חיכיתם בתחנה מסריחה מסיגריות? יש לכם סיכוי לקבל מיליונים

בית המשפט אישר לנהל תביעה ייצוגית בהיקף של 52 מיליון שקל נגד אגד וסופרבוס, בטענה שהחברות לא עשו מספיק כדי למנוע עישון במתחם מרכזית המפרץ בחיפה ■ אגד: "חלק מהמעשנים הם נרקומנים, ואינם נענים לפנייה להפסיק לעשן"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עישון
עישוןצילום: אמיל סלמן

אושרה תביעה ייצוגית נגד חברות האוטובוסים אגד וסופרבוס, בטענה שלא עמדו בהוראות החוק למניעת העישון במקומות ציבוריים במתחם מרכזית המפרץ בחיפה, ובכך חשפו את הנוסעים לעישון פאסיבי.

התביעה הוגשה על ידי משה שגב, שפוקד את התחנה במרבית ימות השנה ואינו מעשן, ואושרה השבוע על ידי שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, רבקה למלשטריך לטר. שגב טוען כי בידיו תיעוד של מעשנים בתחנה ב-13 מועדים שונים, ושל בדלי סיגריות מוטלים על הרצפה ברציפי אגד וסופרבוס. שגב טוען כי היה על החברות למנות סדרני עישון ולייחד פינות עישון, ובכך שלא עשו זאת הן גרמו נזק לו וליתר הנוסעים שהוא מייצג.

שגב טוען שנגרם לו נזק לא ממוני, כלומר נזק שאינו מוחשי אלא כזה הפוגע באוטונומיה האישית שלו, ומעריך אותו בסכום של 100 שקל. בנוסף, הוא טוען שנגרמה לו פגיעה משמעותית בבריאות, שאותה הוא מתקשה לכמת בשלב זה.

שגב מעריך כי מדי יום עוברים בתחנה כ-50 אלף אנשים, שמתוכם כ-80% לא מעשנים. לטענתו, אם רק 1% מהם - 130 אלף בשנה - נחשפים לעישון, אזי סך הנזק השנתי מוערך ב-13 מיליון שקל. הוא מבקש למנות סכום זה בכל שנה מאז כניסת החוק לתוקף ב-2012, כך שסכום הפיצוי הכולל אותו הוא דורש הוא 52 מיליון שקל.

החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים קובע כי גוף שמנהל מקום ציבורי, כגון תחנת אוטובוס, צריך לפקח ולעשות ככל שניתן כדי למנוע עישון בתחומו. החובה הזו באה לידי ביטוי בהצבת שלטים המורים על איסור העישון ובמינוי פקחים שיאכפו את הנושא.

מרכזית המפרץצילום: מירב מורן

אגד: "חלק מהמעשנים נרקומנים"

אגד טענה בבית המשפט כי היא עומדת בהוראות החוק למניעת עישון, וכי קיומם של מעשנים בתחנה אינו מוכיח אחרת. החברה הוסיפה כי שטחה של מרכזית המפרץ גדול, וכולל כ-20 רציפי אוטובוסים שאינם מקורים. לדברי אגד, היא הציבה שלטים המורים על איסור העישון במקומות ציבוריים, הסירה מאפרות ואף מינתה סדרן שינחה מעשנים לכבות את הסיגריה. טענה נוספת שהעלתה החברה היא כי "חלק מהמעשנים­ הינם­ נרקומנים­ הנמצאים­ בתחנה בדרכם­ לתחנה לחלוקת תחליפי סם­, ואינם­ נענים לפנייה להפסיק לעשן"­.

סופרבוס הטילה את האחריות על אגד, באומרה כי האחרונה משמשת חברת הניהול של התחנה, ומכוח זה אמונה על ניהולה השוטף ועל אחזקתה.

אישור לנהל תביעה ייצוגית הינו הליך מקדמי שבו בית המשפט מכריע אם לקבל את הבקשה להגשת התביעה או לדחות אותה. בית המשפט לא קובע בשלב זה אם התביעה מוצדקת, אלא רק אם יש לנהל את ההליך.

השופטת השתכנעה כי החברות לא נקטו אמצעים סבירים למניעת העישון. "באשר לפעילות שוטפת אקטיבית לצורך מניעת העישון - פעילות שהיא קשה מטבעה וצורכת משאבים -­ לא הוכח קיומה בשטח.

"המסקנה המתבקשת בשלב זה כי היא המשיבות לא עמדו לכאורה בחובתן כמחזיקות במקום­ ציבורי לנקוט באמצעים­ סבירים­ למניעת העישון כנדרש בהתאם­ לחוק מניעת העישון", כתבה השופטת, והוסיפה: "חוק מניעת העישון ותכליתו מלמדנו כי המחוקק ראה את הנזק הנגר­ם כתוצאה מעישון פאסיבי כנזק בר פיצוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker