו של המשק. 

היועמ"ש מנדלבליט
היועמ"ש מנדלבליט צילום: ניר קידר

כל אחד יודע את תפקידו, ובעשרת הימים הבאים, עד להצגתה של הממשלה ה-35, צריך כל אחד להבהיר כי שלושה חשודים בפלילים (נתניהו, דרעי וליצמן) לא ימיטו על ישראל תיאוקרטיה דיקטטורית כדי שהיא תחלצם מאימת הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker