נס נגד ההסתדרות: תובעת 16 מיליון שקל

חברת הטכנולוגיה הגישה אתמול כתב תביעה לבית המשפט, שבו היא טוענת כי ההסתדרות ביטלה את הסכם מיקור החוץ בין נס לבית החולים הדסה בירושים ובכך גרמה לה נזק גדול

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת נס
חברת נסצילום: עופר וקנין

חברת נס תובעת את ההסתדרות בטענה כי פעלה לביטולו של הסכם שנחתם בין החברה לבית החולים הדסה בירושלים. התביעה הוגשה על רקע תוכנית ההתייעלות שעליה הכריז בית החולים הדסה ביוני 2017, ובמסגרתה הוחלט כי מערך המחשוב של בית החולים יעבור לפעול במתכונת של מיקור חוץ. לצורך כך התקשר בית החולים עם חברת נס בהסכם שלפיו החברה שירותי מחשוב ותמיכה טכנית למשך 12 שנה.

הוסכם, בין השאר, כי נס תקלוט לשורותיה את 23 עובדי המחשוב שהיו מועסקים בהעסקה ישירה בבית החולים, ללא פגיעה בתנאי שכרם ותוך התחייבות להמשיך להעסיקם לתקופה של 12 חודשים מתום תקופת ההערכות  -עד סוף אוקטובר 2018.

ואולם באוקטובר, לאחר שהושלם תהליך העברת העובדים, ולקראת סיום התקופה שבה התחייבה נס לשמור על העסקתם, החליטה ההסתדרות לפעול כדי לבטל כליל את הסכם מיקור החוץ ובכך למנוע את הפסקת העסקה של העובדים, כך שהם יועסקו שוב על ידי בית החולים באופן ישיר.

בית החולים הדסה עין כרםצילום: אמיל סלמן

החזיקו סיסמה כבת ערובה

בכתב התביעה טוענת נס כי ההסתדרות הכריזה מולה על סכסוך עבודה, אף שבפועל טענותיה היו צריכות להישמע מול בית החולים הדסה. עוד טוענת נס כי בית החולים הודיע לחברה על ביטול ההסכם לאחר שבועות ארוכים של עיצומים ושיבושים קשים.

בתביעה מתוארים העיצומים והצעדים שננקטו על ידי העובדים. כך למשל נטען כי עובד של נס החליף את סיסמת הגישה הראשית למערכת אבטחת המידע של בית החולים, והחזיק את הסיסמה החדשה אצלו כבת ערובה. במקרה אחר, נכתב בתביעה, עובדים פסלו ציוד מחשוב חיוני, לרבות עגלות מחשוב שהיו בשימוש מבצעי בחדרי ניתוח, וסירבו לשחרר קו רשת שמקושר למכשיר CT - ובכך גרמו לנעילת המכשיר.

נס תובעת מההסתדרות פיצוי של כ-16 מיליון שקל, בטענה שביטול הסכם מיקור החוץ גרם לה נזקים כבדים, ובכלל זה אובדן רווחים, אובדן ההשקעות שהשקיעה בפרויקט בבית החולים, וכן נזק תדמיתי כבד אל מול לקוחות קיימים ופוטנציאליים. נס טוענת גם כי האירועים בבית החולים ציירו אותה, שלא בצדק, כחברה שפוגעת בזכויות עובדים, ולא מן הנמנע כי הדבר יקשה עליה לגייס כוח אדם בעתיד. עבור חברה שפעילותה מבוססת במידה רבה על ההון האנושי, מדובר בנזק משמעותי ביותר. התביעה הוגשה באמצעות עורכי הדין תומר רייף ותום אפלשטיין ממשרד עורכי הדין זיסמן, אהרוני, גייר ושות'.

ההסתדרות מסרה בתגובה: "כנגד חברת נס נפתחו בשנים האחרונות מספר רב של הליכים הנוגעים להפרות חוזרות של זכויות עובדיה להתאגד, ובמסגרתם אף נמתחה עליה ביקורת נוקבת מצד ערכאות השיפוט. לפיכך, לא מפתיע אותנו שנס מנסה לאחוז באמצעים טקטיים כדי שישמשו כמשקל נגד להליכים אלה. אנו לומדים את כתב התביעה ונגיב לו באמצעים המקובלים העומדים לרשותנו. יודגש כי כל פעולותיה של ההסתדרות נעשו על פי דין ואך ורק למען קידום זכויות עובדי נס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker