אהוד לניאדו, יהלומן מיליארדר, מת במפתיע בגיל 65

אהוד לניאדו, שהיה מקורב לשלטון לשעבר באנגולה ונחשב לאחד מהיהלומנים הבולטים בישראל, מת בסוף השבוע לאחר שלקה בהתקף לב - במהלך טיפול רפואי שעבר במרפאה פרטית בפריז

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד לניאדו
אהוד לניאדוצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אהוד לניאדו

המיליארדר אהוד לניאדו, אחד מהיהלומנים הבולטים בישראל, מת בסוף השבוע במפתיע בגיל 65. לניאדו, שהיה מקורב למשפחת דוש-סנטוס שהחזיקה בשלטון באנגולה עד 2017, נפטר לפי דיווחים בתקשורת הבינלאומית, לאחר שלקה בהתקף לב במהלך טיפול רפואי שעבר במרפאה פרטית בפריז. לפי הדיווחים, המשטרה הצרפתית חוקרת את נסיבות המוות.

לניאדו, שנחשב ליהלומן בולט בקנה מידה עולמי, עשה את עיקר הונו ממסחר בתחום יהלומי הגלם באפריקה. החל מתחילת שנות ה-90 היה לאחד מיצואני יהלומי הגלם הגדולים מאנגולה, שעה שהמדינה האפריקאית היתה נתונה במלחמת אזרחים מדממת.

פרסומים בישראל ובעולם ייחסו ללניאדו יחסים קרובים עם מי שהיה נשיא אנגולה מ-1979 ועד 2017, זוז'ה אדוארדו דוש סנטוס, ואפילו שותפות עסקית בחברות פרטיות בתחום יהלומי הגלם עם בתו של הנשיא איזבל דוש סנטוס, שמיצבה את עצמה בתקשורת העולמית כאישה המיליארדרית האפריקאית הראשונה. לפי הערכות, עד לשנים האחרונות נאמד מחזור העסקאות של לניאדו במאות רבות של מיליוני דולרים בשנה.

שמם של לניאדו ודוש סנטוס נקשר גם בתיק חקירה בבלגיה, שנחשב לאחד הגדולים בתולדות ענף היהלומים. בתיק נחקרו חשדות להעלמות מס שיטתיות בהיקף של מיליארדי יורו. התיק נסגר, לפי פרסומים ב-2013, בתשלום כופר של כ-160 מיליון יורו. בענף היהלומים מספרים שבארבע השנים האחרונות לערך, נודע כי שיתוף הפעולה בין לניאדו לממשלת אנגולה פסק עקב סכסוך עם משפחת דוש סנטוס, מה שהביא לירידה בהיקף העסקות שבהן היה מעורב לניאדו.

איש עסקים אירופאי סיפר לאחרונה בשיחה עם TheMarker, כיצד יהלומן מוכר אחר שמשפחתו נקשרה בחקירה פלילית לאחרונה, פנה אליו לפני כשנתיים בהצעות שונות במסגרת ניסיון לתפוס את מקומו של לניאדו ולקבל את הזכיונות שהיו בידיו בעבר, מממשלת אנגולה.

גופתו של לניאדו תוטס לישראל לאחר שתיערך בה נתיחה שלאחר המוות. הלווייתו תיערך ככל הנראה ביום שישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום