פאינה קירשנבאום ממשיכה בעדותה במשפט השוחד

סגנית שר הפנים לשעבר חשודה בלקיחת ובקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים ■ השופט נזף בקירשנבאום: "מספיק חילקת ציונים בדיון הקודם. באת למסור עדות. אני מזהיר אותך"

גור מגידו
גור מגידו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משפט פאינה קירשנבאום
פאינה קירשנבאוםצילום: עופר וקנין

סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, ממשיכה הבוקר (ד') בעדותה במשפטה הפלילי, שבו היא נאשמת בעבירות של לקיחת ובקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים.

תחילת עדותה עוסקת ביחסים עם עמותת עזרא העולמית, שקיבלה תקציבים ציבוריים של 4 מיליון שקל בסיועה של קירשנבאום. לפי האישום, העמותנה מימנה כרטיסי טיסה לסגנית השר לשעבר ובני משפחתה בעשרות אלפי שקלים, רכשה עבור קירשנבאום מכשירים אלקטרוניים בסך 8,500 דולר, ואף מימנה סקר עבור המפלגה שערך הסוקר ארתור פינקלשטיין המנוח.

קירשנבאום טוענת שעמותת עזרא העולמית היתה חלק מסיעת ישראל ביתנו העולמית, הפועלת בקונגרס הציוני העולמי. "הם הפכו לגוף שאני ניהלתי (כמזכ"לית המפלגה), זו היתה ההיררכיה: דניאל אלינסון (המנכ"ל של עזרא העולמית), היה כפוף אלי", טענה. הגרסה של קירשנבאום נועדה להכשיר את מימון הסקר בידי עמותת עזרא, שמוצג בכתב האישום כתמורה בעסקת שוחד.

"מי שניהל את הפעילות של ישראל ביתנו העולמית ברוסיה ובאוקראינה היה גוף משותף שנקרא עזרא ביתנו", הוסיפה קירשנבאום. בהמשך טענה כי היה סניף של עזרא ביתנו במדינות נוספות, בין היתר באוסטרליה ובארה"ב.

כשהשופט ירון לוי שאל אם יש עדות כתובה כלשהי לקיומו של עזרא ביתנו, כמו החלטה על הקמתו, הסכם או פרוטוקול מדיון כלשהו, השיבה קירשנבאום: "זה שכתוב להם על הדגל עזרא ביתנו זה לא מספיק?" בעקבות התשובה נזף השופט בקירשנבאום: "מספיק חילקת ציונים בדיון הקודם. באת למסור עדות. זאת לא עדות. אני מזהיר אותך".

קירשנבאום הוסיפה: "אחרי שהכנסתי את עזרא ביתנו לפעילות שלנו, עשינו סקר שיבחן את הפעילות המשותפת". לדבריה, בהמשך היא יזמה את הסקר, "דני (מנכ"ל עזרא העולמית) שאל מי יכול לעשות את הסקר. אמרתי שאני מכירה רק אדם אחד שזה ארתור פינקלשטיין, שהוא היועץ של ישראל ביתנו".

בסקר נכללו שאלות כמו "מהו הנושא המזוהה ביותר בעיניך עם ליברמן" או "מה התכונה שאתה הכי אוהב בליברמן". שמה של עמותת עזרא נכלל בשאלה אחת בלבד מתוך 44.

השופט שאל את קירשנבאום: "את יודעת כמה שאלות נשאלו על עזרא?"

קירשנבאום: "בסקר צריך לשאול הרבה שאלות, כדי להבין מי המשיבים, מה מצבם הסוציו-אקונומי, עם אילו מנהיגים הם מזדהים ומה עמדות המוצא שלהם".

קירשנבאום סיפרה כי סייעה לאלינסון להיפגש עם מנכ"ל משרד הקליטה דאז (והיום חבר הכנסת), עודד פורר, אך טוענת כי לא היה ידוע לה כלל על התקציב שהתקבל ממשרד הקליטה. לדבריה, היא "לא ידעה" על קשר בין מפלגת ישראל ביתנו לבין תקציב שעבר מקק"ל לעזרא העולמית. "יכול להיות שאמרתי לאפי שטנצלר (יו"ר קק"ל לשעבר) על דני", ציינה.

לגבי כספים קואליציוניים שעברו למשרד הדתות, לטובת עזרא, אמרה סגנית השר לשעבר: "דני שאל אותי אם אוכל לתמוך מהכסף הקואליציוני של ישראל ביתנו, לפעילות בנושא זהות יהודית שמממן משרד הדתות. אמרתי כן. חשבתי שזאת פעילות מבורכת והחלטתי לתמוך בה".

"מקובל להביא מלווים לטיסה"

קירשנבאום התייחסה לנושא כרטיסי הטיסה לה ולבני משפחתה. לדבריה, אלה היו כנסים מקצועיים ופגישות שאליהן הוזמנה. "מקובל שאפשר להביא מלווה בטיסות כאלה", הסבירה. "בטיסות אין מי שיעשה לי תיאום פגישות והכוונה, טיפול בלוגיסטיקה, אז המלווים שלי עזרו לי".

שופט: "מכוח מה היה ברור לך שאפשר להביא מלווה?"

קירשנבאום: "ראיתי שאחרים עושים את זה. זה גם היה מתבקש, כי מי יעזור לי?"

לגבי טיסות שבנותיה התלוו אליה: "היה לי נוח מאוד שהן באו. הן דוברות אנגלית ורוסית. מכיוון שהתרגשתי לקראת נאומים, הן היו עוזרות לי להתכונן".

שופט: "היום היית עושה אותו דבר?"

קירשנבאום: "לגמרי".

עמלה בדרכים יצירתיות

לפי כתב האישום, קירשנבאום אירגנה תקציבים ממקורות מגוונים לעמותות שונות ולמועצות אזוריות ודאגה להזמנות של מופעים מחברת הפקה שבבעלות חבריה. מכל אחד מהמוטבים גבתה לכאורה עמלה, ששולמה בדרכים יצירתיות כמו מימון טיסות, מימון רכישת תוכן שיווקי לקידומה האישי, רכישת מוצרי אלקטרוניקה, העסקת ילדיה במשרות פיקטיביות ועוד. חלק מהתמורה יועדה גם למימון צרכים פוליטיים של ישראל ביתנו — כמו תשלומים לאתר החדשות הנאמן יזרוס.

בעדותה הקודמת, ביום שני השבוע, טענה קירשנבאום כי תיק ישראל ביתנו הוא תיק חקירה פוליטי שמטרתו להרשיע את יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן; סיפרה כי הופעלו עליה לחצים להפליל את ליברמן - ותקפה את התובעים בתיק ואת התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker