שוברים שתיקה: עשרות עורכי דין קוראים להגן על עצמאות מערכת המשפט

גילוי דעת שפרסמו בעיתונים עורכי דין קורא להגן על מערכת המשפט מהתערבות פוליטית ■ החותמים קוראים ללשכת עורכי הדין להתייצב לצד המערכת המשפטית, ומגנים את הפרסום שלפיו איתמר בן גביר עשוי להתמנות כחבר בוועדה למינוי שופטים

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות
נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיותצילום: אמיל סלמן

נהוג לומר כי עורכי הדין בישראל אינם נוטים להתבטא בנושאים פוליטיים, ונזהרים מלהתערב בסוגיות ציבוריות כבדות משקל. ואולם הבוקר (ג') - 13 יום לפני הבחירות - פורסם בכמה עיתונים (לרבות ב-TheMarker) גילוי דעת שעליו חתומים עשרות עורכי דין, הקוראים להגן על עצמאות מערכת המשפט.

על גילוי הדעת חתומים עשרות עורכי דין, ביניהם דורי קלגסבלד, שייצג את ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון; עו"ד פיני רובין שהצטרף בפברואר לצוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו; עו"ד בעז בן צור, שמייצג את מיקי גנור; דודי תדמור, שכיהן כממונה על ההגבלים העסקיים; ושחר בן מאיר, שמרבה לעתור לבג"ץ בנושאים ציבוריים.

גילוי הדעת נפתח במלים הבאות: "מערכת משפטית בלתי-תלויה, עצמאית, חזקה ושאינה כפופה להשפעות פוליטיות (מכול סוג וגוון) היא נדבך הכרחי בכל משטר דמוקרטי תקין". בהמשך המכתב כותבים עורכי הדין כי אין לערב בין פוליטיקה למערכת המשפט, כשכוונתם היא לכך שפוליטיקאים מסוימים מבקשים לשלוט על תהליך מינוי השופטים.

גילוי הדעת שפורסם ב-TheMarker
גילוי הדעת שפורסם ב-TheMarker

פסקה יוצאת דופן בגילוי הדעת מתייחסת ככל הנראה לאיתמר בן גביר, מועמד לכנסת מטעם עוצמה יהודית, כחלק מרשימת ואיחוד מפלגות הימין, ועורך דין בעצמו: "אנו עדים גם להסכמים פוליטיים שמכוחם מתחייב ראש הממשלה המכהן למנות לוועדה לבחירת שופטים גורמים קיצוניים שאינם מתאימים מכל בחינה שהיא. אנו, עורכי הדין מכל גווני הקשת הפוליטית, רואים בחומרה את התערבותו הבוטה של הדרג הפוליטי במינוי שופטים המותנה בהשקפת עולמם או ב'דילים'".

הבחירות לכנסת אינן היחידות שהמכתס מתייחס אליהן. בהמשך מזכירים הכותבים את לשכת עורכי הדין, שעתידה גם היא לקיים בחירות למוסדותיה ולתפקיד היו"ר ביוני השנה: "אנו סבורים כי לשכת עורכי הדין חייבת להתייצב לצד מערכת המשפט, לגונן עליה מפני ההתקפות - גם אם נעשות הן על ידי אנשי שררה, לצאת כנגד הבטחותיהם הפסולות להיאבק במערכת המשפט ולחדול ממתן לגיטימציה כלשהי לבחינת השקפותיהם הפוליטיות של שופטים כתנאי למינויים או בכלל".

מי שיזם את גילוי הדעת הם עורכי הדין רונן קנטור, עמית פינס, אופיר נאור וגיא גיסין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker