רופאים שגרמו מוות ברשלנות צריכים לעמוד לדין פלילי

בארה"ב מאות אלפי אנשים מתים מדי שנה בשל טעויות רפואיות שניתן היה למנוע אותן ■ יש להתייחס לעיקרון השוויון בפני החוק: נהגים ומהנדסים מואשמים בדין הפלילי כשהם מתרשלים וגורמים למוות - אז למה רופאים לא?

ד"ר עו"ד אבי רובינשטיין
אבי רובינשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
בית חולים אסותא
בית חולים אסותא. יש להכשיר רופאים גם כחוקריםצילום: מוטי מילרוד

האם גרימת מוות בשל רשלנות רפואית עשויה להיות עבירה פלילית, ולכן דורשת חקירת משטרה? באחרונה פורסם כי בעקבות דו"ח פנימי חמור של מבקרת משרד הבריאות שעסק בניסוי שנערך בבית החולים איכילוב בתל אביב, שהסתיים במותה הטראגי של ילדה בת 12 שחלתה בסרטן, מבקר הפרקליטות קרא ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד בכירים באיכילוב ובמשרד הבריאות.

מדוע לא מגישים בני משפחה שיקירם מת בשל "רשלנות רפואית" תלונה במשטרה על כך שבית החולים גרם ברשלנות למותו? התשובה היא חוסר מודעות מצד אחד, ומצד שני המחשבה הנכונה שאנשי הצוות הרפואי לא התכוונו להזיק, וכל רצונם היה להעניק טיפול רפואי מיטבי.

בארה"ב מאות אלפי אנשים מתים מדי שנה בשל טעויות רפואיות שניתן היה למנוע אותן. באחרונה פורסם כי זו הסיבה השלישית לתמותה בארה"ב אחרי מחלות לב וסרטן. בישראל אין בנמצא נתונים רשמיים בדוקים בדבר מקרי המוות המתרחשים כתוצאה מרשלנות רפואית. עם זאת, לפי הערכות מבוססות מדובר באלפי מקרי מוות מדי שנה.

עובדה ידועה היא כי בישראל מתים הרבה יותר אנשים מדי שנה כתוצאה מרשלנות רפואית, מאשר בתאונות דרכים ובתאונות עבודה. ב–2017 נהרגו 362 בני אדם בתאונות דרכים. ואולם, למרות שמספר מקרי המוות בשל רשלנות רפואית עולים עשרות מונים על אלה הנהרגים בתאונות דרכים, היחס בין המשאבים המושקעים במלחמה בתאונות הדרכים מול אלה המכוונים לטיפול במקרי הרשלנות הרפואית, אינו פרופורציונלי.

בעוד שהמשטרה חוקרת באמצעות אנשי מקצוע את כל מקרי המוות שקרו בתאונות דרכים ואת תאונות העבודה (באמצעות מהנדסים), ובמקרים המתאימים מוגש כתב אישום ומתנהל משפט פלילי, בישראל הוגשו רק כמה כתבי אישום נגד רופאים בעילה של רשלנות רפואית.

בהנחה שההליך הפלילי מסייע בהפחתת מקרי הרשלנות הנגרמים בתאונות, האם ההליך הפלילי יהווה כלי יעיל לצמצום מקרי הרשלנות הרפואית? אין מנוס מלקבוע כי בדומה למאבק בתאונות הדרכים, המשטרה והמשפט הפלילי מוכרחים להיות חלק מהמלחמה במכת מדינה הזו של רשלנות רפואית. ראשית, מדובר בהרתעה, המהווה אמצעי בסיסי לשמירה על דפוס עבודה מקצועי. במידה ולא תהיה אחריות פלילית, מדוע שתהיה שמירה על נהלים. לא ניתן גם להתעלם מעיקרון השוויון בפני החוק — נהגים ומהנדסים מואשמים בדין הפלילי כשהם מתרשלים וגורמים למוות, ורופאים לא?

הפקטור המרכזי החשוב בעת הזו הוא העובדה שהמשטרה אינה ערוכה ולא יודעת לחקור מקרים של רשלנות רפואית. למרות שהחוק מאפשר בחינת מקרי רשלנות רפואית בהיבט הפלילי, אין זה מצב רצוי שכל מקרה רשלנות רפואית יטופל גם בפן הפלילי, שכן לכלי הפלילי השלכות כבדות הגובות מחיר מהפרט והחברה יחדיו.

ואולם, יש מקרים שהם כה חמורים בעוצמתם, עד שנדמה כי חובה לדרוש חקירת משטרה ובמקרה המתאים העמדה לדין פלילי. המקרים שבהם למשטרה צריכה להיות אמירה הם, למשל, פרוצדורה חודרנית (כמו ניתוח) מיותרת, שנעשתה ללא אינדיקציה רפואית והסתיימה במוות או בפגיעה גופנית חמורה.

על משטרת ישראל להתגייס ולהקים מחלקת חקירות לרשלנות רפואית. בדומה למומחים מקצועיים בתחומים שונים המסייעים למשטרה בחקירות הדורשות ידע ספציפי, כמו רואי חשבון ואנשי מחשבים בעבירות כלכליות ומחשוב, כך יש לגייס רופאים מומחים במטרה להכשירם כאנשי חקירות.

הכותב הוא רופא ושותף במשרד עוה"ד א.רובינשטיין־ש.יקירביץ, המתמחה בתביעות רשלנותרפואית ונזקי גוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker