"ניצלו כספי חוסכים לטובת רווחים אישיים": כתב אישום נגד מנהלי השקעות בכירים שגרפו לכיסם 20 מיליון שקל

לפי כתב האישום, שורת מעורבים ובהם משה גולדמן, שאול מאור, הדר אשרת ויגאל לוי ניצלו כספי חוסכים בקופות גמל ופנסיה - וחילקו את הרווחים באמצעות רשת מסועפת של חשבונות וחברות קש ברחבי העולם ■ בין הנפגעים - לקוחות פסגות ואקסלנס

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדר אושרת, אחד החשודים
הדר אושרת, אחד החשודים

כתב אישום הוגש הבוקר (חמישי) נגד אנשי שוק ההון משה גולדמן, שאול מאור, הדר אשרת, יגאל לוי ומעורבים נוספים, ובו נטען כי הם ניצלו כספי חוסכים בקופות גמל ופנסיה לצורך הפקת רווחים אישיים. הרווחים, בסך כ-20 מיליון שקל, חולקו בין הנאשמים באמצעות רשת מסועפת של חשבונות וחברות קש בכל רחבי העולם. החקירה של רשות ניירות ערך בעניין זה נהפכה לגלויה בתחילת 2014.

לפי כתב האישום - שהוגש על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב - במהלך השנים הרלוונטיות לכתב האישום (החל ב-2008) כיהן גולדמן כמנהל ההשקעות הראשי של קופת הגמל גדיש, שנוהלה במרבית התקופה בחברת "פסגות קופות גמל", וניהל כספי חוסכים המסתכמים בכ-20 מיליארד שקל. גולדמן, דמות ידועה בשוק ההון, החל לפעול בו ב-1993 כמבצע בחברת הקרנות של אילנות בטוחה.

מאור כיהן כיו"ר ובעלים של בית ההשקעות מאור לוסקי, אשרת כיהן כמנהל דסק המניות בדויטשה בנק ישראל, ולוי שימש מנהל השקעות במניות בקופות הגמל של בית ההשקעות אקסלנס. נאשמים נוספים הם צבי שיף, איש עסקים ישראלי המתגורר בארה"ב וחבר קרוב של גולדמן ויעל גולדמן, אשתו של משה גולדמן, שעבדה אף היא בתחום הפיננסי, ולפי הנטען זייפה מסמך וביצעה פעולות ברכוש אסור. 

לפי כתב האישום, גולדמן ומאור ביצעו עסקות תרמיתיות בין חשבונות קופת הגמל גדיש לבין חשבון קש שנוהל בבית ההשקעות מאור לוסקי על ידי מאור. עסקות אלה היטיבו עם חשבון הקש ויצרו רווחים בחשבון זה. בכך רתם גולדמן את כספי קופת הגמל כדי לייצר רווחים בחשבון הקש שבשליטת השניים, במסכת תרמיתית מורכבת.

בנוסף, נטען כי המעורבים ביצעו פעילות מרמתית בעסקות הפצת מניות סלקום שבוצעו על ידי דויטשה בנק ישראל. במסגרת עסקות אלה, קנה מאור מדויטשה בנק מניות סלקום בהיקף של עשרות מיליוני שקלים - ומכר אותן ברווח לקופות הגמל של פסגות ואקסלנס שבשליטת גולדמן ולוי. בכך יצרו הנאשמים רווחים עצומים בחשבונות שבשליטת מאור, רווחים שחולקו בהמשך בין המעורבים.

כתב האישום מתאר פעילות הלבנת הון חמורה, שנועדה להסתיר את רווחי התרמית. לצורך כך, השתמשו הנאשמים ברשת מסועפת של חשבונות של חברות קש ואנשי קש בכל העולם - בין היתר בקפריסין, בשווייץ, באנגליה, בהונגריה ובסלובקיה. 

כתב האישום מייחס לגולדמן ולמאור עבירות מתן ולקיחת שוחד, גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה, תרמית בניירות ערך, איסור הלבנת הון ועבירות נוספות. לאשרת מיוחסות עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות הלבנת הון. בנוסף לכך, כתב האישום מייחס ללוי עבירות קבלת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות תרמית בניירות ערך ועבירות הלבנת הון. גולדמן מואשם גם בשיבוש מהלכי משפט ובהדחת עד, בכך שניסה לתאם עדויות מול עדים בפרשה, למנוע את עדותם ולהבריח באמצעותם חלק מרווחי התרמית.

בכתב האישום - שהוגש על ידי עוה"ד שירי גפני, אסף עיסוק ונועם רותם ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה - ביקשה המדינה לחלט נכסים פיננסיים, נדל"ן וכספים של הנאשמים בסך עשרות מיליוני שקלים. הפרשה נחקרה על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

עורכות הדין איריס ניב סבאג, דפנה שטיינברג וליהי פרג'ון ממשרד שינמן-נגב-ניב, שמייצגות את אשרת, מסרו בתגובה: "חלק משמעותי מן הטענות שהצגנו בשימוע בעניינו של הדר אשרת התקבלו, ואנו מצרים על שהן לא התקבלו במלואן. העניין המיוחס לאשרת בכתב האישום מוגבל בהיקפו ומצומצם יחסית. נדגיש שכל פעולותיו של אשרת במסגרת תפקידו בדויטשה בנק ישראל נעשו בתום-לב ותוך מחשבה על טובת החברה, ולטעמנו - אין בסיס לעבירות המיוחסות לו".

עורכת הדין עינת בן משה, המייצגת את יגאל לוי, מסרה כי: "לאחר שימוע ארוך ויסודי התקבלו רוב טענותינו לגבי החלק העיקרי שיוחס ליגאל לוי. אנו סמוכים ובטוחים שחפותו של לוי תוכח בבית המשפט - גם לגבי החלק המצומצם והנקודתי שנותר במחלוקת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker