בית הדין הקל עם בנצי ליברמן: פסל אותו לשלוש שנים מתפקידי ניהול בכירים

ליברמן, מנהל רשות מקרקעי ישראל לשעבר, הורשע שפעל בניגוד עניינים חמור והפר את ההסדר שעליו חתם ■ הפרקליטות הודתה בעת ניהול ההליך המשמעתי כי בדיעבד צריך היה להעמידו לדין פלילי

אפרת נוימן
בנצי ליברמן
בנצי ליברמןצילום: תומר אפלבאום
אפרת נוימן

בנצי ליברמן, ראש רשות מקרקעי ישראל לשעבר, נפסל לשלוש שנים מתפקידי ניהול בכירים. ליברמן הורשע בסוף אוקטובר בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה בירושלים בשני אישומים של עבירות משמעת. היום (ג') נגזר עונשו, שכולל נזיפה חמורה ופסילה של שלוש שנים לתפקידי ניהול מרמה של ראש אגף ומעלה ומקביליהם בשירות המדינה.

האישומים סובבים סביב פעולות של ליברמן לטובת חבר הכנסת לשעבר נחום לנגנטל (מפד"ל), שהיה חברו הקרוב. ליברמן הורשע בכך שפעל תוך ניגוד עניינים חמור ותוך הפרה בוטה של ההסדר למניעת ניגוד עניינים שעליו חתם עם כניסתו לתפקיד מנהל רמ"י, ובכך פגע במשמעת שירות המדינה, לא ביצע את המוטל עליו כעובד מדינה והתנהג באופן שאינו הולם את תפקידו.

התביעה עתרה לעונש חמור יותר של פסילה לשירות המדינה עד גיל 67 (ליברמן כבן 60), בנוסף לפסילה לצמיתות של כל תפקיד ניהולי בכיר בשירות המדינה. השופטים ציינו כי מדובר במעשים חמורים מבחינת השפעתם על דמותו של השירות הציבורי ומבחינת רמת האמון המצופה מעובד מדינה, וכי ליברמן ניצל לרעה את כוחו ומעמדו לקידום אינטרסים זרים, בעקר של לנגנטל. עם זאת, הם התחשבו במחיר האישי -הבריאותי והכלכלי - ששילם, ובתרומתו לפעילות ציבורית ארוכת שנים.

נחום לנגנטל
נחום לנגנטלצילום: דודו בכר

בתחילת 2015 פשטו שוטרי היחידה הארצית לחקירות הונאה על משרדי רמ"י בירושלים ועיכבו את ליברמן לחקירה. בהמשך המליצה המשטרה להעמידו לדין בגין חשדות להפרת אמונים, אך הפרקליטות החליטה לא לפנות לאפיק הפלילי אלא לזה המשמעתי. עם זאת, בעת הגשת הסיכומים בתיק המשמעתי הודו בפרקליטות כי לאור הראיות והפרטים החדשים שהתגלו, מוטב היה כן להעמידו לדין פלילי

הקשר בין ליברמן ללנגנטל: "אהבה התלויה בדבר"

בית הדין המשמעתי קיבל את עמדת הפרקליטות, שלפיה ליברמן ניצל את מעמדו הבכיר ואת יתרונו כמנהל רמ"י כדי לפעול מתוך ניגוד עניינים על מנת לקדם אינטרסים של לנגנטל, חברו הטוב המקורב אליו מאוד. לגבי לנגנטל, שנחקר בפרשה כחשוד, הוחלט בזמנו לגנוז את תיק החקירה מחוסר ראיות מספיקות. החשד המרכזי בעניינו של ליברמן היה כי ניצל את מעמדו על מנת לקדם בקשה שהגיש לנגנטל לאשר העברת זכויות בפרוייקט רמת אלישיב שבלוד מחברת קרדן - שבה הועסק ליברמן בעבר כיועץ בשכר - אל חברת מסיקה-חסון, שלנגנטל היה שותף ובעל אינטרס כלכלי בה. זאת למרות שליברמן חתם על הסדר ניגוד עניינים, שאסר עליו לטפל בחברת קרדן ובפרויקט זה בפרט, במישרין או בעקיפין.

בית הדין הרשיע את ליברמן גם בגין מעורבותו בפרשה אחרת, שבה לקח חלק במשא ומתן שבמרכזו מחלוקת בין חברה קדישא לבין רמ"י ומשרד המשפטים. זאת למרות ניגוד העניינים שבו היה מצוי, בשל ידיעתו כי לנגנטל מייצג את האינטרסים של חברת קדישא במחלוקת.

בין עדי האופי לטובתו של ליברמן נמנו שר החקלאות, אורי אריאל, ומנכ"ל המועצה האזורית חוף אשקלון, דורון בן שלומי. 

בגזר הדין נכתב כי למרות שליברמן ניצל את כוחו ומעמדו לרעה, לא ניתן לקבוע כי הוא עשה זאת על מנת להשיג לעצמו טובות הנאה או רווח אישי. "למרבה הצער, הוא פעל תחת השפעתו ההדוקה והלוחצת של לנגנטל, שטען ביחס לנאשם 'אני אוהב אותו בכל ליבי ומאודי'. דומה שאהבתו זו של לנגנטל הייתה בהיבטים מסוימים 'אהבה התלויה בדבר', וחבל שהנאשם לא גילה נחרצות ביחס אליו ולא הבהיר לו בתקיפות שעל הענקת האשראי ב'בנק הידידות' בינהם מוטלות מגבלות חוקיות וציבוריות". 

אב בית הדין עו"ד אורי כהן, עורכת הדין אולגה רזניקוב גבאי ורחל קליינפלד, כתבו לסיום כי "אין לנו אלא לקבל את דברי הנאשם בדבריו בפנינו טרם גזירת הדין כי נכון היה שינקוט בזהירות יתר". 

את ליברמן ייצגו עורכי הדין עמית חדד ונועה מילשטיין ממשרד עוה"ד חדד-רוט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker