בג"ץ דחה עתירה נגד הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו

זהו לא מקרה חריג שבחריגים, שבו ייתכן שניתן לשקול התערבות שיפוטית בהחלטה של נשיא המדינה - כך פסקו השופטים, ודחו את העתירה שהגישו התנועה לטוהר המידות ועו"ד שחר בן מאיר ■ אלה ביקשו לבטל את הוראת הנשיא, שהטיל על ראש הממשלה נתניהו את הרכבת הממשלה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
הנשיא ריבלין (מימין) וראש הממשלה נתניהו בטקס האזכרה ליצחק רבין
ריבלין ונתניהו. "הנשיא קיים אחר הוראות החוק"צילום: אוליבייה פיטוסי

בג"ץ דחה היום (ג') את עתירתם של התנועה לטוהר המידות ועו"ד שחר בן מאיר. העותרים ביקשו שבית המשפט העליון יפסול את החלטת הנשיא להטיל על ראש הממשלה בנימין נתניהו את הרכבת הממשלה, בשל כתב החשדות נגדו. בשל כך טענו העותרים כי החלטת הנשיא להורות לנתניהו להרכיב את הממשלה לוקה בחוסר סבירות קיצוני.

שופטי בג"ץ עופר גרוספקופף, דפנה ברק-ארז ויוסף אלרון קבעו כי הנשיא עצמו נהנה מחסינות ולכן לא יכול להיתבע בבתי משפט באופן אישי. זאת בשונה מהחלטותיו שאותן כן ניתן לתקוף בבית משפט.

יחד עם זאת, השופטים הבהירו: "נקודת המוצא להכרעתנו היא שעל ההתערבות בשיקול דעתו של הנשיא במילוי תפקידיו להיות מצומצמת מאוד, על רקע מעמדו הייחודי והסמליות המיוחדת הגלומה במוסד הנשיאות והעומד בראשו".

השופטים הסבירו כי הנשיא פעל לפי הוראות חוק יסוד הממשלה שקובעות כי על הנשיא חלה חובה להתייעץ עם נציגי הסיעות בנוגע לשאלה על איזה ח"כ תוטל הרכבת הממשלה, וכי השיקול המרכזי שעל הנשיא לשקול הוא מי הוא ח"כ בעל מרבית הסיכויים להרכיב את הממשלה לאור תוצאות הבחירות.

בנושא זה קבעו השופטים: "אין חולק כי הנשיא קיים אחר הוראות החוק, נפגש עם ראשי הסיעות, הפעיל את שיקול דעתו והטיל את הרכבת הממשלה על חבר הכנסת שסבר כי סיכוייו להרכיב את הממשלה הם הגבוהים ביותר. בכך מימש כהלכה את הסמכות שניתנה לו, ולא ראינו לא טעם ולא סיבה כי נתערב בה".

השופטים התייחסו לסוגייה הפוליטית, שלפיה אילו העתירה תתקבל, נתניהו לא יוכל לכהן כראש ממשלה: "הלכה למעשה, עמדת העותרים היא שעל נשיא המדינה הייתה מוטלת חובה להתעלם מתוצאות הבחירות ומהמלצות ראשי הסיעות, ולקבוע כי מר בנימין נתניהו פסול מלשמש כראש ממשלה בשל כתב החשדות החמור התלוי נגדו. עמדה זו של העותרים לא ניתן לקבל: היא אינה תואמת את אופיו של מוסד הנשיאות שהוא ממלכתי וא-פוליטי במהותו, היא אינה מתיישבת עם תפקידו של נשיא המדינה בהליך הרכבת הממשלה, היא אינה עולה בקנה אחד עם המידע על פיו נדרש נשיא המדינה לגבש את הכרעתו".

בסופו של דבר העתירה נדחתה בשל הטעם כי לא מדובר במקרה "חריג שבחריגים, שבו ייתכן כי ניתן לשקול התערבות שיפוטית בהחלטה של נשיא המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker