פאינה קירשנבאום: "יכול להיות שהייתי צריכה להיות יותר נוקשה בניהול ורישום"

עדותה של קירשנבאום בפרשת ישראל ביתנו נמשכה היום בבית המשפט המחוזי בתל אביב: "כולם מבקשים שיתקנו עליהם דברים בתקשורת", אמרה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
פאינה קירשנבאום
פאינה קירשנבאום בבית המשפטצילום: עופר וקנין

סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, החשודה בפרשת ישראל ביתנו, נחקרה היום (ד') בחקירה נגדית על קשריה עם תנועת עזרא העולמית, וכן על הקשר עם אתר החדשות בשפה הרוסית "יזרוס".

קירשנבאום ניצבת בפני כמה אישומים שונים, אחד מהם הוא העברת תשלומים לאתר "יזרוס". נטען, בין היתר, שקירשנבאום דרשה ממוצי דהמן, ראש המועצה האזורית מגילות, להעביר ליזרוס כרבע מיליון שקל באמצעות הלוביסט ישראל יהושע. זאת, לאחר שהמועצה קיבלה תקציבים במיליונים מהכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו.

הכיוון שאליו לקחה הפרקליטות את השאלות היום דומה במקצת לחשדות שהושמעו נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. עורך הדין מטעם הפרקליטות ניסה להבין את טיב הקשר בין קירשנבאום לאתר. כך למשל עלתה השאלה האם היה חשוב לקירשנבאום מה נכתב עליה באתר? לכך היא השיבה: "אין פוליטיקאי דובר רוסית שלא היה חשוב לו, גם לזאב אלקין ולאמנון כהן. יזרוס פנה לציבור צעיר, והיום כולם מכוונים לציבור הזה. העיתונות פונה לציבור מבוגר יותר לכן כולם רצו שיכתבו עליהם שם".

עורך הדין של הפרקליטות כיוון את החקירה הנגדית סביב תמורה כספית שהועברה לכאורה מקירשנבאום לאתר. כך למשל הועלתה הטענה שהאתר נקלע לקשיים כלכליים, וכך קירשנבאום ניצלה לכאורה את התלות של האתר בפרסומות כדי שיתפרסמו בו כתבות עליה.

קירשנבאום טענה שהיו לה פרסומים רבים ממקורות אחרים, כך שהיא לא היתה זקוקה לפרסום מיזרוס באופן מיוחד. בהמשך שאל הפרקליט אם קירשנבאום לחצה על האתר לשנות דברים שנכתבו עליה. קירשנבאום הסבירה שמדובר בפרקטיקה מקובלת גם בתקשורת בשפה העברית.

קירשנבאום ניסתה להפריך את החשדות ואף טענה כי "היחסים ביני לבין יזרוס נהיו קשים מאוד. הם כתבו עלי דברים שלא היו לי נעימים, הם העבירו עלי ביקורת, הם כתבו עלי כתבה מאוד קשה על זה שיש סגנית שר דוברת רוסית ולמשרד הפנים אין דף ברוסית. היתה להם הרבה ביקורת עלי".

עזרא הדדית

אישום נוסף שקירשנבאום ניצבת בפניו קשור ליחסיה עם תנועת הנוער הדתית עזרא העולמית. לפי האישום, התנועה מימנה כרטיסי טיסה לקירשנבאום ולבני משפחתה בעשרות אלפי שקלים, רכשה עבורה מכשירים אלקטרוניים בעלות של 8,500 דולר, ואף מימנה סקר עבור המפלגה שערך הסוקר ארתור פינקלשטיין.

החקירה היום התמקדה ביחסיה של קירשנבאום עם מי שכיהן כמנכ"ל התנועה ואף העיד במשפט - דני אלינסון. הפרקליטות הציגה בפני קירשנבאום מספר טבלאות של הוצאות, שאותן, לפי החשד, הכין ומחק אלינסון במחשבו האישי ועל חלק מהן נכתב "הוצאות ישראל ביתנו".

ראש עמותת עזרא, דני אלינסון
ראש עמותת עזרא, דני אלינסוןצילום: עופר וקנין

נציג הפרקליטות שאל את קירשנבאום האם היא הכירה את הטבלה, אך היא טענה שמעולם לא התעמקה בטבלה אלא בניהול המשותף של תנועת הנוער.

בשלב הזה השופט ירון לוי התערב וניסה להבין לצורך מה הוכנה הטבלה וכיצד ייתכן שקירשנבאום לא ידעה על עצם קיומה. קירשנבאום אמרה כי את השאלות האלה צריך להפנות לאלינסון. למשמע תשובה זו אמר לוי: "גברתי לא להגזים, את לא הסתכלת - אז את רוצה להטיל חובה על משהו אחר?"

בהמשך העלה נציג הפרקליטות את שאלת מימון הטיסות לכאורה על ידי עזרא. קירשנבאום הסבירה כי היא היתה זכאית לקבל החזרים בעבור נסיעותיה לגיוס כספים לתנועה, שכן לא קיבלה החזרי אש"ל. לדבריה, התנועה מימנה את כרטיס הטיסה לבעלה ולא את הכרטיס שלה. "יכול להיות שהייתי צריכה להיות יותר נוקשה בניהול ורישום", הודתה.

העלו את פינקלשטיין מהאוב

לפי אישום נוסף שקירשנבאום מתמודדת עמו, תנועת עזרא שילמה בעבור סקר שערך ארתור פינקלשטיין למפלגת ישראל ביתנו ב-2010. קירשנבאום טענה כי היא חשבה שצריך להכין סקר, וכן שהיא יצרה את הקשר עם פינקלשטיין - אך היה זה סקר עבור תנועת עזרא העולמית ולא עבור המפלגה.

קירשנבאום הסבירה כי מדובר בסקר שנערך בקרב יהודי ארה"ב, והשאלות בו היו שאלות שקשורות לזהות הקהילה אליה אותם יהודים משתייכים - דבר שתנועת עזרא מתעסקת בו. לכן, התנועה היא זו שהיתה צריכה לממן אותו, ולא המפגלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker