מו"מ תקוע: לבייב מסרב להגיע לחקירה בארץ

המשטרה והפרקליטות מסרבות לתנאים שהציב לבייב לחקירתו - בהם הארכת תפיסת הנכסים שלו ושל בני משפחתו בשווי מאות מיליוני שקלים - ודורשות שיגיע לישראל וייחקר כאחד האדם, ובכלל זה אפשרות למעצרו ולאיסור יציאתו מהארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לב לבייב
לב לבייבצילום: עופר וקנין

המו"מ בין הפרקליטות לבין עורכי דינו של איש העסקים לב לבייב, הדרוש לחקירה במסגרת פרשת הברחת היהלומים בחברת LLD בשליטתו, תקוע – כך עולה מתגובה שהגישו עורכי דינו, איתן מעוז, שרון כהנא וגיורא אדרת לבית משפט השלום בראשון לציון בשבוע שעבר.

בנובמבר 2018 נעצרו בנו של לבייב, זבולון, ושורה של עובדי החברה בחשד להברחת יהלומים שיטתית בהיקף של יותר מ-300 מיליון שקל בעשר השנים שבין 2008 ל-2018. עם תחילת החקירה שהה לבייב ברוסיה, שם הוא נחשב למקורב לשלטון. מאז פרוץ החקירה, הוא מסרב להגיע לארץ מחשש שייעצר.

עורכי הדין ציינו כי "לבייב הודיע כמה פעמים ליחידה החוקרת, מאז תחילת החקירה, כי הוא נכון להעמיד את עצמו לרשותה ממקום מושבו בחו"ל ללא דיחוי ולחילופין להגיע לישראל, להיחקר ואף להפקיד ערבויות להבטחת התייצבותו העתידית לחקירות נוספות ככל שתידרשנה. הכל על מנת לאפשר את התקדמות החקירה מצד אחד, ולאפשר לו לשוב למקום מושבו ולעבודתו בחו"ל מצד שני, תוך התחייבות לחזור לישראל לחקירות נוספות לפי דרישה בהתראה סבירה".

הסנגורים מסרו כי על רקע הקושי להגיע להסכמות, לבייב מסכים לבקשת המשטרה להאריך את תפיסת הנכסים שלו ושל בני משפחתו בשווי מאות מיליוני שקלים, לרבות הווילה המשפחתית, מיליוני שקלים שנתפסו בחשבונות הבנק של בני המשפחה, ויהלומים שנתפסו במשרדי החברה - ב-180 ימים נוספים.

המשטרה והפרקליטות מסרבות לאפשר לקבל את תנאיו של לבייב לחקירתו ודורשות שיגיע לישראל וייחקר כאחד האדם, כולל האפשרות של מעצר ואיסור יציאה מהארץ. אלא שאין בידי הרשויות כלים כלשהם כדי להביא את לבייב לחקירה ללא הסכמתו.

הווילה של לב לבייב בסביון, 2016צילום: עופר וקנין

הסגרה אינה רלוונטית בשלב זה של החקירה וספק אם תהיה רלוונטית אי פעם על רקע יחסיו החמים של לבייב עם הקרמלין. הליך החקירה היחידי שיכולה הפרקליטות לנקוט הוא בקשת חיקור דין שתביא לחקירתו של לבייב בחו"ל – צעד שכרוך בהגשת בקשות ועשוי להימשך חודשים ואפילו שנים – ותוצאתו לא תהיה שונה מחקירתו של לבייב בהסכמה.

הדלפה מוקדמת

חקירת הפרשה החלה במארס 2018 עם תפיסת שני בלדרים שניסו להבריח יהלומים בשווי מאות אלפי שקלים בנתב"ג. במהלך החקירה התגלה לחוקרי רשות המסים כי אחד מהבלדרים החשודים הצניע את היהלומים בגופו. החקירה חשפה מה שהצטייר כרשת להברחת יהלומים שאותה ניהל אדם ששמו אסור בפרסום, המשמש עד המדינה בפרשה. עד המדינה והרשת שלו, לפי החשד, העניקו שירותי הברחה ללבייב.   

מתחם הבורסה ליהלומים ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

בחודשים שלפני הפיכת החקירה לגלויה, עזב לבייב את מקום מושבו בלונדון ועבר לרוסיה. זאת לאחר שפרטי החקירה דלפו והפכו לידועים בבורסה ליהלומים ברמת גן, וכתבות שחזו את פרוץ החקירה, פורסמו גם באתר News 1.

דרמה נוספת שליוותה את התיק היא פרשת מותה של עובדת החברה של לבייב, מזל הדדי. ב-20 בנובמבר 2018, יומיים לאחר שנחקרה בידי אנשי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל) בפרשה, נפלה אל מותה מחלון שירותים בבניין נועם בבורסה ברמת גן. אנשי החברה האשימו את המשטרה בהפעלת לחצים על העובדת שהביאו להתאבדותה. בני משפחתה טענו בתקשורת כי לא ייתכן כי התאבדה, וכי היא הופלה מהחלון ונרצחה ודרשו לחקור את הנסיבות. בינואר 2019 נסגר תיק החקירה סביב נסיבות מותה של העובדת, שנוהל על ידי משטרת מחוז דן. המשטרה קבעה כי אין חשד לקיומה של עבירה, והסיקה כי העובדת התאבדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום