סקר: ציון אמיר מוביל במרוץ לראשות לשכת עורכי הדין

כ-57% מעורכי הדין תומכים בהפיכת הלשכה לגוף וולנטרי, כך שלא יחוייבו להיות חברים בה כדי לעסוק במקצוע - כך קובע סקר לקראת הבחירות ללשכה ■ עו"ד אמיר מוביל את ההתמודדות לתפקיד יו"ר הלשכה עם 21% תמיכה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ציון אמיר
ציון אמיר צילום: עופר וקנין

מעט יותר מ-57% מעורכי הדין תומכים בכך שלשכת עורכי הדין תהפוך לגוף וולנטרי - ולמעשה תומכים בשינוי המצב הנהוג כיום, ולפיו חברות בלשכת עו"ד היא תנאי מחייב לפי החוק על מנת לעסוק במקצוע. כיום, מי שלא משלם את דמי החבר השנתיים ללשכה  - לא יכול לעסוק במקצוע.

את הסקר ערכו לאחרונה שלמה פילבר וחברת Direct Polis, והזמינה אותו רשימת "לשכה וולנטרית" שמתמודדת בבחירות למועצה הארצית בלשכה. כ-30% השיבו כי הם מתנגדים להפיכת הלשכה לגוף וולנטרי, ו-12.5% השיבו כי אין להם כל דעה בנושא.

הסקר הצביע על כך שעו"ד ציון אמיר מוביל במרוץ לתפקיד יו"ר הלשכה עם 21% תמיכה של המשיבים בסקר, אחריו היו"ר הזמני עו"ד אבי חימי עם 16% תמיכה, ואחרי שניהם עו"ד אביחי ורדי עם 6% תמיכה. 18% השיבו כי יצביעו למועמד אחר או לאף אחד מהמועדים שהוזכרו.

הסקר נערך בקרב 407 נדגמים המהווים מדגם מייצג מתוך 42 אלף בעלי זכות בחירה פוטנציאליים מקרב חברי לשכת עורכי הדין בישראל, על בסיס גיל, מין, ותק חברות בלשכה והשתייכות מחוזית. טעות הדגימה בסקר היא 4.7%.

הבחירות למוסדות לשכת עו"ד ייערכו ב-18 ביוני ומתמודדים בהן על תפקיד יו"ר הלשכה, לרשימות שירכיבו את המועצה הארצית שמשמשת מעין גוף מחוקק ללשכה, לרשימות שירכיבו את הוועד המרכזי שהוא הגוף המבצע של הלשכה, וכן  לתפקיד יו"ר הוועדים המחוזיים בלשכה.

בבחירות הקודמות, שנערכו ב-2015, אחוז ההצבעה עמד על 28.5% - נתון נמוך יחסית. כעת השיבו יותר מ-48% שבכוונתם בוודאות להצביע בבחירות למוסדות הלשכה השונים, 25% השיבו כי ככל הנראה יצביעו ו-15% השיבו כי קיים סיכוי נמוך שיגיעו להצביע. 10% השיבו כי טרם החליטו אם יבואו להצביע.

מינוי שופטים וספאם

שאלה מעניינת נוספת שעליה התבקשו עורכי הדין להשיב בסקר, היתה בנוגע לקשר בין בכירים בלשכת עורכי הדין לשופטים הממנים לתפקידים בתיקים שונים שבטיפולם. על שאלה זו השיבו 72% כי הם תומכים בניתוק כל זיקה וקשרים בין השופטים לעורכי הדין, בעוד שרק 16% השיבו כי הם מתנגדים לשינוי מבנה הלשכה וכי הם תומכים במודל הקיים של עבודתה. 12% השיבו כי אין להם עמדה בעניין.

על השאלה אם פעילות לשכת עורכי הדין כפי שנקבע בחוק מייצרת בעבורם ערך כלשהו, השיבו 58% כי אין להם כל צורך בלשכה. 30% השיבו כי הלשכה מקדמת את התמקדותם המקצועית, ו-10% השיבו כי אין להם עמדה בעניין.

סוגיה נוספת שמעסיקה לא מעט עורכי דין בחודשים האחרונים היא תעמולת הבחירות באמצעות מסרונים לטלפונים הניידים. 47% השיבו כי הם מתנגדים לשימוש במסרונים, 39% השיבו כי הם תומכים בהעברת מידע במסרונים ו13% השיבו כי אין להם עמדה בעניין.

לדברי עו"ד מיכאל דבורין, מראשי רשימת יוזמה ללשכה וולנטרית: "הסקר מוכיח את מה שרבים מעורכי הדין חשו בשנים האחרונות והוא סלידה מהלשכה, מעסקניה ומכליאת ציבור עורכי הדין כחברים בכפייה בגילדה שעבר זמנה". לדבריו, תוצאות הסקר הינן חד משמעיות ומראות כי ציבור עורכי הדין כמה להפיכת הלשכה לגוף וולנטרי, "כזה שיצטרך להילחם על ליבם וכיסם של עורכי הדין, ורק אם ייתן ערך ממשי לעורכי הדין, יבחרו הללו באופן רצוני להצטרף אליו ולשלם בחדווה דמי חבר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker