אושרה ייצוגית נגד בזק בינלאומי: מחייבת כשהמדד עולה אבל לא מזכה כשהוא יורד

שופטת המחוזי קבעה כי בחוק החוזים האחידים קיימת חזקת קיפוח לגבי הצמדות חד כיווניות ובזק לא סתרה את החזקה ■ התביעה, שהוגשה בסוף 2015, היא בהיקף של 10 מיליון שקל ■ "דוגמא למקרה קלאסי שלשמו נוצר מנגנון התובענה הייצוגית"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין בזק בירושלים
בניין בזק בירושליםצילום: אמיל סלמן

אושרה בקשה לתביעה ייצוגית כנגד בזק בינלאומי אשר עוסקת בטענה כי חברת התקשורת כוללת בהסכמים עם הלקוחות סעיף הצמדה למדד, מכוחו מחויבים הלקוחות אם המדד עולה אך אינם מזוכים במידה שהוא יורד. 

התביעה, בהיקף של 10 מיליון שקל, הוגשה בסוף 2015 על ידי משרד עורכי דין מיכאל רוזן, באמצעות עורכי הדין במשרד רוזן וענבל פרברי. כעת, לאחר אישור הבקשה, ידונו בתביעה לגופה. בשלב זה, לאחר שבית המשפט אישר כי יש לכאורה עילה לתביעה, במקרים רבים הצדדים מתחילים לנהל משא ומתן לפשרה. עם זאת, השופטת קבעה כי בשל זהות האינטרסים בין המשרד התובע לעורכי דינו, יש להחליף את עורכי הדין המייצגים למשרד עצמאי ונפרד שאינו קשור לתובע. 

השופטת, מיכל אגמון-גונן מבית המשפט המחוזי בתל אביב, שהצטרפה לאחרונה למחלקה הכלכלית, אישרה הבוקר (ד') את הבקשה. זאת בעילה של תנאי מקפח בחוזה אחיד. היא לא קיבלה עילות אחרות שנטענו להפרת חוזה והטעיה. בקבוצה יוגדר כל מי שנגבו ממנו הפרשי הצמדה חד כיווניים במהלך שבע השנים שקדמו להגשת התביעה. מדובר בפסק דין עקרוני שיאפשר לבטל סעיפים מקפחים בחוזים אחידים לגבי כלל הלקוחות של חברה מסוימת.

השופטת קבעה כי בחוק החוזים האחידים, קיימת חזקת קיפוח לגבי הצמדות חד-כיווניות, וכי בזק לא סתרה חזקה זו. לדבריה, "בקשת האישור שלפניי הינה דוגמא למקרה קלאסי שלשמו נוצר מנגנון התובענה הייצוגית; מדובר במספר רב של לקוחות, שחתמו על חוזים מסוגים שונים לקבלת שירותים מבזק, כאשר בחלק מסוגי החוזים כלולה תניית הצמדה חד כיוונית, או שהם מפנים לתנייה כזו.

השופטת מיכל אגמון-גונן
השופטת מיכל אגמון-גונןצילום: אתר בתי המשפט

"התשלומים שנגבו מכל אחד מהלקוחות מכוח סעיף ההצמדה החד-כיווני הם ככל הנראה קטנים (המבקשת שילמה כעשרה שקלים לאורך תקופה של מספר חודשים), אך במצטבר מדובר בסכומים גבוהים. לאור האמור, הסבירות שהתובענה תוגש בידי מי מחברי הקבוצה הינה נמוכה לנוכח המשאבים הלא מבוטלים הנדרשים לניהולה. גם הפער ביחסי הכוחות בין הצדדים מהווה שיקול נוסף התומך במסקנה, כי התובענה הייצוגית היא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה במחלוקת בנסיבות העניין. 

"אישורה של התובענה כייצוגית, יביא למימוש זכות הגישה לערכאות של כל אחד מחברי הקבוצה, ויהא בכך כדי לאכוף את הדין על המשיבה ולהרתיע אותה לבל תפר אותו. כן יביא הדבר להגשמת מטרת חוק החוזים האחידים בצורה מיטבית", פסקה השופטת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker