עתירה נגד ההחלטה להטיל על נתניהו להרכיב ממשלה: "כתב החשדות חמור וחסר תקדים"

התנועה לטוהר המידות טוענת כי בית המשפט קבע בעבר כי מי שמואשם בעבירות מתחום טוהר המידות - אינו יכול לכהן כחבר בממשלה ■ בתנועה מבהירים שאין מדובר בהתערבות בתוצאות הבחירות, שכן ההצבעה היתה למפלגה ולא אישית

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין ונתניהו בבית הנשיא
ריבלין ונתניהו בבית הנשיאצילום: אוליבייה פיטוסי

יש לפסול את החלטת הנשיא להטיל על ראש הממשלה בינמין נתניהו להרכיב את הממשלה - כך טוענים עו"ד שחר בן מאיר והתנועה לטוהר המידות שעתרו היום (א') לבג"ץ.

בפתח העתירה מזכירים בן מאיר והתנועה את כתב החשדות ששלח לנתניהו היועץ המשפטי לממשלה, וציינו כי מדובר בחשדות שלא יוחסו לאף ראש ממשלה לפני כן: "כתב החשדות מפליג בחומרתו. הוא מייחס למר נתניהו קשרים מושחתים עם כמה בעלי-הון, לאורך שנים רבות ובמגוון דרכים. מעולם לא יוחסו חשדות חמורים כאלה לאדם, בגין מעשים שביצע, לפי כתב החשדות, בעת שכיהן כראש ממשלת ישראל, בקשר עם תפקידיו המיניסטריאליים, ותוך ניצול מעמדו וסמכויותיו. כתב החשדות הוא אפוא חסר תקדים במדינה".

העותרים סבורים כי בשל החשדות הכבדים, כלשונם, שכתב החשדות מעלה נגד נתניהו, הטלת הרכבת הממשלה עליו הינה בגדר חוסר סבירות קיצוני. הם מסתמכים על הלכת דרעי שקבעה כי על רה"מ דאז יצחק רבין, לפטר את אריה דרעי כיוון שהוגש נגדו כתב אישום: "פסיקה עקבית וארוכת שנים של בית המשפט העליון קובעת שיהא זה בלתי סביר באורח קיצוני אם יכהן כחבר הממשלה, או כבעל תפקיד בכיר אחר, מי שגובש נגדו כתב אישום המייחס לו עבירות חמורות מתחום טוהר המידות, ולקיחת שוחד בראשן".

התייחסות נוספת שמצאה מקום בעתירה היא העובדה שהיא עשויה להשפיע על תוצאות הבחירות ואין זה מתפקידו של בית המשפט להתערב בכך. העותרים דחו טענה זו באמירה כי הבחירות בישראל אינן פרסונליות אלא לרשימות מועמדים: 

"אין לכחד כי הסעד המבוקש בעתירה זו עשוי להשפיע בסופו של יום על זהות העומד בראש הממשלה. העותרים אינם מקלים בכך ראש. עשוי אף להיות מי שיטען כי אל לו לבית המשפט הנכבד להתערב ב'רצון הבוחר', ומשזה אמר את דברו – ייקוב ההר את הדין. טענה זו, אשר יש לה אולי משקל ציבורי, נעדרת משמעות משפטית ולכן אין לה מקום. הבחירות בישראל אינן לראשות הממשלה. הן לרשימות מועמדים. עתירה זו אינה מבקשת אפוא להתערב בתוצאות הבחירות באופן כלשהו".

בתוך כך הופץ היום מכתב מענה מטעמה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ציבורי-מנהלי), עו"ד דינה זילבר, אל ח"כ תמר זנדברג, לפיו חברותו של מר נתן אשל בצוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד אינה עומדת בניגוד לפסק הדין של בית הדין למשמעת ולהסדר הטיעון בעניינו.

נתן אשל
נתן אשלצילום: אמיל סלמן

אשל הורשע במסגרת הסדר טיעון בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, בכך שפיתח וקיים קשר של קירבה יתירה מצידו כלפי אחת מעובדות לשכת רה"מ נתניהו ב-2012, בדרך שאינה ראויה ואינה מקובלת בין ממונה לכפיפה בשירות המדינה.

בתשובה מטעמה של זילבר נכתב כי פסק דינו של בית הדין, כמו גם הסדר הטיעון בעניינו של אשל, כללו התחייבות לפיה הוא לא ישוב לעבוד בשירות המדינה. "הסדר הטיעון לא התייחס לתפקידים ציבוריים או בעלי גוון ציבורי. בנסיבות האמורות, חברותו של מר אשל בצוות המו"מ הקואליציוני אינה עומדת בניגוד לפסק הדין של בית הדין למשמעת ולהסדר הטיעון בעניינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker