"חריגה קיצונית": בוטלה דרישת תשלום של 47 מיליון שקל שקיבלה נייר חדרה מהעירייה

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי נפלו פגמים מהותיים באופן קביעת התעריף של ההיטלים שבהם חויבה החברה, מבלי שהעירייה הסבירה את הטעויות ■ לפסק הדין יכולות להיות השלכות רוחביות עבור גופים נוספים שקיבלו דרישות להיטלים דומים מהעירייה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל נייר חדרה
אפרת נוימן

בפסק דין ביקורתי כלפי עיריית חדרה, בית המשפט המחוזי בחיפה (בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים) ביטל דרישה שהוציאה העירייה לחברת נייר חדרה לתשלום היטלי פיתוח בגובה 47 מיליון שקל.

השופט, אברהם אליקים, קבע כי הוא שוכנע כי נפלו פגמים מהותיים באופן קביעת התעריף של ההיטלים ובעקבות כך בגובה התעריף שנקבע. "משבחרה המשיבה (עיריית חדרה א.נ.) שלא להתמודד עם טענות אלו באופן ספציפי, אין מנוס מביטול דרישת התשלום על כל חלקיה", כתב. 

העירייה תידרש כעת לתקן את הפגמים ואת חוקי העזר ולשלוח דרישת תשלום מעודכנת. לפסק הדין שניתן בסוף אפריל יכולות להיות השלכות רוחביות עבור גופים נוספים שקיבלו דרישות להיטלים שחישובם נעשה שלא כדין על ידה. 

היטלי פיתוח הם מס מוניציפלי אשר משולם לרשות המקומית בגין הקמת תשתיות עירוניות, כמו סלילת רחובות ותיעול והם נגבים מכוח חוקי העזר. ההיטלים שנייר חדרה נדרשה לשלם כללו היטלי סלילה שבהם מחויב בעלים של נכס גובל (31.3 מיליון שקל), היטל שטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פ, 13.2 מיליון שקל) והיטל תיעול למימון הנחת תעלות ניקוז מי גשמים (2.6 מיליון שקל). בדרישת התשלום נטען כי בין השאר בוצעו עבודות סלילה ראשונות ברחוב הוכברג אשר גובל בנכס של החברה.

השופט קבע כי אכן נוצרה עילה לחיוב, אך נפלו פגמים בדרך בה חושבו התעריפים והתחשיב אינו עומד במבחני המשפט המנהלי. לדבריו, בנסיבות האלה, לא ניתן לדרוש תשלום בגין היטל סלילה שתעריפו אינו נכון בשל פגם מהותי בבסיס הנתונים - ודי בכך כדי להביא לביטול דרישת התשלום ככל הנוגע להיטל זה. 

הוא ציין למשל כי הנתון של עלות הסלילה למ"ר נעשה בצורה החורגת מרמת הסבירות הראויה, ובלי הסבר מדוע העירייה לא פעלה לפי מחירונים מקובלים או התקשרויות קודמות. "לא ייתכן כי תחשיב שכזה ייעשה על סמך מספר שרירותי ללא נימוק". הוא הוסיף: "אני משוכנע כי אם היה מדובר בתחשיב על פיו המשיבה הייתה נדרשת לשלם, היא הייתה מקפידה על קוצו של יוד".   

גם במקרה של היטל השצ"פ, קבע השופט כי הוא חושב באופן החורג קיצונית מרמת הסבירות הראויה, וכי התגלו טעויות לכאורה שהעירייה מסרבת להתייחס אליהן בתשובתה. לבסוף הוא קבע בעניין היטל התיעול כי מצא שהתעריף שנקבע בחוק העזר שגוי וחורג בצורה קיצונית מרמת הסבירות הראויה. 

"לאחר ניתוח טענות הצדדים וההלכה הפסוקה, לא מצאתי פתרון אחר אלא בדרך של ביטול דרישת התשלום", כתב והוסיף כי "הלכה מושרשת היא כי בית המשפט יימנע מלהתערב בשיקול דעתה או בהחלטותיה של הרשות המנהלית, אלא שלאור כל האמור לעיל אין מנוס מהקביעה כי דרישת התשלום חורגת חריגה קיצונית ממתחם הסבירות ולכן היא בטלה". 

השופט חייב את העירייה בהוצאות של 35 אלף שקל וציין כי ניתן לתקן כל אחד מהפגמים תוך ימים, יש לקבל לאחר מכן את כל האישורים בהתאם לחוק ולשלוח דרישת תשלום עדכנית לגבי כל אחד מההיטלים. 

את עיריית חדרה ייצגו עורכי הדין נעם ליברמן ודוד אבידן ממשרד ליברמן ושות', בשיתוף עו"ד עפר שפיר. חברת נייר חדרה יוצגה על ידי עורכי הדין עפר בר און, רוית ברעם מזור ויובל שרמן ממשרד שביט בר און גלאון צין ויתקון ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker