חזי בצלאל נתבע ב-50 אלף שקל: "מסרב לשלם חוב על כתיבת ספר"

שני עיתונאים לשעבר תובעים את איש העסקים בטענה שהוא חייב להם כסף עבור כתיבת ספר על חטיבת השריון שבה לחם בצלאל ■ השניים רומזים כי מצבו הכלכלי של בצלאל בעייתי ■ מקורבים לבצלאל דחו את הדברים: "כשמישהו תובע, הוא יכול לכתוב מה שהוא רוצה במטרה להכפיש"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חזי בצלאל
חזי בצלאלצילום: עופר וקנין

העיתונאים לשעבר אילן כפיר ודני דור הגישו ערב חג הפסח תביעות נגד איש העסקים חזי בצלאל על סך 50 אלף שקל. לטענתם, בצלאל לא שילם להם עבור ספר שכתבו - בניגוד להסכם ביניהם.

בשתי תביעות זהות בתוכנן, שהוגשו בבית המשפט לתביעות קטנות על סך 25 אלף שקל כל אחת, רומזים השניים על מצב העסקים של בצלאל, הבעלים של ספקית הסלולר we ואיש עם ממון רב (את הונו צבר ב-30 השנים האחרונות בעסקות באפריקה ובאירופה). השניים טוענים כי בחודשים האחרונים הם ניסו לפנות כמה פעמים לבצלאל כדי להסדיר את החוב, אך הוא "לא נתן הסברים מניחים את הדעת לסירובו לשלם את יתרת חובו, למעט אזכור מלחמת ההישרדות שבה הוא נמצא עתה, אך מובן שאין זו סיבה להתכחש לחובו לכותבים".

מקורבים לבצלאל דחו בתוקף את הדברים. "כשמישהו תובע, הוא יכול לכתוב מה שהוא רוצה במטרה להכפיש", אמרו המקורבים.

הספר המדובר, שנקרא "בנתיבי האש – סיפורה של חטיבה 600 במלחמת יום הכיפורים", מתאר את קורותיה של חטיבת השריון שבה לחם בצלאל במלחמה. לטענת כפיר ודור, בינואר 2017 נחתם הסכם בינם לבין בצלאל במטרה לכתוב את הספר, הסכם שנשאר לטענתם בידי בצלאל. בהסכם זה סוכם, לטענתם, כי השניים יקבלו על עבודתם 80 אלף שקל, עם תוספת בסך 40 אלף שקל על כתיבת תסריט שיתבסס על הספר.

בהמשך הוחלט לוותר על כתיבת התסריט ולהתמקד בכתיבת הספר, שנעשה בשיתוף פעולה עם העמותה של ותיקי החטיבה. שני מפקדים בכירים בחטיבה - אל"מ במיל' עובד מעוז, שהיה מג"ד בחטיבה, ותת-אלוף במיל' אהוד גרוס (קצין חינוך ראשי לשעבר), שהיה מ"פ - הגישו תצהיר בתביעה לטובת כפיר ודור.

השניים טענו בתביעה כי בתחילת הדרך הם קיבלו 40 אלף שקל, סכום שבצלאל העביר לעמותה וזו שילמה להם. לאחר מכן סוכם כי יקבלו תוספת של עוד 30 אלף שקל, כיוון שהשקיעו בספר מעל למתוכנן. לפי התביעה, לאחר יציאת הספר לאור בצלאל אמנם שילם להם 30 אלף שקל דרך חברה שבבעלותו, אך עדיין נותר חוב של 40 אלף שקל. את הסכום הזה מסרב בצלאל לשלם.

לטענת כפיר ודור, התגובה היחידה שקיבלו היה מכתב מעורך דינו של בצלאל, ובו הם נדרשו להעביר לידיו את כל הזכויות של הספר. לטענתם, הזכויות לספר נמצאות בידי הוצאת הספרים ועמותת חטיבה 600, בהתאם להסכם בין הצדדים. בתצהיר שנתן גרוס הוא דוחה את טענת זכויות היוצרים של בצלאל, וטוען: "עלי להדגיש כי מעולם לא התנה חזי את מימון הספר בקבלת זכויות כלשהן, וכי זו הפכה להיות דרישה בדיעבד".

מחזי בצלאל נמסר בתגובה: "אין בטענות דבר וחצי דבר, העניין הוא זכויות על הספר והנושא יתברר בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker