הוויכוח על 5,000 שקל שעשוי לחתוך מאות אלפי שקלים משכר הנאמנים

העליון דן בשאלה האם שכר הטרחה של בעלי תפקיד בפירוק ובפשיטת רגל נגזר מהסכום שכולל גם את ההוצאות של ההליכים, או שהוא בנטרול שלהם - ולכן נמוך יותר ■ השופטים טענו כי החישוב שכולל הוצאות הוא ״חישוב שכר טרחה על שכר טרחה״ - וקבעו הלכה חדשה בנושא

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המשפט העליון
בית המשפט העליון (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: מארק ישראל סלם

תיק שהגיע לבית המשפט העליון ועסק במחלוקת על 5,000 שקל הביא להלכה חדשה שעוסקת באופן החישוב של שכר טרחה של מפרקים ומביאה לקיצוץ בשכרם.

לפי תקנה 8, שעוסקת במינוי כונסי נכסים, במפרקים ובשכרם, לבעל תפקיד ייקבע "שכר מימוש" באחוזים מתקבולי המימוש, בהתאם למדרגות שקבועות בתקנה זו.
השאלה שעלתה היא האם הסכום ממנו נגזרים האחוזים כולל גם את הוצאות הכינוס או שהאחוזים נגזרים בנטרול שלהם. כונסת הנכסים הרשמית (הכנ"רית), סיגל יעקבי, תמכה בדרך החישוב שמיטיבה עם בעל התפקיד. לפי שיטה זו, בסיס החישוב צריך לכלול לא רק את הסכומים שמומשו ומיועדים לחלוקה לנושים, אלא גם את כיסוי ההוצאות של ההליך - שכוללות, למשל, את שכר הטרחה של הנאמן, הוצאות הנאמן ושכר השגחה לכנ"ר.

במקרה זה היה מדובר בתביעות חוב של כ-42 אלף שקל, ולכן הפער היה כ-5,000 שקל בלבד, אך במקרים שבהם החובות מגיעים למאות אלפי שקלים ואף למיליונים - הפער בשכר הטרחה מגיע לעשרות ומאות אלפי שקלים.

השופט ישראל אקסלרד מבית המשפט המחוזי קבע במקרה זה לפני כשנה כי שכר הטרחה יחושב כאחוז מתוך הסכום שמומש, ולא מתוך סך ההפקדות. הנאמן ערער לבית המשפט העליון, וביום חמישי דחה העליון את הערעור ואישר את עמדת המחוזי.

השופט יצחק עמית, שנתן את פסק הדין אליו הצטרפו השופטים נעם סולברג ודוד מינץ,  קבע כי "מכל שקל שנכנס לקופה כתקבולי מימוש, יש 'להפריש' את הסכום המגיע לנאמן על פי מדרגות שכר הטרחה להן הוא זכאי. איני רואה הגיון בשיטתם של הנאמן ושל הכנ"ר, לפיה יש לגזור את שכר הטרחה מהסכום הכולל הן את הסכום המיועד לנשייה והן את הסכום שנצבר ׳בצד׳ עבור שכר טרחה. שיטה זו אינה אלא חישוב שכר טרחה על שכר טרחה". לכן הוא דחה את הערעור.

את הנאמן עו"ד איל כהן ייצג עו"ד נפתלי נשר, את החייב ייצגו עורכי הדין לירום סנדה וחנן עזרן ואת הכנ"רית ייצגו עורכי הדין מיכל דלומי ואסף ברקוביץ.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker