"איש הצללים" של נתניהו תובע את העין השביעית ואת רביב דרוקר

וולטר סוריאנו תובע מדרוקר והעין השביעית 320 אלף שקל ■ זו התביעה השנייה של איש העסקים נגד העיתונאי ■ לטענתו, דרוקר והעין השביעית עשו יד אחת במטרה להכפישו ■ עורך דינו של סוריאנו: "ככל ש-TheMarker יסקר את כתב התביעה באופן ראוי והוגן, לא נתבע אותו"

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וולטר סוריאנו (משמאל) ורביב דרוקר
גור מגידו
גור מגידו

איש העסקים וולטר סוריאנו, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיש תביעת לשון הרע בסך 320 אלף שקל נגד אתר העין השביעית, העוסק בביקורת התקשורת, ונגד עיתונאי רשת 13, רביב דרוקר. זוהי התביעה השנייה מצד סוריאנו נגד דרוקר, והיא נוגעת לשתי כתבות שפירסם העיתונאי אורן פרסיקו בעין השביעית, שבהן סקר את כתב ההגנה לתביעה הראשונה.

בפברואר 2018 שודר בתוכנית "עובדה" של ערוץ 12 ראיון שערכה אילנה דיין עם מפכ"ל המשטרה דאז, רוני אלשיך. בראיון טען המפכ"ל כי חוקרים פרטיים ביצעו מעקב אחר בכירים במשטרה, ורמז כי הדבר נעשה בשמו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות החקירות שהיה נתון בהן באותה עת.

בהמשך החלו כלי תקשורת שונים לעסוק בזהותם של הגורמים שלטענת אלשיך עקבו אחר בכירי המשטרה, ובכמה מהם פורסם כי אחד המעורבים הוא אדם שזוהה רק באות ס'. באותם ימים התראיין דרוקר בתוכניתה של יעל דן בגלי־צה"ל. דן הזכירה פרסומי עבר של דרוקר אודות וולטר סוריאנו, שתואר על ידי דרוקר בפרסומיו כ"איש צללים", שביצע בעבר "משימות רגישות" עבור נתניהו.

כשדרוקר נשאל על ידי דן אם סוריאנו הוא אותו ס', השיב: "כן. הם מתייחסים לסוריאנו", אך מיד ביקש לסייג: "אני רוצה כמובן לקחת איזשהו מרחק מהעניין הזה, כי לי אין שום הוכחות לכך שסוריאנו היה מעורב". דרוקר הוסיף כי לדעתו, אם המשטרה מחזיקה בראיות שיכולות לתמוך בטענות שהשמיע המפכ"ל, עליה לפתוח בחקירה מיידית. יש לציין כי עד כה לא פורסמו הוכחות לקשר בין סוריאנו לבין פעולת מעקב כלשהי מהסוג שתיאר אלשיך בראיון ל"עובדה".

מי מופיע ברשימות

בעקבות דבריו של דרוקר בגלי־צה"ל הגיש סוריאנו את התביעה הראשונה, שבה טען כי דרוקר השתמש בשיטה "פסולה וערמומית" לפרסם את שמו, תוך שהוא מציין כי אין בידיו ראיות לכך שסוריאנו היה מעורב במעקב כטענת אלשיך.

העין השביעיתצילום: מתוך אתר העין השביעית

לפני כחודש הגיש דרוקר כתב הגנה במסגרת תביעה זו, שבו טען כי מדובר בתביעת השתקה וכי עומדת לו הגנת "אמת בפרסום". כדי להראות לבית המשפט כי דבריו אודות קשרי נתניהו־סוריאנו מעוגנים במציאות, צירף דרוקר לכתב ההגנה מסמכים המעידים על הקשר בין השניים. בין היתר, צירף דרוקר לכתב ההגנה תיעוד של מייל מ–2008, שבו ביקש סוריאנו מארי הרו, ראש לשכת נתניהו לשעבר שלימים הפך עד מדינה נגדו, לפגוש את נתניהו, אז יו"ר האופוזיציה. כותרת המייל היתה "השר הגיאורגי". דרוקר טען שבאותה העת היה סוריאנו מעורב בתיווך עסקות למכירת מסוקים של חיל האוויר לממשלות גיאורגיה וספרד.

בכתב ההגנה טוען דרוקר כי סוריאנו "תיווך בין חברה למתן שירותי אבטחה לבין משפחת נתניהו, בקשר לשירותי אבטחה באירוע משפחתי שקיימה משפחת נתניהו, והתערב לאחר שעלו טענות בעניין אי־תשלום בגין השירות". כהוכחה לקשר זה צירף דרוקר מייל ממאי 2008, שבו נציגה של חברת גושן שירותי ביטחון פנתה לסוריאנו בעניין תשלום שלא הוסדר "עבור בר המצווה של ב.נ".

ארי הרוצילום: מרק ישראל סלם

כמו כן צירף דרוקר רישומים פנימיים מלשכת נתניהו בתקופה שהיה ראש אופוזיציה, שבהם מופיעים שמותיהם של אנשים שנתניהו ביקש ממזכירותיו לתאם עמם שיחות — או שביקשו לשוחח עמו. במסמך נזכר השם "וולטר"; אך מלבדו הופיעו שמות מסקרנים נוספים — שנחשפו בהמשך בסיקור כתב ההגנה שפורסם על ידי אתר עין השביעית.

בין היתר כללו הרשימות את שמותיהם של נתן מיליקובסקי, בן דודו של נתניהו הניצב כעת בלב פרשת מניות הפלדה; איש העסקים ארנון מילצ'ן, כוכב תיק 1000 (תיק המתנות); "עזרא הדוד מחו"ל", כינוי המתייחס לעזרא מיליקובסקי המנוח, דוד נוסף של נתניהו שהיה בעברו נציג של חברת טיסנקרופ בישראל, כפי שפורסם ב–TheMarker במארס האחרון, בכתבה גדולה על עסקי משפחת מיליקובסקי־נתניהו.

ברשימות הופיעו גם "נוני" — כינוי המתייחס כנראה לארנון מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות", הצפוי לעמוד לדין בגין הצעת השוחד לנתניהו בתיק 2000; אשת העסקים שרי אריסון; "ספנסר" — כנראה איש העסקים ספסנר פרטרידג', הנדבן שהציע לממן חלק מהוצאותיו המשפטיות של נתניהו; אבי פחימה, החשמלאי איש הליכוד ששמו עלה בתיק המעונות (ליד שמו ברשימה נכתב: "מוסר שהכל בסדר"); רואה החשבון המנוח יגאל ברייטמן, שהיה מנהל משרד דלויט בישראל; ג'ק מימרן — אביו של העבריין הצרפתי ארנו מימרן, גיבור פרשת "עוקץ המאה"; איש התקשורת שלמה בן צבי, העיתונאי אבי רצון ועוד.

דרוקר טען בכתב ההגנה כי ידוע לו שסוריאנו שימש בעלים ודירקטור של חברת חקירות ואבטחה בשם יוניברס סקיוריטי גרופ, שסיפקה שירותי חקירה פרטית הכוללים "פעולות מתוחכמות של מעקב, איסוף מידע והשגת נתונים באמצעים טכנולוגיים שונים, דוגמת האזנה ופריצה למחשבים". לדברי דרוקר, הפריצות נעשו לכאורה באמצעות קבלני משנה. דרוקר טען בין היתר כי החברה העניקה שירותים לאוליגרכים רומן אברמוביץ' ואולג דריפסקה ולאנשי עסקים נוספים. סוריאנו הכחיש בכתב התביעה את הטענה בדבר פריצה.

"מסוקים אינם נשק"

בתביעה השנייה, שהוגשה שלשום, טוען סוריאנו כי דרוקר והעין השביעית עשו יד אחת להשתמש בכתב ההגנה כפלטפורמה להכפשתו. בתי המשפט מכירים בהגנה נרחבת לפרסומים המתבססים על כתבי טענות משפטיים בתיקי לשון הרע - כשהרציונל להגנה הנרחבת נוגע לזכות הגישה לערכאות. שתי הכתבות שפורסמו באתר העין השביעית תיארו את כל המידע שהובא כאן ועוד, בהתבסס על כתב הטענות של דרוקר.

לטענת סוריאנו, לפני הגשת כתב ההגנה איים דרוקר כי יעשה שימוש פסול בהגנה הסטטוטורית על הנאמר בכתבי טענות, "כדי ללחוץ על התובע לסגת בו מהתביעה הקודמת". עוד טוען סוריאנו כי אתר העין השביעית נתן כביכול יד ל"מכאניזם פסול ובזוי" זה.

טענה נוספת המופנה כלפי העין השביעית נוגעת לכך שבאחד הפרסומים התייחסו לעסקות המסוקים המוזכרות בכתב ההגנה של דרוקר כ"עסקות נשק". לטענת סוריאנו, "מדובר בטקסט שכלל אינו מופיע בכתב ההגנה".

הנתבעים צפויים לטעון כי גם מטרת התביעה השנייה היא השתקת ביקורת כלפי סוריאנו ושליחת מסר לעיתונות, שלפיו כל פרסום הנוגע לסוריאנו ייענה בתביעה.

עורך דינו של סוריאנו, אילן בומבך, מסר: "אם TheMarker יסקר את כתב התביעה באופן ראוי והוגן — לא נתבע אותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker