האלוף במיל' ישראל זיו הפסיד בעליון: לאומי יכול להקפיא את החשבונות שלו

זיו, שנטען כי מכר נשק לממשלת דרום סודאן ולמורדים, ביקש למנוע את הקפאת החשבונות עד לפסק דין בתביעה שלו נגד הבנק ■ שופטת העליון קבעה כי הכללת החברות של זיו ברשימה השחורה של ארה"ב היא תשתית לחשד שנעשה שימוש בחשבונות להלבנת הון או מימון טרור

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל זיוצילום: אילן אסייג
אפרת נוימן

הערעור של האלוף במילואים ישראל זיו לבית המשפט העליון - בעקבות הקפאת חשבונות הבנק שלו על ידי בנק לאומי - לא צלח. בסוף מארס נדחתה בבית המשפט המחוזי הבקשה של זיו לסעד זמני שימנע מבנק לאומי להקפיא את חשבונות הבנק שלו, עד שיוכרע בתביעה שהגיש זיו נגד הבנק.

זיו ערער על החלטה זו, אבל השופטת יעל וילנר מבית המשפט העליון קבעה אתמול (ג') כי "בהביאי בחשבון את סיכויי התביעה ואת מאזן הנוחות, שוכנעתי כי אין להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי".

הבנק הודיע בדצמבר על כוונתו להגביל את החשבונות של זיו, רעייתו וחברת גלובל שבבעלותו - ובהמשך לסגור אותם - בעקבות הסנקציות שהטיל עליו משרד האוצר האמריקאי. ההודעה של הבנק הגיעה בגלל הודעת משרד האוצר האמריקאי כי הטיל עיצומים על זיו. לטענת האמריקאים, הוא פעל במסווה של חברה חקלאית, אבל בפועל מכר נשק לממשלת דרום סודאן ולמורדים בשווי של 150 מיליון דולר. זיו מכחיש את הטענות.

להחלטה המלאה

הבנק הסכים להקפיא את החשבונות עד סוף 2019 במטרה שזיו ימצה את ההליכים מול הרשויות בארה"ב, כאשר בתקופה זו הוא לא יוכל לעשות פעולות בחשבונות שיחשפו את הבנק לסנקציות. בעקבות זאת הגיש זיו תביעה נגד הבנק, באמצעות עורכי הדין משה כאהן ויורי מילשטיין. בתביעה הוא עתר לסעד הצהרתי שלפיו הבנק אינו רשאי להחליט על סגירה או הקפאה של החשבונות, שכן מדובר בהחלטה בלתי סבירה ובלתי מידתית.

קצינים בצבא דרום סודאן ובצבא המורדים. לפי ארה"ב, זיו מכר נשק לשני הצדדיםצילום: Sam Mednick/אי־פי

במקביל זיו הגיש בקשה לצו מניעה זמני שימנע מהבנק לסגור את החשבונות עד למתן פסק דין בתביעה. שופטת המחוזי רחל ברקאי הכריעה כי הקפאת החשבונות והסירוב לבצע פעילות בחשבונות הנה בגדר "סירוב סביר" שהבנק היה רשאי להפעיל, וכי סיכויי התביעה להתקבל נמוכים. לכן היא דחתה את הבקשה לסעד זמני.

שופטת העליון וילנר גיבתה החלטה זו וקבעה כי "הכללתם של זיו ושל החברות ברשימה השחורה של ארה"ב מהווה תשתית סבירה לחשד כי נעשה שימוש בחשבונות  לביצוע הלבנת הון או מימון טרור – חשד אשר די בו כדי לקבוע, כבר בשלב זה, כי סירובו של בנק לאומי להמשיך ולנהל את חשבונות המבקשים אינו סירוב בלתי סביר".

השופטת התייחסה לטענה של זיו שלפיה הקפאת הפעילות בחשבונות תביא להתמוטטות הכלכלית של החברות שהוא מפעיל בדרום סודאן, וכך יאבדו השקעות של עשרות מיליוני דולרים. היא קבעה כי מנגד מתן צו מניעה יכול לחשוף את הבנק לסנקציות כלכליות וסיכונים משפטיים בזירה הבינלאומית. עוד טענה כי הנזק שעלול להיגרם לבנק, נוגע לאינטרס הציבורי כולו.

עוד הוסיפה וילנר כי זיו מנהל חשבונות גם בבנקים אחרים ובכך יש להקהות את הטענה בנוגע להתמוטטות כלכלית. את הבנק ייצגו עורכי הדין נועם בר דוד ושיר ברק ממשרד עו"ד סולומון, ליפשיץ ושות'. כעת תמשיך התביעה של זיו נגד הבנק בבית המשפט המחוזי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker