מכון התקנים יעתור לבג"ץ נגד החלטת ועדת גילאור לפסול את מינוי המנכ"ל

המכון כבר מממן את ההגנה המשפטית של אילן כרמית בחקירה הפלילית שנפתחה נגדו בחשד לעדות שקר ואת העתירה לבג"ץ שהגיש נגד נציב הביקורת דוד רוזן ■ עד ההכרעה בבג"ץ תעמוד בראש המכון ועדת ניהול זמנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן כרמיתצילום: ללא קרדיט

ביום חמישי התכנס הוועד הפועל (הדירקטוריון) של מכון התקנים והודיע על הקמתה של ועדת ניהול זמנית למכון במקומו של אילן כרמית, שכיהן כממלא מקום מנכ"ל זמני. בראש ועדת הניהול הזמנית יעמדו שלושה מבכירי עובדי המכון.

הישיבה התקיימה לאור ההחלטה שניתנה ב–11 בפברואר בוועדה לבדיקת מינויים בחברות הממשלתיות, ועדת גילאור, לפסול את המינוי של כרמית למנכ"ל המכון בפועל (מינוי זמני), על רקע ההתנהלות הבעייתית שלו במסגרת הליך משפטי שבו העיד מטעם המכון. הפסילה הגיעה אחרי שכרמית כבר כיהן כשנה בתפקיד, כשמתקיימת חקירה פלילית נגדו בחשד לעדות שקר, ולמרות התראות של היועץ המשפטי לממשלה על כך שללא אישור בוועדה, המכון מתנהל בפועל בכל התקופה הזאת בלי מנכ"ל מכהן כדין.

במכון התקנים גם החליטו לעתור לבג"ץ נגד החלטת ועדת גילאור לפסול את המינוי של כרמית. ממכון התקנים נמסר כי הסיבה היא "שמכון התקנים נמצא בתקופה מאתגרת בהיבט הניהולי, ואילו החלטת הוועדה לבדיקת מינויים ניתנה מבלי להמתין להחלטת הפרקליטות בעניינו של אילן כרמית, בעוד עומדת לו חזקת החפות. במידה שבג"ץ ידחה את העתירה של מכון התקנים נגד החלטת הוועדה למינויים בחברות הממשלתיות, תוקם ועדת איתור למינוי מנכ"ל קבוע למכון התקנים".

העדות של כרמית היתה במסגרת ערעור שהגישו 21 נהגים לבית המשפט לתעבורה בעכו על דו"חות מהירות. המשטרה טענה כי מערכת המצלמות, המכונה א'3, עברה סדרת בדיקות ארוכה במעבדה בהולנד, ובעקבותיה קיבלה תו תקן רשמי של המכון. כרמית, שהיה באותה עת מנהל אגף תעשייה במכון התקנים, העיד במסגרת ההליך שהתנהל בבית המשפט לתעבורה בעכו.

בעדותו ב–2016 אמר כרמית שהוא ועובדים אחרים מהמכון נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד לצורך דיוק המדידה של המערכת. כחצי שנה לאחר עדותו, הוא שלח מייל למשטרה ומסר כי בבדיקה נוספת נמצא כי לא נכח נציג המכון בעת ביצוע בדיקות השדה של דיוק המצלמות. המשטרה העבירה מידע זה לבית המשפט רק שנה וחצי לאחר מכן. בהכרעת הדין מספטמבר 2018 קבע השופט יעקב בכר כי כרמית לא אמר אמת בבית המשפט. כרמית מצדו טוען כי הדבר נעשה בתום לב. 

המכון כבר מממן את ההגנה המשפטית של כרמית בעניין החקירה הפלילית המתקיימת נגדו והוא גם מממן עתירה לבג"ץ שהגיש לאחרונה כרמית נגד נציב הביקורת על הפרקליטות והתביעה המשטרתית, השופט בדימוס דוד רוזן, לאחר שכתב בדו"ח כי כרמית שיקר בעדותו. בשני המקרים מייצג את כרמית עו"ד ירון קוסטליץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker