העליון שם סוף לסכסוך התמלוגים הגדול: קולנוענים יקבלו גמול מהממשלה

בית המשפט העליון אימץ את החלטות המחוזי וקבע כי חברת התמלוגים של יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בישראל זכאית לקבל שליש מהתמלוגים שמעבירה הממשלה לאקו"ם עבור היוצרים ■ בכך הגיע לסיומו סכסוך של כמעט 20 שנה

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
רונית אלקבץ וששון גבאי בסרט "ביקור התזמורת", 2007
רונית אלקבץ וששון גבאי בסרט "ביקור התזמורת", 2007

בית המשפט העליון קבע בשבוע שעבר כי תל"י - חברת התמלוגים של יוצרי הקולנוע והטלוויזיה בישראל - תהיה זכאית לקבל שליש מהתמלוגים עבור היוצרים, ובהם תסריטאים ובמאים. קביעת ביהמ"ש העליון שמה סוף לסכסוך בן 18 שנה שמתנהל בעולם זכויות היוצרים הישראלי.

מדובר בערעור שהוגש על ידי אקו"ם בשל החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, שחייבה את אקו"ם - אגודה המייצגת יוצרים מלחינים, משוררים ומעבדים וגובה למענם תמלוגים בעבור שימוש ביצירותיהם - להעביר שליש מהתמלוגים שהיא מקבלת מהממשלה לידי תל"י.

ביהמ"ש המחוזי לא קבע סכום כספי להעברה אלא רק את שיעור הגמול שיועבר, וזאת מאחר שהיו חסרים לביהמ"ש נתונים סטטיסטיים.

הרקע לערעור הוא "חוק הקלטת הריקה" שנחקק ב-1996, וקבע כי הקלטות ביתיות של יצירות על גבי קלטות וידיאו, אודיו ובכל דרך אחרת - לא מהוות הפרה של זכויות יוצרים. בתמורה לקביעה זו, הממשלה החליטה לפצות את בעלי זכויות היוצרים ואת המבצעים בגין הפגיעה בהכנסותיהם ובזכויותיהם בשל השימושים הפרטיים.

השופט ניל הנדל
השופט ניל הנדלצילום: אוליבייה פיטוסי

הפיצוי ליוצרים יוענק באמצעות תשלום גמול כספי שיועבר על ידי הממשלה לשלוש חברות תמלוגים, בחלקים שווים, כאשר כל אחת מן החברות מייצגת סקטור הזכאי לגמול - היוצרים, המבצעים והמפיקים.

תל"י פרשה מחברותה באקו"ם, וביקשה לקבל את חלקה מהגמול שהממשלה מעבירה לאקו"ם. דרישה זו לא התקבלה ע"י אקו"ם, ולכן ב-2001 הגישה תל"י תביעה נגד אקו"ם בבית המשפט המחוזי, ובה טענה כי מגיע לה חלק מהסכום שאותו משלמת הממשלה לאקו"ם לפי חוק הקלטת הריקה. בעקבות תביעה זו, ב-2008 הגיעו תל"י ואקו"ם להסדר שבו נקבע כי שליש מכספי גמול הקלטת הריקה המועברים לאקו"ם יוקפאו עד לסוף 2012 בלי שהיא תחלק אותם - ובסוף התקופה יהיה רשאי כל צד לפנות בעניין לבית המשפט כדי להעלות כל טענה בקשר לזכויותיו ביחס לתשלום גמול הקלטת הריקה.

סוף התקופה הגיע, ולאחר דין ודברים שלא צלח בין שני הארגונים, הגישה תל"י תביעה נוספת לבית המשפט המחוזי. המחוזי קבע כי על אקו"ם להעביר לתל"י שליש מכספי התמלוגים שהממשלה העבירה לו מ-1997 ועד היום.

בערעור אימצו שופטי ביהמ"ש העליון - ניל הנדל, מני מזוז ויעל וילנר - את החלטות ביהמ"ש המחוזי: "לא ראינו עילה להתערב גם בהכרעתו של בית משפט קמא לעניין שיעור גמול הקלטת הריקה לו זכאית המשיבה. הכרעה זו התבססה על הסכמת הצדדים במסגרת הסכם הפשרה, המשקפת את אומד דעתם של שני הצדדים לעניין זה גם לעתיד, וזאת בהעדר נתונים כמותיים הניתנים לבדיקה".

את תל"י ייצגו עו"ד עידו חיטמן ממשרד יגאל-ארנון ועו"ד שלומי זכריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker