פסק הדין נחשף: בר רפאלי נדרשת לשלם למדינה 8 מיליון שקל

לפי פסק הדין בפרשה, שהותר היום לפרסום, על רפאלי לשלם מס בארץ בגין הכנסותיה ב-2010-2009 - חרף טענתה שלא התגוררה בישראל בשנים אלה ■ בתוספת ריבית, הסכום יכול להגיע לכ-12 מיליון שקל

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
בר רפאלי
בר רפאליצילום: AP

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד התיר היום (א') לפרסם במלואו את פסק הדין הדוחה את ערעור המס של המגישה והדוגמנית בר רפאלי. לפי פסק הדין, רפאלי תידרש לשלם לקופת המדינה כ-8 מיליון שקל עבור חובות המס - ובתוספת ריבית שנתית של 4% לשנה, הסכום יכול להגיע לכ-12 מיליון שקל. עוד נקבע כי על רפאלי לשלם 120 אלף שקל הוצאות משפט.

רפאלי הגישה ב-2016 ערעור על חיוב המסים שקיבלה ב-2010-2009. בשומה שנערכה לרפאלי על ידי רשות המסים בשנים אלה, נקבע כי יש להוסיף להכנסותיה של רפאלי כ-8.6 מיליון שקל ב-2009 ו-7.8 מיליון שקל ב-2010, ולכן עליה לשלם מס גם עבור הכנסות אלה.

רפאלי טענה כי ניהלה בשנים אלה מערכת יחסים עם השחקן ליאונרדו דיקפריו ולא היתה תושבת ישראל לצורכי מס - ולכן גם הכנסותיה בחו"ל לא היו חייבות במס בארץ בתקופה זו, כך שיש לבטל את השומה שהוצאה לה.

השופט שמואל בורנשטין
השופט שמואל בורנשטיןצילום: אתר בתי המשפט

כבר בפתיחת פסק הדין כתב השופט שמואל בורנשטין כי מדובר במקרה חריג. "ערעור מס העוסק בקביעת תושבותו של נישום לצורכי מס, כלל אינו חריג בנוף דיוני השומות וערעורי המס. עם זאת, במקרה שלפני, התנהלותם של הצדדים חרגה ממתכונת התנהלות שגרתית בהליכים מעין אלה, כאשר יש להניח כי התנהלות זו נעוצה בזהותה של המערערת".

לא תושבת בשום מקום

השופט בורנשטין הדגיש לאורך פסק הדין כי טענתה של רפאלי, כי לא היתה תושבת ישראל ב-2010-2009 ולפיכך לא מוטלת עליה חובה לשלם מסים בישראל, אינה מתקבלת - בין היתר משום שרפאלי לא טענה בפני בית המשפט כי בשנים שבהן לא התגוררה בארץ היא הפכה להיות תושבת במדינה אחרת שבה כן שילמה מסים.

עוד כותב השופט בורנשטין כי לפי הנתונים שהוגשו, רפאלי שהתה בישראל 185 יום ב-2009 ו-131 יום ב-2010, ולכן הוא רואה בה כמי שחזקת הימים - הקובעת תושבות לפי מספר הימים שאדם נמצא בארץ - מתקיימת לגביה. לפיכך נקבע כי בשנים אלו מרכז חייה של רפאלי היה בישראל - והיא חייבת בתשלום מסים למדינה.

ליאונרדו דיקפריו ובר רפאלי ב-2010. חלק מהחשדות מיוחסים לתקופה זו
ליאונרדו דיקפריו ובר רפאלי ב-2010. חלק מהחשדות מיוחסים לתקופה זוצילום: REUTERS

בית שלישי

אחת השאלות שעמדו במחלוקת בין רשות המסים לרפאלי היתה באיזה בית התגוררה רפאלי בשנות המס הרלוונטיות, מה שיכול להעיד על היותה תושבת בישראל. בבחינה של מגורי הקבע נבדקו בית הוריה של רפאלי בהוד השרון, הדירה שלה בתל אביב וביתו של דיקפריו בלוס אנג'לס.

לפי פסק הדין, הן הבית בהוד השרון והן הדירה בתל אביב שימשו את רפאלי כבתי קבע, בעוד שלגבי הבית בלוס אנג'לס כתב השופט כי קיים "חלל ראייתי" בכל הנוגע לנסיבות מגוריה של רפאלי שם. בנוסף לכך, התייחס בורנשטין לעובדה שרפאלי לא הביאה את דיקפריו או מי מטעמו לצורך עדות על נסיבות מגוריה בביתו.

בנוגע להכנסותיה של רפאלי מעבודות דוגמנות, נכתב בפסק הדין כי נערכה הפרדה בין הכנסותיה מעבודת דוגמנות מישראל, שנערכו על ידי חברה ישראלית ושולמו עבורן מסים - לבין ההכנסות מעבודות מחו"ל, שנערכו על ידי חברה שרשומה בקפריסין ולא שולמו עבורן מסים בישראל. בנושא זה קבע השופט כי מאחר שהוריה של רפאלי היו מעורבים בניהול החברה הקפריסאית, ולאור העובדה שהחברה היתה בבעלותה המלאה של רפאלי עצמה, הרי שיש לראות בה כחברה כתושבת ישראל - וזאת משום שהשליטה והניהול של החברה נעשו מישראל.

מעורכי הדין פנחס רובין ושגית אוחנה-לבנה ממשרד גורניצקי ושות' נמסר כי הם סבורים שיש מקום לערעור, מחמת עמדות משפטיות של בית המשפט המחוזי שטעונות ביקורת שיפוטית נוספת מערכאה שיפוטית גבוהה יותר. טענת עורכי הדין תהיה כי מרכז חייה ועסקיה של רפאלי בשנות המס הרלוונטיות היה מחוץ לישראל, לא כל שכן, בהיותה בת זוגו הקבועה של ליאונרדו דיקפריו לאורך שנים.

מטעם המחלקה הכלכלית בפרקיטות מחוז ת"א (אזרחי), ניהלו את התיק עוה"ד אריק ליס ורויטל בן דוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker