כמה זמן לוקח לבדוק ניגוד עניינים? בביטוח לאומי - לפחות שנתיים

שנתיים חלפו מאז קבע מבקר המדינה כי יש צורך לבדוק לעומק ניגודי עניינים בפעילותו של היועץ המשפטי של ביטוח לאומי - אך דבר לא נעשה ■ כעת מתבקש בג"ץ להורות ליועץ המשפטי לממשלה לפעול מיידית, לפני שהעבירות יתיישנו

טלי חרותי-סובר
מנדלבליט, במארס. הבהיר לעורכי הדין כי ככל שנתניהו יבחר שלא לקיים את הליך השימוע, הוא יגיש את כתב החשדות נגדו ככתב אישום
היועמ"ש, אביחי מנדלבליטצילום: ניר קידר
טלי חרותי-סובר

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ בבקשה להורות ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לנקוט צעדים מיידיים לגבי היועץ המשפטי של הביטוח הלאומי, עמוס רוזנצויג. זאת מכיוון שפעל בניגוד עניינים, כפי שקבע גם מבקר המדינה בדו"ח שפרסם לפני שנתיים.

בעתירה שהוגשה בשבוע שעבר, מתבקש בית המשפט לחייב את היועמ"ש לקבל החלטה מיידית בנדון. בדו"ח מבקר המדינה התבקש מנדלבליט להודיע על ממצאיו בפרשה בתוך שישה חודשים מיום הפרסום. הדחיפות כעת נובעת מהעובדה שהשבוע - שנתיים לאחר הגשת הדו"ח - תחול התיישנות על העבירות.

בעתירה דורשת התנועה לדעת מדוע לא יגיש היועמ"ש קובלנה משמעתית לאלתר, או יעביר את החומרים למשטרה וימליץ על פתיחה בחקירה פלילית נוכח חומרת חומרי הבדיקה. במקביל, מתבקש בית המשפט לתת צו הצהרתי, שימנע את תחילת ההתיישנות על הממצאים.

עומס רוזנצויג, היועץ המשפטי של המוסד לביטוח לאומי
עומס רוזנצויג, היועץ המשפטי של המוסד לביטוח לאומי

העתירה מפרטת כי דו"ח מבקר המדינה מצא כי בתביעות השיבוב - תביעות שבהן קיימת עילה לחיוב צד שלישי על ידי הביטוח הלאומי - "מצטיירת תמונה עגומה שלפיה המוסד לא פעל די כדי למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בזכות לשיבוב מחברות הביטוח באופן שהביא להפסדי עתק לקופה הציבורית, המסתכמים לכדי מאות מיליוני שקלים".

ביקורת מיוחדת הופנתה בדו"ח להסכם שנחתם עם חברת הביטוח אליהו. מהדו"ח עולה כי רוזנצויג, שהוביל את עבודת המטה מול החברה והיה הרוח החיה בתהליך, הכיר באופן אישי את שלמה אליהו, בעלי החברה - וזה אף הגיע לחתונת בנו של רוזנצויג. מכאן עולה חשש כי רוזנצויג פעל בניגוד עניינים. עוד קבע המבקר כי רוזנצויג, שפעל מול החברה ללא הצוות המקצועי, הציג תמונת מצב מטעה וויתר לה לכאורה על תשלום של 35 מיליון שקל.

דיון בממצאי הדו"ח נערך בוועדת העבודה והרווחה ובוועדה לביקורת המדינה ביוני 2017, וחומרים הועברו ליועץ המשפטי לממשלה, שאמור היה למסור את החלטותיו בתוך חצי שנה לוועדות הכנסת.

שלמה אליהו
שלמה אליהוצילום: אייל טואג

בפברואר 2018 פנתה המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, למנכ"ל ביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, בבקשה להבהיר מהן ההגבלות שחלות על רוזנצויג בכל הקשור לתביעות שיבוב. זילבר הורתה להעביר את הנושא לטיפולו של אדם אחר במוסד.

בעתירה טוענת התנועה לאיכות השלטון שהדבר לא קרה, וכי רוזנצויג ממשיך להיות מעורב בתביעות אלה "לפחות באופן עקיף", ובניגוד להנחיית זילבר.

זו אינה הפעם הראשונה שבה מבקשת התנועה לאיכות השלטון את החלטת היועמ"ש. בדצמבר 2018 התנועה ביקשה את הממצאים, לאחר שנודע לה כי רוזנצויג ממשיך בתפקידו בביטוח הלאומי. היא ביקשה את החלטתו גם בפברואר האחרון, אך נענתה כי "הנושא עדיין תחת בירור".

הביקורת על לוחות הזמנים האיטיים של היועץ המשפטי לממשלה אינה חדשה. כך למשל, אף שחלפו שבעה חודשים מאז נערך השימוע לשר חיים כץ בנושא תיק השוחד לכאורה – עדיין לא נמסרה כל החלטה. מדובר בתיק שבו היה היועמ"ש מעורב לאורך כל הדרך, גם בחקירתו של כץ. בתיק אחר שבו מעורב כץ (שחיתות בתעשייה אווירית) לא התקבלה כל החלטה, אף שהתיק הועבר לטיפולו לפני יותר משנה. בינואר הגיע מרשות המסים תיק החשדות נגד נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שנחשד בהעלמת מס בסך 1.5 מיליון שקל, וגם בתיק זה אין עדיין החלטה.

מהביטוח הלאומי נמסר: "העתירה התקבלה בערב יום הזיכרון, ואנו נגיב לאחר לימוד הטענות שמופיעות בה. הביטוח הלאומי פעל עד כה ויפעל גם בעתיד בהתאם להנחיית הגורמים המשפטיים המוסמכים. נדגיש כי בשנים שלגביהן התייחסה הביקורת ושבהן היה היועץ המשפטי אחראי על תחום השיבוב, שיעור הגבייה של הביטוח הלאומי מכלל חברות הביטוח היה גבוה בהרבה לעומת השנים שקדמו להן".

במשרד המשפטים סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker