הבקשה של האלוף במיל' ישראל זיו נדחתה: בנק לאומי יוכל להגביל את החשבונות שלו

הבנק הודיע על הקפאת החשבונות של זיו וחברת גלובל בעקבות הסנקציות שהטילה עליו ארה"ב עקב מעורבותו במלחמה בדרום סודאן ■ השופטת: "תמרור אזהרה שמהווה חשש סביר" ■ זיו: "נערער על ההחלטה"

אפרת נוימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ישראל זיו
ישראל זיוצילום: אילן אסייג

השופטת רחל ברקאי מבית המשפט המחוזי בתל אביב לא נענתה לבקשה שהגיש האלוף במילואים ישראל זיו לסעד זמני שימנע מבנק לאומי להגביל את החשבונות שלו. הבנק הודיע בדצמבר על כוונתו להגביל ובהמשך לסגור את החשבונות של זיו ורעייתו ושל חברת גלובל שבבעלותו בעקבות הסנקציות שהטיל עליו משרד האוצר האמריקאי. 

ההודעה של הבנק הגיעה בעקבות הודעת משרד האוצר האמריקאי כי הטיל עיצומים על זיו. לפי טענת האמריקאים, אותה מכחיש זיו בתוקף, הוא פעל במדינה במסווה של חברה חקלאית, ובפועל מכר נשק הן לממשלה והן למורדים בשווי של 150 מיליון דולר.

בעקבות זאת הגיש זיו תביעה נגד הבנק, באמצעות עורכי הדין משה כאהן ויורי מילשטיין. בתביעה הוא טוען כי ההחלטה של בנק לאומי להגביל ובהמשך לסגור את החשבונות היא בלתי סבירה ובלתי מידתית. במקביל הוא הגיש בקשה לצו מניעה זמני אשר ימנע מהבנק לסגור את החשבונות. זיו טען כי הבנק עשה דין לעצמו והודיע לזיו ולחברות באופן חד-צדדי וללא כל בירור עובדתי קודם על סגירת כלל חשבונותיהם, באופן אשר עשוי להמיט עליהם אסון כלכלי.

לדבריו, הבנק אינו רשאי וממילא אינו חייב - הן לפי הדין הישראלי והן לפי האמריקאי - להגביל את החשבונות בלי שעשה כל בדיקה בעצמו ואם יעשה כן הוא ימיט עליו ועל החברות שלו חורבן כלכלי.

בהמשך הסכים הבנק להקפיא את החשבונות עד סוף 2019 כאשר במהלך התקופה ימצה זיו הליכים מול הרשויות בארה"ב ובתקופה זו הוא לא יוכל לעשות פעולות בחשבונות שיחשפו את הבנק לסיכונים וסנקציות. 

השופטת הכריעה היום (א') כי הקפאת החשבונות והסירוב לבצע פעילות בחשבונות הנה בגדר "סירוב סביר" שהבנק היה רשאי להפעיל. לדבריה, אין זה מתפקידו של הבנק לחקור ולבדוק את הטענות כי אין בסיס ראייתי להטלת הסנקציות של האמריקאים על זיו והחברות "ובוודאי שאין זה מתפקידו של בית המשפט כאן, שהרי במה זו שמורה למבקשים בזירה אחרת והיא בארה"ב אל מול משרד האוצר בארה"ב. כל שנדרש מהבנק הוא להפעיל שיקול דעת סביר עת מסרב הוא להמשיך וליתן שירות ללקוח בחשבונות הבנק המנוהלים אצלו". 

השופטת ציינה כי ההודעה של הרשויות בארה"ב מהווה תמרור אזהרה או דגל אדום שמעלה חשש סביר לפעילות של הלבנת הון ו/או מימון טרור בחשבונות.  

השופטת לא איפשרה את הסעד הזמני וקבעה כי בשלב זה של הדיון זיו לא הוכיח במידה מספקת שיש לו עילה לכאורה המצדיקה את המניעה של הקפאה או סגירת החשבונות בבנק. היא הוסיפה כי "הבנק נהג בחסד עם המבקשים עת הסתפק בהקפאת חשבונות המבקשים ולא הורה על סגירתם לאלתר. המבקשים יקדמו עניינים אל מול הרשויות בארה"ב".  

כעת תמשיך להתנהל התביעה של זיו נגד הבנק כשהדיון הבא נקבע ליוני. 

זיו מסר בתגובה להחלטה: "אין בכוונתי להרים ידיים, זאת על אף החלטת בית המשפט והגישה הנמהרת והחד צדדית של בנק לאומי. אני מאמין וסומך על רשויות החוק בישראל שלא יתנו ידם להתנהלות השרירותית של הרשויות בארה"ב אשר שפטו ותלו, מבלי שקיימו שום חקירה וללא הליך משפטי בסיסי, שהרי החוק בישראל אינו כפוף להחלטה מינהלית אמריקאית.

"שיתוק הפעילות הבנקאית של חברת גלובל עלול להביא לסגירת הפרויקט החקלאי הגדול שאנו מנהלים בדרום סודן ולאסון הומינטרי שם, ועל כן נמשיך להילחם. בכוונתי לערער על ההחלטה ולמנוע מבנק לאומי לנהוג בחוסר אחריות ובשרירותיות".

את בנק לאומי ייצגו עורכי הדין נועם בר דוד ושיר ברק ממשרד סלומון ליפשיץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker