כך מע"מ מפיל בפח נחקרים

ייתכן כי אם היה פקיד המע"מ מחויב בהליך מיוחד כשהוא מחליף את הכובע האזרחי לפלילי, אזי אולי היה הוא חושב פעמיים

קרן זרקו זמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רשות המסיםצילום: ליאור מזרחי
קרן זרקו זמיר

מדי שנה אלפי בעלי חברות ועסקים מוזמנים לפגישה, שעל פניה נראית תמימה, במשרדי המע"מ המקומיים. מטרת הפגישה, כפי שנמסר להם, היא "לענות על כמה שאלות", אולם מה שקורה לעתים קרובות בפועל הוא כי תוך כדי הבירור השגרתי, נהפך הבירור לחקירה פלילית לכל דבר ועניין, כך שהאזרח מוצא את עצמו כחשוד, מבלי שקיבל על כך כל התראה מוקדמת.

במלים אחרות – מבלי שהיתה לו אפשרות לדעת שהוא מוזמן לחקירה פלילית, ומבלי שיכל להיוועץ עם עורך דין מומחה למיסוי או כל גורם מוסמך אחר, על מנת להכין את טיעוניו ולגבות אותם במסמכים.

הסיבה המרכזית לתופעה זו היא היעדר "הפרדת רשויות" במשרדי המע"מ, מאחר שאותם הגורמים מטפלים הן בתחומים אזרחיים והן בתחומים פליליים, וזאת על אף שהחוק מפריד במפורש בין בירור אזרחי לבין חקירה פלילית. האבסורד מתחדד עוד יותר בהשוואה למשרדי מס הכנסה, שם קיימת הפרדה ברורה, מוצדקת והגיונית בין פקיד שומה פלילי העוסק בחקירה וטיפול בעבירות פליליות דוגמת העלמת מס, לבין פקיד שומה אזרחי – העוסק בתחומים אזרחיים דוגמת פתיחת שומה כלפי חברה או נישום מסוים.

ברוב המקרים, ולמעט אלו שבהם החוקר נוהג ברשלנות, הנחקר כן מקבל אזהרה בעל פה במהלך הבירור במשרדי מע"מ, אם וכאשר זה הופך לחקירה פלילית. אלא שהיעדר ההפרדה המתואר יוצר קושי ממשי בקרב הנחקרים להתמודד עם החקירה המפתיעה, ומציב אותם מראש בעמדת נחיתות, ללא קשר לטיב החשדות או אופי המקרים.

כך למשל, ידוע כי נחקרים רבים מתייחסים אל החקירה במע"מ בביטול, מאחר שהם רואים בהצהרת החוקר 'התייחסות טכנית לפרוטוקול' והם אינם מבינים עד הסוף את המשמעות של המעבר מבירור אזרחי לחקר פלילי, בעקבות הצהרתו זו. יתרה מכך, נחקרים רבים אף עשויים לוותר על זכותם להיוועץ בעורך דין כדי למנוע מראש מצב שבו הם "נראים אשמים", דבר המאפיין אזרחים רבים שאין להם ניסיון בעולמות המשפטיים. כתוצאה מכך, החקירות עשויות להיות מוטות, לא לשקף כהלכה את מצבו המשפטי של הנחקר ולהוביל להליכים מיותרים ולא רלוונטיים.

חשוב להבהיר כי חלק מהותי מתפקידה של רשות המסים, בעיקר במשרדי מס הכנסה ומע"מ, הוא לבצע הליכי ביקורת על הדו"חות והמסמכים הרבים המוגשים למשרדיה, במטרה לאכוף את גביית המסים כחוק. במסגרות אלו, הגיוני לערוך בירורים ותשאולים, אך בעוד במס הכנסה הליכי ביקורת ושומה מתבצעים בהליכים 'אזרחיים' נטו אצל פקיד השומה האזרחי, הרי שבמע"מ אותו הגורם נושא שני כובעים, כך שהפיתוי העומד בפניו להחליף את הכובע מן האזרחי לפלילי עשוי להיות גבוה יחסית, גם במקרים שבהם יש רק חשש קטן.

במס הכנסה לעומת זאת, רק במקרים קיצוניים, כשיש חשד ממשי לכוונה פלילית, התרשלות וכיוצא באלו, יעבור התיק מפקיד שומה אזרחי לפלילי. בהתאם, ייתכן כי אם היה פקיד המע"מ מחויב בהליך מיוחד כשהוא מחליף את הכובע האזרחי לפלילי, אזי אולי היה הוא חושב פעמיים.

לאור זאת, מן הראוי לקבוע מדיניות שלפיה במהלך זימון לתשאול או דיון במשרדי המע"מ, וכשמתברר כי אלו נהפכים לחקירה פלילית לכל דבר, ההליך ייעצר והנחקר יקבל זמן מוגדר וסביר להיערך לחקירה כחשוד. הגדרת הליך שכזה תבטיח כי החקירה המיוחסת תתנהל בהגינות, באופן שמשרת את שלטון החוק ותוך שמירה על זכויות היסוד של הנחקרים.

הכותבת היא עורכת דין, מומחית למיסוי פלילי ואזרחי, עבירות צווארון לבן והלבנת הון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker