גורמים שהיו מעורבים בחקירת תיק 3000: "יש לפתוח בחקירה בפרשת מניות הפלדה של נתניהו" - משפט - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גורמים שהיו מעורבים בחקירת תיק 3000: "יש לפתוח בחקירה בפרשת מניות הפלדה של נתניהו"

באחרונה נחשפו קשרים עסקיים בין ראש הממשלה לבין בן דודו - שעלולים להעלות חשש לניגוד עניינים ■ הערב דווח בערוץ 13 כי בפרקליטות שוקלים לפתוח בחקירה בפרשת מניות הפלדה. עם זאת, ההערכה היא כי היועמ"ש יימנע מלפתוח בחקירה לפני הבחירות

84תגובות
בנימין נתניהו
AFP

גורמים ברשויות האכיפה שהיו מעורבים בחקירת פרשת הצוללות, סבורים כי יש לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בעקבות הגילויים בפרשת מניות הפלדה. לדברי הגורמים, חומרים המצויים בידי הרשויות, בתוספת פרטים שפורסמו בימים האחרונים מלמדים על מצב של "ניגוד עניינים מובהק" שבו היה נתניהו בשל אחזקותיו במניות.

בפרקליטות המדינה בוחנים בימים אלה את פרשת מניות הפלדה – פרשת העסקים המשותפים של ראש הממשלה עם בן דודו איל הפלדה נתן מיליקובסקי. במשרד המשפטים העמיקו בימים האחרונים את הבדיקה בפרשה ובוחנים את המידע הקיים אודות יחסי נתניהו ומיליקובסקי.

נתניהו, המניות והצוללות - דלג

ראש הממשלה ובן דודו מסרו במספר הזדמנויות הצהרות אודות טיב יחסיהם הכלכליים שהתבטאו בבקשות קודמות לוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, בהצהרות הון של נתניהו, בדברים שנאמרו בחקירתו של ראש הממשלה בתיק 1000 ("תיק המתנות") וכן, בעדותו של מיליקובסקי בתיק.

הערב (ד') דווח בשתי מהדורות החדשות – 12 ו-13, על כך שהפרקליטות שוקלת בשלב זה לפתוח בחקירה. ככל שתתחזק האפשרות לפתוח בחקירה, ההערכה נכון לעכשיו היא שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יימנע מלהכריז על כך עד לאחר הבחירות.

מחשב מסלול מחדש

בדיקת הפרקליטות עוסקת במניות שהחזיק ראש הממשלה במפעל SeaDrift מטקסס, שניהל בן דודו נתן מיליקובסקי. המניות נמכרו בנובמבר 2010 במסגרת מיזוג עם חברת גרפטק אינטרנשיונל, שהיא ספקית של תאגיד טיסנקרופ המייצר עבור ישראל צוללות וספינות בכ-2 מיליארד דולר ועומד במרכז תיק  3000("פרשת הצוללות").

כפי שפורסם בימים האחרונים, המניות של נתניהו נרכשו בכ-4 מיליון שקל ב-2007, ונמכרו בנובמבר 2010, בסכום של 16 מיליון שקל, במסגת עסקת המיזוג עם גרפטק. נתן מיליקובסקי המשיך להחזיק באינטרסים בגרפטק עד ל-2015.

בתיק 1000 העידו מיליקובסקי ונתניהו על מערכת יחסים כספית נוספת ביניהם, שלפיה מיליקובסקי נוהג להעניק לראש הממשלה אלפי דולרים מדי כמה חודשים כחלק מ"תמיכה כספית".

מיליקובסקי הוא גם איש העסקים שראש הממשלה מבקש אישור לקבל ממנו תרומה בסך מיליון דולר למימון הוצאות המשפטיות.

מהן מניות הפלדה?

מדובר במניות שהחזיק ראש הממשלה במפעל SeaDrift מטקסס, שניהל בן דודו נתן מיליקובסקי. המניות נמכרו בנובמבר 2010 במסגרת מיזוג גרפטק אינטרנשיונל, שהיא ספקית של תאגיד טיסנקרופ.

הקשרים האישיים והעסקיים בין נתניהו, מיליקובסקי, שמרון וטיסנקסקרופ

מיהו נתן מיליקובסקי ומה טיב היחסים שלו עם נתניהו?

מיליקובסקי הוא בן הדוד של ראש הממשלה, תעשיין פלדה אמריקאי, המקיים עם נתניהו מערכת יחסים כלכלית הכוללת עירוב של תרומות ועסקים משותפים. בחקירת תיק 1000 נודע כי נתניהו מקבל ממיליקובסקי במשך שנים רבות קצבה כספית של אלפי דולרים במזומן, שניתנה לנתניהו מדי כמה שבועות במפגשים בין השניים. בנוסף, מיליקובסקי נתן לנתניהו הלוואה במאות אלפי שקלים ב-2009, וכעת הוא מבקש לממן את הגנתו המשפטית של ראש הממשלה בחקירותיו, בעלות של מיליוני שקלים.

איך זה קשור לפרשת הצוללות?

הגילוי על מניותיו של נתניהו במפעל הפלדה מלמד על חשש שנתניהו היה בניגוד עניינים עד למכירת המניות ב-2010 - תקופה שבה כיהן כראש ממשלה וקידם את רכישת צוללת מספר 6 מהחברה הגרמנית. מכיוון שבן דודו המשיך להיות בקשר עסקי עם טיסנקרופ, ייתכן שניגוד העניינים של נתניהו נמשך עד 2015 - השנה שבה בן הדוד נתן מכר את אחזקותיו בחברת גרפטק.

למה הנושא עולה שוב עכשיו?

לפני כשלושה שבועות חשפה ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה את העובדה שנתניהו היה בעל מניות במפעל, יחד עם מיליקובסקי. היועץ המשפטי לממשלה הודיע בשבוע שעבר שהוא "לומד" את הנושא.

מה היו הגרסאות הקודמות של נתניהו ביחס לקשריו העסקיים עם מיליקובסקי?

גרסה מספר 1: אין לי קשר לעסקיו של מיליקובסקי. הקשר בין מיליקובסקי לטיסנקרופ פורסם לראשונה ב-2017, אז טען נתניהו שאין לו כל קשר לעסקיו של מיליקובסקי. 

גרסה מספר 2: יש לי קשר לעסקיו של מיליקובסקי, אך הוא נוצר כשהייתי אזרח פרטי. לאחר שוועדת ההיתרים חשפה כי נתניהו החזיק במניות במפעל יחד עם מיליקובסקי, שינה נתניהו את גרסתו. הוא הסביר שאכן היה שותף עסקי של מיליקובסקי, אך טען שרכש את המניות בהיותו אזרח פרטי, כלומר לפני 2002.

גרסה מספר 3: יש לי קשר לעסקיו של מיליקובסקי והוא נוצר כשהייתי יו"ר האופוזיציה. לאחר ש-TheMarker פירסם כי גרסת נתניהו השנייה אינה מסתדרת עם העובדות וכי החברה שבאמצעותה החזיק נתניהו במניות הוקמה רק ב-2005, שעה שכיהן כשר אוצר, נאלץ נתניהו להודות שלא אמר אמת - ומסר גרסה שלישית שלפיה רכש את המניות ב-2007, בהיותו ראש האופוזיציה

מתי קנה נתניהו את המניות ומתי מכר אותן?

אם להאמין לגרסתו האחרונה של ראש הממשלה, הוא רכש את המניות ב-2007 ומכר אותן בנובמבר 2010. 

אם נתניהו רכש את המניות כשהיה ראש האופוזיציה ולא בתפקיד ביצועי, למה זה בעייתי?

גם אם נתניהו רכש את המניות כיו"ר אופוזיציה, הוא המשיך להחזיק בהן כראש ממשלה. למעשה, הוא היה בקשר עסקי עם ספקית של טיסנקרופ כשנה ושבעה חודשים לתוך כהונתו כראש ממשלה, ועשה אקזיט של 16 מיליון שקל בעודו מכהן כראש ממשלה.

בן דודו, שמרעיף עליו כספים, נהפך בעקבות העסקה לבעל מניות בחברה הספקית של טיסנקרופ עצמה, וזאת עד לסוף 2015 – כלומר, כמעט שבע שנים לאחר תחילת כהונתו של נתניהו. במהלך התקופה, הזיקה העסקית לטיסנקרופ עשויה לייצר מצב של ניגוד עניינים מבחינת נתניהו.

האם הטענה של "כחול לבן" שנתניהו "הרוויח מיליונים מפרשת הצוללות" - נכונה?

מדובר בסברה, שייתכן שתתברר כנכונה וייתכן שתופרך. רק חקירה מקיפה של יחסי נתניהו ומיליקובסקי תשלול את האפשרות שנתניהו הרוויח מפרשת הצוללות.

אילו עוד בעיות משפטיות עשויות להיות לנתניהו בשל פרשת המניות?

היחסים בין נתניהו ומיליקובסקי מערבים עסקים, הלוואות ותרומות של כספים במזומן. התרומות של מיליקובסקי עשויות להצטייר כחלק מהתחשבנות עסקית בין שותפים ללא רישום ודיווח.

מהליכוד נמסר הערב בתגובה: "20 יום לפני הבחירות מדליפים על ניסיון לפתוח בעוד חקירה נגד ראש הממשלה נתניהו. רק אזרחי ישראל יבחרו את ראש הממשלה - ממשלת ימין בראשות נתניהו או ממשלת שמאל בראשות יאיר לפיד וגנץ".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#