הפסד לאיש העסקים זאב רום: ישלם 25 מיליון שקל מס על הייעוץ בעסקת בזק

גד זאבי שילם לרום 25 מיליון שקל בשנת 2000, לאחר שהכיר בינו למיכאל צ'רנוי וסייע להשלמת עסקת רכישת בזק ■ השופט מגן אלטוביה קבע כי זו הכנסה מעסק

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב רום
אפרת נוימן

בית המשפט המחוזי קבע בשבוע שעבר כי הכנסות שקיבל איש העסקים זאב רום מגד זאבי בשל פעולות שעשה לקידום עסקת בזק - חייבות במס בישראל. זו הכנסה של 25 מיליון שקל שחייבת במס. מכיוון שהחיוב ההסיטורי נושא ריבית של 4% לשנה והצמדה, תשלום המס יהיה 25 מיליון שקל. בנוסף, רום חויב בהוצאות של 100 אלף שקל. 

ב-2015 - 16 שנה לאחר רכישת 20% ממניות בזק על ידי איש העסקים גד זאבי - זוכו זאבי וצ'רנוי מעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. על פי כתב האישום שהוגש נגדם ב-2002, רכישת מניות בזק בוצעה על ידי זאבי תוך הסתרת חלקו של צ'רנוי בעסקה. גם רום ועו"ד מיקי קומיסר שייצג את זאבי זוכו אחרי שהואשמו בסיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. 

רום פעל במשך שנים למען קליטת יהודי ברית המועצות לשעבר ובאמצע שנות ה-90 הוא התבקש לסייע בקליטתו של צ'רנוי שעלה לישראל וביקש לקיים בה עסקים. בשנת 2000 שילם זאבי לרום סך של 5.5 מיליון דולר. הפעולות של רום בקשר לעסקת המימון כללה היכרות בין צ'רנוי וזאבי ופעולות שסייעו בהשלמת העסקה, בכללן השתתפות בפגישות בארץ ובחו"ל, נסיעה ללונדון, שירותי תרגום והעברת מסמכים בין הצדדים.

במישור האזרחי, רום טען כי התמורה מזאבי היתה בעבור היכרות בלבד בינו לבין צ'רנוי, שהתחילה והסתיימה בבולגריה, ולכן אינו חב במס בישראל. הוא הגיש ערעור מס לבית המשפט המחוזי בתל אביב על חיובו. מנגד, רשות המסים טענה כי רום קיבל את התשלום בגין שירותי ייעוץ וניהול עסקת המימון והם כללו היכרות ופעולות נוספות לצורך קידום העסקה, רובם נעשו בישראל. ולכן מדובר בהכנסה החייבת במס הכנסה (בגובה המס השולי, כלומר כ-50%). 

השופט מגן אלטוביה קבע כי פעולותיו של רום, הכוללות יצירת היכרויות בין צ'רנוי לבין אנשי עסקים ישראליים וכן סגירתן של עסקאות, נעשות באופן מחזורי ותדיר. לדבריו, לרום היתה מיומנות ומומחיות ביצירת קשרים בין אנשי עסקים ישראלים לבין אנשי עסקים ממדינות ברית המועצות לשעבר. נקבע כי פעילותו של רום שכללה יצירת  היכרות בין זאבי לצ'רנוי, וכן פעולות נוספות שסייעו בהשלמת העסקה, היא חלק מפעילותו העסקית של רום ולכן ההכנסה שהתקבלה בגינה היא הכנסה מעסק. מאחר ומרכז פעילותו של רום היה בישראל, אף אם חלק מפעולותיו נעשו מחוץ לישראל, אין בכך כדי להשפיע על סיווגה של ההכנסה כהכנסה מעסק המתנהל ופועל מישראל.

ביהמ"ש דחה את הטענה של רום לפיה התשלום היווה תמורה בגין עצם ההיכרות או המפגש שיצר רום בין צ'רנוי לזאבי בבולגריה. ביהמ"ש הוסיף וקבע שאף אילו היה מדובר בהכנסה שהופקה או נצמחה בחו"ל, היא חייבת במס בישראל לפי פקודת מס הכנסה, מאחר שההיכרות בין זאבי לצ'רנוי נעשתה על ידי רום במהלך העסקים שלו בישראל, והיא באה בגדר משלח ידו בישראל.

את רשות המסים ייצגה עו"ד שגית כחלון מהמחלקה הפיסקאלית שבפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי), רום יוצג על ידי עורכי הדין ירון טיקוצקי ואפי אוחנה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker